10 zahrádkářských předsevzetí pro rok 2023

Nedávno nám začal nový rok a přímo před námi je nová zahrádkářská sezóna. Na přelomu roku každý rád bilancuje, přehrává si v hlavě uplynulou sezonu a dělá si jasno v tom, co se mu povedlo a co už třeba méně. I při údržbě zahrady se dá leccos zlepšovat – proč tedy mezi klasická novoroční předsevzetí nepřidat i nějaká ryze zahradnická? Inspirovat se můžete desaterem, které pro vás připravila zahradní architektka tak, abyste svoji zahradu opečovali do posledního puntíku.

Naše moderní zahrádkářské desatero můžete klidně pojmout jako pracovní list – a během roku si odškrtávat, které body se vám podařilo splnit. Pokud se vám některé předsevzetí nepodaří dokončit na 100 %, s případnými rezervami si hlavu rozhodně nelámejte – aspoň se vám do dalšího roku začne rýsovat jasný cíl, který vás namotivuje, abyste pečovali o zahradu ještě komplexněji. Deset předsevzetí můžete chápat i jako pomůcku, která vám do jisté míry ulehčí práci na zahradě – prostor pro zlepšení se totiž najde prakticky vždy a všude. Až si přehled přečtete, můžete se pustit do plánování – kterým bodem seznamu začnete, záleží jen a jen na vás!

1. Budu mnohem více myslet na přírodu…

Nemusíte se cítit jako zarputilý ekolog, aby vás zajímalo téma přírody a její ochrany. Na celém světě neustále ubývají přírodní stanoviště, která slouží jako životní prostor pro celou řadu živočichů. U nás kupříkladu zažívají poměrně těžké časy vybrané druhy hmyzu, plazů nebo ptáků. Právě pro ně můžete vytvořit přírodní zahradu, ve které to od jara do podzimu pokvete, na stromech i keřích dozrají šťavnaté plody a jezírko nabídne příjemné osvěžení. Nemusíte se obklopit vyloženě divokou zahradou, na níž necháte všechno zarůst. I na udržovaném pozemku se ale může objevit volně rostlý živý plot, druhově bohatý trvalkový záhon, vodní prvek nebo třeba květnatá louka. I malý zahradnický krok udělá přírodě velkou službu. Přírodní prvky navíc bývají jen minimálně náročné ani údržbu, což platí zejména u zmiňované květnaté louky, která bývá skvělým řešením nejen pro velké pozemky.

2. Začnu efektivně hospodařit s vodou!

Přijde vám, že poslední roky poměrně hodně prší, takže úsporu vody aktuálně neřadíte mezi svoje priority? Nenechte se uchlácholit deštivými ročníky, sucho se zase vrátí, minimálně v letních měsících. Stačí se podívat na situaci na jiných kontinentech – efektivní hospodaření s vodou se vyplácí vždycky. Konec konců právě na zahradě máte šanci postupovat zcela správně. A jak to „správně“ vlastně má vypadat? Zahrada si zaslouží dešťovou vodu, která má nejvhodnější složení, dá se uchovávat v podzemních i nadzemních nádržích, a navíc ji získáte zadarmo. Efektivní hospodaření ale stojí a padá také na smysluplném zalévání a na snaze omezit vypařování vody z půdy, hlavně v horkém letním počasí. Pomozte si tedy třeba praktickým mulčováním. O rovnoměrnou zálivku se může postarat kapková závlaha.

3. Dopřeji zahradě jen tu nejzdravější péči

Tentokrát máme na mysli péči, která zahradu ozdravuje. Takovou skvělou injektáží plnou živin, humusu a užitečných půdních mikroorganismů představuje kompost, dokáže totiž vyřešit širokou škálu „zdravotních problémů“ zahrady. Kompost se vám osvědčí jako skvělý pomocník, když potřebujete oživit půdu unavenou nebo zasolenou hnojivy, ale stejně spolehlivě pomůže i při regeneraci příliš propustné nebo naopak těžké jílovité půdy.

4. Nechám si na zahradě občas pomoct

Pečovat o zahradu rozhodně neznamená se na ní upracovat. Aby vás bavilo zvelebovat vaši zelenou oázu ještě mnoho dalších let, vyplatí se, když si práci co nejvíc ulehčíte. Nechte si tak pomoct od někoho jiného z rodiny a zvažte, jestli se vám občas nevyplatí pozvat si na pomoc odborného zahradníka. Právě on může obstarat například prořez ovocných stromů, se kterým si mnozí zahrádkáři neví rady. Spolehlivým pomocníkem se ale může stát i robotická technika, tedy automatická sekačka nebo závlaha. Tito moderní pomocníci zvládnou o výsadby a trávník pečovat i v době vaší dovolené.

