Barvy vše změní

Každý ví, že chrpy jsou modré a liliochvostec žlutý. Ale nemusí to tak být. Podívejte se, co se stane, když vyberete zahradní kultivary v nezvyklém vybarvení.

barvy2

Dřeviny

barvy4První polovina jara je typická svěžími přírůstky dřevin, v tomto případě jde o tis a habr. Oba druhy tady působí jako zelené monolity, habr tvoří svislou zelenou stěnu, tis je sestříhán do mohutného kvádru a vytváří pěkný kontrast s různými převážně drobnokvětými rostlinami s vesměs jemnými listy stříbrné barvy.

 

Pomněnka

barvy5Pomněnky má každý spojené s blankytně modrou barvou. Mohou ale být i růžové nebo bílé. Ty druhé dorůstají až do výšky čtyřicet centimetrů. Myslete ale na to, že mají-li být v záhonu vidět a poutat pozornost, je třeba vysadit vedle sebe více kusů.

 

Medvědí česnek

barvy6Míchání užitkových a okrasných rostlin se těší čím dál větší oblibě. Do takového záhonu se hodí například medvědí česnek, jehož ještě do kouliček uzavřená květenství brzy obohatí škálu bílých květů v tomto zákoutí.

 

Pelyněk Ludvíkův

barvy3Rostlin se stříbrnými listy je celá řada, dávají ale většinou přednost sušším stanovištím. Vedle vllhkomilné pomněnky se bude lépe dařit pelyňku Ludvíkova, který se vyrovná i s mokrou půdou, pokud je ovšem propustná. Některé zahradní kultivary (´Valerie Finnis´) zaujmou díky svým nápadným listům i vyššímu vzrůstu.

 

Paprska velkokvětá

barvy1Tato jednoletá rostlina vypadá jako bílá prskavka. Svými květy se zvětšenými okvětními lístky okolíčků trochu připomíná květenství hortenzie nebo kaliny japonské. Patří ale do čeledi miříkovitých, je tedy příbuzná s mrkví či koprem. Pěstuje se jako letnička. Lze ji dobře nahradit třeba bíle kvetoucí jarmankou, která umí vytvořit podobný efekt.

 

Kamzičník

barvy7Sytému žlutému odstínu kamzičníku se vyrovná málokterá jiná rostlina. Barevný efekt ještě znásobíte, vysadíte-li mezi jeho trsy zlatožlutý pryšec mnohobarvý, kvetoucí v podobném termínu. V obou případech jde o bezproblémové a dlouhověké trvalky, které na místě vydrží řadu sezon.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.

Flora_02_17

Barvy vše změní