Italské inspirace: Villa Cimbrone

V Itálii najdete hodně zajímavých a krásných zahrad, které se mohou stát příjemným cílem výletů během vaší dovolené a současně i inspirací pro vlastní zahradu.

Pohled na vilu Cimbrone z jedné z teras dává vyniknout typickým tvarům středomořské architektury.

Navštivte například romantické pobřežní městečko Ravello jižně od Neapole, kterému dominuje Villa Cimbrone. Z její terasy je nádherný výhled na scenérii okolních kopců svažujících se až do moře a k vile patří i rozsáhlá zahrada plná květin, pavilonů, stromů a soch.

Vlastní stavba

K vile Cimbrone se vydejte klikatými uličkami kolem nekonečných teras s vegetací, především s citrusy, jimiž je celá tato oblast proslulá. Vila byla postavena v 11. století jako šlechtické sídlo rodiny Acconciajoco a následně přešla do vlastnictví bohaté rodiny Fusco, která zde začala budovat renesanční zahrady. Ještě později se stala součástí blízkého kláštera Santa Chaira a v této době byl na vstupní bránu umístěn papežský erb. Ve druhé polovině 19. století koupila vilu rodina Amici. Na konci 19. století, v době, kdy byla vila málo udržovaná, si městečko Ravello oblíbil anglický cestovatel Ernest William Beckett, lord Grimthorpe. Přišel sem na radu přátel, aby se vymanil z depresí po ztrátě milované ženy, a toto magické místo mu učarovalo natolik, že v roce 1904 vilu Cimbrone od rodiny Amici koupil a přivedl znovu k životu.

Obnova domu i zahrad

Beckett shromáždil kolem sebe řadu významných osobností, které pomohly vybudovat a vylepšit jak vilu, tak i okolní zahrady. Na vile pracoval rodák z Ravelly Nicola Mensi. Byla zrestaurována ve směsi gotiky, maurského a benátského stylu. Z nejvýznamnějších zahradních architektů a zahradníků, kteří zde pobývali, je možné jmenovat například Harolda Peta, Edwina Lutyense a Gertrudu Jekyll. Díky jejich umu vznikla zahrada kombinující klasický italský styl s romantickými anglickými prvky. V roce 1917 Ernest Beckett v Londýně zemřel, byl převezen do vily Cimbrone a pohřben ve zdejší zahradě. V současné době je ve vile hotel a zahrady jsou za vstupné přístupné veřejnosti.

Středomořské dřeviny

Od chrámu bohyně Ceres je krásný výhled.

V zahradě je použita řada exotických dřevin (původní bylinné výsadby se nedochovaly), které jsou kombinovány s různými prvky zahradní architektury, například fontánami, sochami, pavilony a chrámy. Oku lahodí loubí porostlá popínavými vistáriemi (Wisteria sp.), plaménky a dalšími pnoucími dřevinami a plochy doplňují pestré záhony letniček. Vila stojí na skalním výstupku zvaném Cimbronium, díky němuž získala své jméno. Jiné vysvětlení nabízí latinské slovo cimbronium označující místo, kde dřeviny poskytují dřevo vhodné pro stavbu lodí. A středomořským dřevinám se tady opravdu daří. V parku můžete vidět mohutné cypřiše (Cupressus sempervirens), pinie (Pinus pinea) a další jehličnany. Z významných dřevin zde rostou planika (Arbutus unedo), letité exempláře zimostrázu (Buxus sempervirens), kaštanovník (Castanea sativa), cedry (Cedrus sp.), zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum), cykasy (Cycas revoluta), jinan (Ginkgo biloba), hortenzie (Hydrangea macrophylla), lagerstroemie (Lagestroemia indica), šácholan hvězdnatý (Magnolia stellata), nolina (Nolina recurvata) zvaná též sloní noha (ta zdejší je stará 150 let), platan východní (Platanus orientalis), višeň pilovitá neboli sakura (Prunus serrulata) a kalina modroplodá (Viburnum tinus). V okolí vily je vysazeno do nádob také mnoho hrnkových rostlin, především muškátů.

Poutavá prohlídka

Hned za vchodem vlevo vstoupíte na klášterní uzavřený dvorek v arabsko-sicilském stylu, který oživuje množství rostlin v nádobách. Půjdete-li dál, po pravé straně minete Čajový pavilon postavený v arabském stylu a s několika sochami v okolí. Před ním stojí sloupy s mořskými nestvůrami. Sloupy pocházejí z 12. století a jsou podobné reliéfům kostela sv. Petra v Cambridgi. Na Čajový pavilon navazuje Růžová terasa uzavřená ornamentální balustrádou. Připomíná staré, typicky anglické badmintonové hřiště. Geometrické záhony zde rozkvétají od května do října vonnými květy starých odrůd francouzských a anglických růží. Uprostřed nich stojí sluneční hodiny a kolem čtyři sochy – bohyně Flóra, Léda s labutí a dva zápasníci. Parkem se dostanete k terase nad mořem (Terrace of Infinity), kde stojí chrám bohyně plodnosti a úrody Ceres, poblíž se nachází sedící Merkur a malý okrouhlý chrám věnovaný Bacchovi, bohovi vína a radosti. Terasu zdobí mramorové busty z 18. století a je z ní výhled na pěnící se moře, barevné pobřeží Amalfi a citrusové háje. Zajímavá je i pergola s cihlovými sloupy lemovaná hortenziemi. V těsné blízkosti rozkvétají také kamélie, vysoké jiřinky, tavolníky, pivoňky a sto let stará banksie s vonnými květy. Procházka parkem je i v letním středomořském vedru příjemná a osvěžující a villa Cimbrone není jedinou vilou v Ravellu se zahradou, která stojí za návštěvu.

Turistické informace

  • Villa Cimbrone se nachází na jedné z teras městečka Ravello.
  • Ravello leží západně od Salerna, nedaleko městečka Amalfi ve výšce 365 metrů  nad mořem.
  • Podrobné a aktuální informace najdete na www.villacimbrone.com.

FOTO: AUTORKA

Italské inspirace: Villa Cimbrone

Italské inspirace: Villa Cimbrone