Péče o okapy

Vyčistit, ochránit před dalším padajícím listím, větvemi a jinými nežádoucími předměty, případně je zajistit před sněhem či zamrznutím – pokud nyní uděláte tyto tři kroky, okapy vám budou spolehlivě sloužit nejen tuto zimu, ale mnoho následujících let.

okap2

I na takovou obyčejnou práci, jako je čištění okapů, si můžete pořídit několik zajímavých pomocníků. Zatímco některé existují hlavně pro lidské pohodlí (to když za vás pracuje robot), sítě a mříže proti napadanému listí chrání okapy před zničením a tím i dům před poškozením.

Čištění: ruční, nebo robotické?

Jde to jednoduše a levně – natáhněte si na ruce gumové či jednorázové rukavice a napadané listí spolu s dalším nepořádkem vyndejte přímo do kbelíku. Je to lepší než ho házet na zem, pak byste museli kolem domu uklízet a přidělali si další práci. Při čištění vám může pomoci i drobné nářadí jako špachtle, staré košťátko a podobně, koupit si můžete i speciální manuální čistič, který kombinuje košťátko a špachtli v jednom.

Jestliže délku okapů počítáte na desítky metrů nebo se vám prostě do této práce nechce, můžete si za několik tisícikorun pořídit robotický čistič okapů. Ten je vybavený čtyřmi čisticími hlavami, které za vás nepořádek dostanou ven. Na výběr máte dva režimy práce – automatický a mechanický. Při tom prvním si zařízení samo zvolí optimální postup čištění a během něj reaguje na překážky a znečištění okapu. Popojede dopředu, vrátí se kousek zpět, chvíli zůstane na místě a zase popojede dál. Takto postupuje z jednoho konce na druhý, dokud není okap zcela čistý. V manuálním módu koordinujete pohyb robota pomocí dálkového ovladače a sami určujete, zda pojede dopředu či dozadu. Stroj je poháněn akumulátorovou baterií a na jedno nabití zvládne vyčistit až šedesát metrů okapu. K samozřejmostem patří jeho nízká hmotnost (necelý kilogram a půl) a malý rozměr, takže se vejde do každého okapu a nijak ho nepoškodí.

Topné kabely zabrání tvoření rampouchů a zjednoduší tak zimní péči o okapy.

Topné kabely zabrání tvoření rampouchů a zjednoduší tak zimní péči o okapy.

Následuje ochrana…

Aby listí nenapadalo do okapu během pár dnů znovu, je vodné je chránit. Platí, že čím složitější a členitější okap máte, tím je instalace zábran důležitější, protože v zákoutích a zahnutích dochází ke zpomalování odtoku a nečistoty tady zůstávají. Využít k tomu můžete plastové či kovové sítě nebo mříže. Ty se do okapů jednoduše vloží a vlastní pružností se v něm roztáhnou. Myslete i na ochranu svodu před ucpáním a síť či mříž vložte i do jejich horní části.

Tato tradiční řešení jsou zpravidla vhodná do míst, kde nehrozí velké znečištění. Ovšem pokud máte kolem domu vzrostlé stromy nebo třeba sad, s nánosy listí se nevyrovnají a opět začnou přetékat. Pak je vhodné zvolit nový typ ochrany, který je vyzkoušený například v Kanadě a dokáže si s ucpáním okapů poradit lépe. Základem jsou pásy z kvalitního hliníku, které se nedeformují ani při extrémně nízkých nebo naopak vysokých teplotách. Plech je perforovaný a systém si stoprocentně poradí i s přívalovými dešti, kdy za hodinu spadne šedesát milimetrů srážek, což odpovídá tomu, jako byste na metr čtvereční nalili šest kbelíků vody. Starat se nemusíte ani o následné čištění. Protože tato ochrana není usazená ve žlabu příliš hluboko, stačí vítr o síle deset kilometrů za hodinu a větší a z okapů odfoukne listí, mech, jehličí a další nepořádek.

