Léčivé parky

Parky jsou zelené plíce měst a do velké míry určují jejich podobu. Čím více má město parků, zahrad a zelených ploch, tím příjemnějším dojmem působí.

Květinové hodiny a četné plastiky zdobí lázeňský park v Poděbradech.

Květinové hodiny a četné plastiky zdobí lázeňský park v Poděbradech.

Využití parků se může lišit podle toho, v které zemi se nacházejí. Zatímco například v australském Sydney patří k nejoblíbenějším činnostem v rozlehlých parcích grilování, v Anglii se na dokonale zastřižených trávnících hraje kroket a v Číně se zase cvičí tai-či. Zatímco někde tabulky hlásají „Nevstupujte na trávník“, jinde je chození, běhání, sezení i ležení na travnatých plochách dovoleno. Všude jsou ale parky především místem procházek a odpočinku, schůzek i vyjížděk s kočárkem, je možné tu v polední přestávce sníst oběd donesený z domova nebo jen tak posedět na lavičce s výhledem do zeleně, což je skutečný balzám pro unavené oči.

Procházky pro zdraví
Aspekt zdraví získává další rozměr, když přijde řeč na parky v lázeňských městech. Zatímco ve městě, kde žijete, parkem často jen proběhnete, protože stále někam spěcháte, při pobytu v lázních máte dost času a můžete si dlouhé procházky po cestičkách v parcích i posezení na lavičkách pod vzrostlými stromy užít dosyta. Chůze je tím nejpřirozenějším a nejzdravějším pohybem, plíce při ní dostávají mimořádný přísun kyslíku, a parky tak působí svou léčivou silou a energií i na ty, kteří zrovna neholdují objímání stromů. Možnost každodenních procházek v lázeňském parku je vlastně další léčebnou procedurou, kterou dostáváte nádavkem.

Relaxace i poučení
V Karlových Varech, našich světově nejproslulejších lázních, se Správa lázeňských parků stará o 125 hektarů trávníků, téměř 16 tisíc stromů, parkové stezky i letničkové a trvalkové záhony, na které se vysazuje 120 tisíc letniček a 70 až 80 tisíc cibulovin – krokusů, narcisů a tulipánů. K výzdobě lázeňské zóny se na jaře rozmísťuje mobilní zeleň – kromě květinových váz a vavřínů také na 300 palem, které se přes zimu přechovávají v palmovém skleníku. Některé z nich jsou až 80 let staré. V zimě se udržuje přes 70 kilometrů parkových cestiček a přilehlých chodníků. Nedávno byla ve městě zřízena naučná stezka lázeňskými parky a dendrologická stezka přibližující návštěvníkům na informačních tabulích historii lázeňských parků a jejich rostlinstvo.

Květinové hodiny a vodní hrátky
Krásný lázeňský park mají i Poděbrady. Projdete jím od náměstí až k funkcionalistické budově nádraží, která není zdaleka jediným architektonickým skvostem. Na okrajích parku stojí vila Kouřimka a Obereignerova vila, obě navržené architektem Josefem Fantou. V parku můžete obdivovat květinové hodiny, které ho zdobí už od roku 1937 a jejichž osázení se každým rokem něj i vodní prvky v podobě sítě vodních kanálů a tryskajících fontán, které jsou v noci nasvícené. V prosklené Libenského kolonádě z roku 1938 s unikátní sklobetonovou kopulí postavené nad pramenem minerální vody je dnes kavárna.obměňuje. Poblíž je schovaný trpaslík odbíjející čas na muchomůrku, který vyvolává nadšení hlavně u dětských návštěvníků. V parku je celá řada plastik a charakteristické jsou pro

Záhony jako vlny
Nový vzhled získal unikátní lázeňský park v Luhačovicích, který je tak dnes světlejší a bezpečnější. Na ploše 20 hektarů bylo vykáceno zhruba 300 vzrostlých stromů, které podle posudku dendrologa ohrožovaly návštěvníky, a místo nich bylo vysázeno téměř 500 stromů nových. Nově bylo zasazeno také více než 15 tisíc keřů a byly vytvořeny nádherné, do vln tvarované záhony s více než sedmi tisíci trvalek. Rostliny byly vybírány tak, aby v průběhu roku stále některé kvetly, a hojně se zde uplatňují i stálezelené rostliny, které zachovávají atmosféru parku i přes zimu.

Na břehu Světa
Lázeňský komplex Aurora v Třeboni obklopuje ze dvou stran rozlehlý park s golfovým hřištěm a deseti skupinovými odpočívadly. Z dřevin v něm převažují lípy, duby, borovice, modříny a olše. V létě zdobí lázeňskou promenádu a letní restauraci palmy. Poblíž golfového hřiště najdete mohutné pískovcové sousoší s nekonvenční kašnou, která symbolizuje vodní procedury třeboňského lázeňství využívající slatinné zábaly a koupele. Park sousedící přímo s rybníkem Svět láká, stejně jako celé okolí Třeboně, k procházkám či k projížďkám na kole nebo na kolečkových bruslích. Zelení jsou obklopeny také Bertiny lázně v centru města.

FOTO: IVA TVRZOVÁ A JIŘÍ BENEŠ

Léčivé parky

Léčivé parky