Ovocný záhon pro zdravou sklizeň

Během několika posledních let se mnozí zahrádkáři vracejí k pěstování užitkových plodin a v okrasné zahradě často vyčlení třeba jen malý kousek půdy pro bylinky a zeleninu. Stále větší oblibě se těší nejen klasické, ale i méně známé druhy drobného ovoce, které se vyznačují skvělou chutí, záplavou vitaminů a také jednoduchým pěstováním. V zářijové tematické výsadbě vás seznámíme především s druhy, které jsou pro lidský organismus obzvláště důležité.

Dužnaté plody kaki znáte spíše ze supermarketů, vypěstovat je ale můžete i na své zahradě.

Dužnaté plody kaki znáte spíše ze
supermarketů, vypěstovat je ale můžete
i na své zahradě.

Charakteristika výsadby
Většina ovocných plodin má ráda slunné nebo mírně přistíněné stanoviště. Se stínem si sice také poradí, ale nedostatek slunce se podepíše na nižší sklizni. Pro výsadbu nemusíte hned od začátku vyčlenit příliš velkou plochu, postačí tři až čtyři metry čtvereční. Budete ovšem muset oželet mohutné druhy keřů, jako jsou rakytníky nebo dříny. Větší možnosti samozřejmě nabízí velký pozemek, na němž se ovocné druhy mohou stát ústředními plodinami nebo plně ovládnou některou jeho část. Množství rostlin a pestrost druhů určují vaše požadavky a možnosti zpracování. Pokud chcete ovoce konzumovat pouze v čerstvém stavu, postačí výsadba v rámci několika metrů čtverečních. Jestliže ale plánujete sklizeň dále zpracovávat na sirupy, želé, marmelády, zavařeniny a jiné produkty, počítejte s výsadbou několika kusů rostlin od každého druhu. Většina ovocných druhů obsahuje důležité antioxidanty, které omezují aktivitu škodlivých kyslíkových radikálů a dodávají organismu nepostradatelné minerály a vitaminy. Ovocný záhon je tedy dobrým řešením pro rodiny s malými dětmi nebo lidi se sníženou imunitou. Ideální proto bude, pokud ke hnojení nebudete používat uměle vyrobená hnojiva, ale spolehnete se na přírodní kompost nebo bylinné jíchy. Ovoce bude pak zdravější a chutnější. Navíc vás může těšit fakt, že se přebytečné hnojivo nevyplavuje do podloží a podzemních vod.

Použité materiály
Použití materiálů se může dost různit. Při zakládání záhonu zapracujte do půdy trochu zralého kompostu. Čerstvý hnůj nepoužívejte, ten by některým druhům uškodil nadměrnou dávkou rychle přijatelného dusíku. K takovým rostlinám patří například brusinky, klikvy nebo borůvky, které nejsou na příjem živin nijak náročné a upřednostní spíše listovku. Tu neodebírejte z lesa, ale vytvořte si ji sami na vlastním pozemku. Zpracujete tak na podzim spadané listí, které pro mnohé zahrádkáře představuje zbytečný odpad, a listovkou pak můžete ke keřům každý rok nastýlat. Budou za ni vděčné i dříny a zimolez kamčatský a uvítají ji i měsíční jahody. Povrch výsadby mulčujte neškodlivým materiálem – jakékoli škodliviny by se vyplavily do půdy, kde by je přijaly kořeny rostlin. Používejte proto třeba slámu nebo dřevěnou štěpku. K druhům náročnějším na dusík můžete přidat v tenké vrstvě posečenou trávu. Dbejte však na to, aby jí byla pouze tenká vrstva, která se nezapaří. Klasická chemicky vyráběná hnojiva vyměňte za bylinné jíchy, které po silném zředění můžete využít i jako postřik proti chorobám a škůdcům. Pokud nemáte možnost výroby vlastní jíchy, použijte ekologická, snadno rozložitelná hnojiva.

