Jak zvýraznit žlutou? Přidejte modrou!

Barvy, které stojí naproti sobě v barevném kruhu, se svým kontrastem vzájemně zvýrazňují. Proti žluté najdete modrou. Pokud tedy chcete, aby vám u záhonu vynikly řebříček, dymnivky nebo kontryhel, kombinujte je s modrou jirnicí, brutnákem či levandulí. Podíl barev by neměl být půl na půl, větší plochu věnujte odstínu, který chcete zdůraznit. Vzhled zahrady tak ovlivníte více než volbou jednotlivých druhů rostlin. Vyzkoušejte to také.

zluta1

Řebříček – 1

Ze skupiny žlutě kvetoucích trvalek jde o nejvyšší a nejvýraznější druh. Je proto vysazen stranou, stejně jako k němu barevně kontrastní levandule, lépe tak vyniknou jeho zpeřené listy. Výrazná květenství řebříčku tužebníkového mají univerzální využití, dají se dobře sušit, využijete je i do honosných letních kytic.

Řebříček

Řebříček

Dymnivka- 2

Popředí záhonu je naopak vhodné k vysazení jemných druhů, zblízka lépe oceníte a nepřehlédnete křehkou krásu lístků a žlutých květů dymnivky. Jde o druh, který se na zahradě bude držet léta. Ale možná se časem objeví na zcela jiných a nečekaných místech.

Kontryhel

Kontryhel

Kontryhel – 4

Tato rostlina velmi dobře funguje jako univerzální výplň v trvalkových záhonech. Tady ale jeho nenápadné žlutozelené květy ještě rozšíří paletu žlutých odstínů. Kontryhel měkký rád přepadá do stran, což můžete šikovně využít a vysadit jej do okolí rovných cestiček. Fádní plochy tak změní v romantické stezky ztrácející se v záplavě rostlin.

Náprstník – 3

Odrůdy zahradních náprstníků mohou být jak bílé, tak žluté. A právě ty druhé zde kvetou vedle kontryhelu. Také tyto dvouletky se rády volně vysemeňují a během let se přemisťují do okolí své původního stanoviště.

Levandule – 6

Dominantou záhonu je bezesporu výstavní trs právě rozkvétající levandule. Lépe budou vypadat odrůdy se sytou barvou květů, mezi něž patří například ´Princess Blue´, ´Hidcote Dunkel´ či ´Silver Blue´. Tolik oblíbená levandule ouškatá (Lavandulla stocheas) není zrovna ideální – tvoří nižší keříky a květy mají jemné lomené barvy. Navíc je choulostivější a často tedy vymrzá.

Jirnice

Jirnice

Jirnice – 5

Nejsou moc pěstované, ale to není důvod, proč jirnice nezkusit do záhonu vysadit a dopřát si sytou modrofialovou barvu jednoduchých květů. Spolu s brutnákem tvoří pozadí, před nímž krásně vyniknou žluté druhy.

Brutnák

Brutnák

Brutnák – 7

Brutnák se řadí mezi okrasné i užitkové rostliny a lze jej vysadit prakticky všude. Jde o velkou květinu s mohutnými trochu chlupatými listy. Pěstování není obtížné, neboť má silné a hluboké kořeny. V ekozahradách se stará o čistotu půdy a prospěje i okrasným záhonům.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_05_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Jak zvýraznit žlutou? Přidejte modrou!