Jistota před zimou

Po podzimní péči by měla následovat příprava okapů na zimu. To platí hlavně pro majitele domů, kolem nichž vede frekventovaný chodník. Pokud by se na žlabech vytvořily rampouchy a při oblevě se začaly lámat, mohou ohrožovat chodce. U domů na horách je pak třeba dbát na ochranu okapů před sněhem padajícím ze střechy.

Pokud chcete chránit žlaby před zmrzlou vodou, lze do nich položit topné kabely. Ty nejenže brání tvorbě ledu, ale navíc chrání materiál před korozí a předčasným opotřebováním. Fungují na podobném principu jako topné rohože kladené například do chodníků nebo vjezdů. Zapínají se pouze v době, kdy hrozí zamrznutí vody v okapech, rozhodně tedy nefungují celou sezonu. Jak cena za provoz, tak za instalaci běžného metru se pohybuje v řádu stokorun.

Zvláště v horských oblastech se pak osvědčuje stavebnicový okapový systém, který lze před zimním obdobím jednoduše demontovat a ochránit tak před poškozením. Vhodné jsou k tomu výrobky, kdy se jednotlivé části spojují bajonetovými spojkami, které se dají snadno opakovaně použít. Jejich rozebrání a opětovné složení se obejde bez nářadí, není třeba nic šroubovat ani letovat, jednotlivé díly do sebe zapadají jako dětská skládačka.

Pokud nechceme každoročně okapy sundávat, můžeme použít doplňky na zpevnění podokapních žlabů. Ty pomohou odolat náporu sjíždějícího sněhu při větších sněhových srážkách, zejména u hladkých a nedostatečně zateplených střech. Při montáži okapového systému je nutné dbát na to, aby přední hrana podokapního žlabu byla o něco níže, než je hrana zadní, aby voda v zamrzlém okapu při následném tání přetékala z okapu směrem od fasády. Jakákoli opatření, která by zabránila deformaci podokapních žlabů vlivem sjíždějícího sněhu, je však zapotřebí provést dřív, než se sníh na střeše objeví.


okap4Kávově hnědé okapy za nejnižší cenu

Lindab obohatil škálu svých okapů o kávově hnědý odstín (RAL 8019), který je proti standardní hnědé výrazně tmavší. Jde o speciální nabídku jedenácté barvy, která je k dostání za cenu běžné lakované konkurence, přičemž síla materiálu, přesnost výroby, povrchová úprava a záruky odpovídají vysokému standardu Lindab. Okapy na běžný dům se sedlovou střechou o délce hřebene dvanáct metrů vyjdou v kávově hnědém odstínu o celých 62 procent levněji než všech dalších deset stávajících barevných odstínů Lindab. Přitom žádné vlastnosti, díky nimž je okapový systém Lindab Rainline na tuzemském trhu jedničkou, se nemění. Záruka na povrchovou úpravu Elite, v níž jsou okapy Lindab provedeny, činí třicet let. Více informací najdete na www.linadb.cz.

okap5


okap1

Unikátní ochrana okapů proti listí

Ochrana proti listí Gutter Stark od Zambelli je elegantním řešením, jak chránit žlaby nejen před padajícím listím. Novodobá ochrana proti listí, která byla vyvinuta v Kanadě, zemi lesů, přesvědčuje také svou vysokou efektivností a dlouhou životností. Toto je potvrzené nezávislým testem. Hliníkové pásy s jedinečnou perforací Gutter Stark vykazují i při stoprocentním pokrytí množství odtoku 63 milimetrů za hodinu na metr čtvereční. Žlab nemůže přetéci, protože Roll-Back-profil se stará o to, že i při přívalovém dešti může být pojmuto velké množství vody. Kromě toho má Gutter Stark pásku proti eliminaci přetečení, která žlab hermeticky uzavře. Gutter Stark je výjimečný nejen svými vlastnostmi. Je výjimečný také svojí snadnou a rychlou montáží. Jednoduchost montáže můžete zhlédnout na kanálu YouTube společnosti Zambelli. Více na http://www.zambelli.de/cz/dachentwaesserung.html.

okap6

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a archiv firmy Zambelli

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_10_2016

Péče o okapy