Údržba a náročnost
Ovocné druhy se běžně pěstují v ekologicky laděných permakulturních zahradách, kde se jim kromě občasného nastýlání slámou nebo trávou a sklizně žádná péče nevěnuje. Pokud rostliny navyknete od začátku na menší množství vody, nemusíte je pak pravidelně zalévat ani během horkých letních dnů. Zálivku omezíte také udržováním vrstvy mulče, který stačí po dvou letech doplnit. Pozornost věnujte pletí a odstraňování náletů dřevin, které se zde mohou vyskytnout. Jestliže chcete výsadbě dopřát větší péči, přidejte náročnějším druhům jednou ročně kompost a zapracujte ho do vrchní vrstvy půdy. K jiným, výše uvedeným druhům přihoďte před zimou vrstvu listovky, která zafunguje zároveň jako ochrana proti mrazům. Pravidelnou péči věnujte úrodě. Chcete-li omezit hromadné útoky ptáků na muchovník, rybízy nebo borůvky, natáhněte v době zrání přes rostliny sítě, které se běžně prodávají v zahrádkářských potřebách.

Doporučené rostliny
Postupem času můžete na zahradě vyzkoušet mnoho ovocných druhů. Po určité době zjistíte, které rostliny upřednostňujete. Na výsadbu drobného ovoce mohou navazovat také vzrůstné ovocné stromy, jako jsou jabloně, hrušně, třešně či višně, broskvoně nebo meruňky, slivoně a mnoho dalších. V blízkosti záhonu zkuste pěstovat i keře, které se běžně vyskytují v naší přírodě, například bez černý nebo lísku obecnou. Nebudete tak muset jejich plody sbírat na mezích, a přitom budete vědět, že v nich nejsou žádné škodliviny, ale jen to, co jste jim sami dodali.

Ukázková výsadba
Navržený záhon se hodí jak do okrasné, tak do užitkové zahrady. Jeho středem vede štěpkou pokrytá cestička umožňující snadnou údržbu a sklizeň. Štěpka byla zároveň použita na zamulčování celé výsadby. Svým rozkladem dodává do půdy organickou hmotu, zabraňuje nadměrnému zaplevelení a odparu vody. V rostlinném sortimentu převažují poměrně známé druhy jako muchovník, mišpule, rybízy, borůvky a aktinidie neboli kiwi. Mezi méně pěstované druhy patří mochyně peruánská, která se často zaměňuje za dekorativnější mochyni židovskou využívanou kvůli barevným měchýřkům hlavně ve floristice. Mochyně peruánská na rozdíl od její příbuzné nabízí jedlé kulovité plody ukryté do zeleného měchýřku. Podrost pod borůvkou chocholičnatou pokrývá klikva a brusnice, kterým se stejně jako borůvce daří v půdě s kyselejším pH. Pod mišpulí roste stále plodící jahodník měsíční. Vzhledem k velikosti výsadby je úroda určena spíše pro přímou konzumaci, rybíz, zimolez a borůvky spolu s brusnicí ale po několika letech poskytnou úrodu i k dalšímu zpracování.

český názevlatinský názevcharakteristika
klanopraška čínskáSchisandra chinensispopínavka
malinoostružiník ‘Tayberry‘Rubus loganobaccuspnoucí, potřebuje oporu
růže šípkováRosa caninakeř
růže svraskaláRosa rugosakeř
dřišťál obecnýBerberis vulgariskeř
tomel japonský, kakiDiospyros kakikeř
dřín obecnýCornus maskeř
muchovník oválnýAmelanchier ovaliskeř
temnoplodec černoplodýAronia melanocarpakeř
maliník obecnýRubus idaeusvystoupavý keř
Rostliny použité v ukázkové výsadbě

Rostliny použité v ukázkové výsadbě

český názevlatinský názevcharakteristika
1 muchovník LamarckůvAmelanchier lamarckiikeř nebo menší strom
2 mišpule obecnáMespilus germanicakeř
3 rybízRibes sp.keř nebo roubovaný stromek
4 angreštRibes uva-crispakeř nebo roubovaný stromek
5 zimolez kamčatskýLonicera camtschaticakeř
6 jostaRibes nidigrolariakeř nebo roubovaný stromek
7 borůvka chocholičnatáVaccinium corymbosumkeř
8 brusnice brusinkaVaccinium vitis idaeadrobný polokeř
9 klikva velkoplodáVaccinium macrocarponpoléhavý keřík
10 aktinidie význačnáActinidia argutapopínavá dřevina
11 jahodník měsíčníFragaria vescavytrvalý druh
12 mochyně peruánskáPhysalis peruvianavytrvalý druh
Rostliny použité v ukázkové výsadbě

Rostliny použité v ukázkové výsadbě

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

Ovocný záhon pro zdravou sklizeň

Ovocný záhon pro zdravou sklizeň