5. Budu se důkladně věnovat otázce soběstačnosti

Poslední měsíce přinesly mnohým z nás nelehké zkoušky, proto také více řešíme otázku efektivních úspor. I když se v předchozích letech na zahrádkách ustupovalo od pěstování některých plodin, letos už stojí za zvážení, zda přístup nepřehodnotit – protože právě pěstování může přinést nejen přímou úsporu financí, ale také zachovat nebo zlepšit rodinný jídelníček. Stát se soběstačným ve všech plodinách, to už může představovat opravdový oříšek. Začít ale můžete u nenáročných plodin, které používáte skoro při každém vaření a které se dají dlouhodobě uchovat v čerstvém stavu. Zima představuje nejlepší období pro plánování – co se tedy stát soběstačným v cibuli, česneku, bramborách, zelí nebo třeba v červené řepě?


Můžete si samozřejmě vytvořit i vlastní desatero, které ušijete na míru potřebám své zahrady. Za chytré bonusové předsevzetí se dá považovat i více odpočívání – ale to jde ruku v ruce se splněním našich deseti bodů, protože právě ony vám mají ušetřit práci, a tím pádem i uvolnit čas pro relaxaci.


6. Ze zahrady už nic nevyhodím do popelnice

Stejně jako bychom měli věnovat pozornost spolupráci s přírodou a druhová pestrosti na zahradě, velmi aktuální je i bezodpadové hospodaření. Likvidace odpadu patří mezi neskutečně náročné procesy a dá se očekávat, že za ni v budoucnu i více zaplatíme. Potěšující pro všechny majitele zahrad ale může být zpráva, že právě oni toho dokážou na svých pozemcích zpracovat opravdu hodně. Kompostovat se totiž dá prakticky každá organická i minerální hmota.

7. Vypěstuji si svoje vlastní životabudiče

Uspěchaná doba si žádá velké změny, které by se měly podepsat třeba i na lepším přístupu k sobě samému. Zapomeňte protentokrát na vitamíny z lékárny a vypěstujte si vlastní životabudiče. Česnek, cibule a pórek obsahují vedle cenných vitamínů a minerálů také látky antibiotického účinku. Za kvalitní zdroj vitamínů se považují i hrušky nebo jablka, která se dají při dodržení několika málo pravidel dlouhodobě skladovat. Sázkou na vitamínovou jistotu je také jahodník, borůvka chocholičnatá, klanopraška čínská i tradiční rybíz. Přírodní vitamíny si dopřávejte co nejvíce měsíců v roce, proto nezapomínejte ani na „zimní“ ovoce v podobě mišpule obecné, ani na bylinky, které na zahradě vydrží až do příchodu prvních mrazů. Takovým přírodním „lékem” s rychlým nástupem se v předjaří může stát třeba pažitka, na kterou pak v dubnu a květnu naváže medvědí česnek. Tyto česnekové lahůdky si mohou dovolit i ti, kteří běžný česnek špatně.

 

8. Nachystám si jasný přehled prací

Plánování se dá doporučit jako první krok, do kterého se můžete během chladného ledna pustit. Vytvořte si vlastní seznam plánů, sepište si všechny druhy zeleniny, které si letos vypěstujete ze semínek a které už koupíte v podobě předpěstované sadby. Čekají letos vaši zahradu nějaké větší úpravy? Pokud ano, sepište si jejich přehled, ať máte jasně vytyčený cíl, který si po splnění budete moct škrtnout.

9. Věnuji více pozornosti řezu dřevin

Přijde vám takové předsevzetí zbytečné? Ale kdeže! Řez totiž u naprosté většiny zahrádkářů patří mezi největší strašáky. Důvod? Vyznat v různých technikách řezu, které se obvykle hodí jen pro určitou skupinu rostlin, to zkrátka dá zabrat i zkušenému majiteli zahrady. Pokud se v bludišti technik chcete vyznat, absolvujte školení, které se řezem zabývá. Dobrou metodu, jak se přiučit, představuje také „odkoukání“ techniky od zahradníka, kterého můžete o lekci řezu požádat. Určitě se vyplatí technikám řezu porozumět, vždyť právě dobře provedený řez udrží dřeviny v dobré kondici, u ovoce podpoří tvorbu plodů a u okrasných keřů zase nakvétání. Jakmile pochopíte základy, to ostatní už bude hračka.

 

10. Budu více mulčovat, protože to má smysl

Mulčování se objevilo už u jiných předsevzetí, což jen potvrzuje, jak velký užitek zahradě přináší. Každý mulč ale umí trochu něco jiného. Například ten minerální, který obsahuje štěrk, kamennou drť nebo kačírek, téměř nedegraduje, vyznačuje se tedy velkou stabilitou. Výborně také ochlazuje půdu, což oceníte hlavně v létě. Mulče rostlinného, tedy organického původu, naopak půdu ohřívají, díky čemuž se poměrně brzy na jaře nastartuje půdní život a veškeré procesy probíhající v půdě. Navíc se kůra, štěpka, sláma a jemně posečená tráva postupně rozkládají, a půdu tak obohacují o humus. Kůra a štěpka toho ale umí mnohem víc: postupným rozkladem půdu okyselují, což můžete obrátit ve svůj prospěch. Těmito hmotami se mulčují záhony s kyselomilnými rostlinami, ať pěstujete rododendrony, azalky, skímie nebo třeba keřové borůvky.

 

 

text: Lucie Peukertová, foto: Lucie Peukertová, Shutterstock

10 zahrádkářských předsevzetí pro rok 2023