Vřesovištní zahrada plná červánků

Zahradní styl založený na použití vřesovištních rostlin si již během minulého století získal nevídané množství obdivovatelů. A není se čemu divit, jen některé typy výsadeb dokážou hned několikrát v roce propuknout v takovou nádheru. Nejefektivnějšími obdobími jsou jaro a podzim, ale vhodnou druhovou kombinací doplňkových dřevin lze dobu největší krásy prodloužit na téměř celou sezonu.

Stálezelená kulisa z pěnišníků u posezení je krásná nejen v době květu.

 Charakteristika

Vřesovištní zahrada má celou řadu specifik, možná proto jsou k její projektové přípravě i samotné realizaci zcela běžně zváni odborníci. Předlohou pro tvorbu takové zahrady jsou přírodní scenérie, inspirovat se můžete českými rašeliništi nebo asijskými porosty barvami hýřících azalek. Fantazii se meze nekladou, ovšem i zde platí některá pravidla. Zahrada může být celá komponována do stylu vřesovištní výsadby nebo je tomuto tématu věnována pouze část zahrady na exponovaném místě. Oblíbená jsou například vřesoviště s terénními modelacemi u teras, výsadby azalek a pěnišníků ve stínu vzrostlých stromů nebo imitace přírodního vřesovištního jezírka s doprovodnými porosty. Stejně jako u jiných stylů zahrad je i zde důležité promyslet, jakou hlavní funkci má zahrada plnit. Jinak budete stylizovat výsadby, které mají doplnit odpočívadlo pod pergolou nebo výsadbu borůvek chocholičnatých s podrostem jahodníku a brusinek. Ačkoliv si většina zahradníků spojuje vřesovištní zahradu pouze s okrasnou funkcí, není tomu úplně tak. Mnohé druhy vřesovištních rostlin jsou léčivé nebo vytvářejí jedlé zdravé plody. Proto i zde lze zkombinovat krásné s užitečným. Bohužel prakticky žádná zahrada není perfektní bez jakékoliv údržby. Také v tomto případě se jí budete muset čas od času věnovat. Pokud nepatříte mezi vášnivé zahradníky, ale přesto chcete být obklopeni bujnými rostlinami kvetoucími v pestrých barvách, mnoho času vám ušetří automatický závlahový systém. Vřesoviště osázené vřesy, vřesovci, irským vřesem a jinými druhy dvakrát do roka doslova exploduje barvami, ale i zde platí oblíbené české přísloví, že bez práce nejsou koláče. Jakmile vřesoviště necháte přerůst a nebudete ho pravidelně jednou ročně seřezávat, přinese vám místo barevné krásy spíše zklamání.

Materiály

Při tvorbě vřesoviště se inspirujte přírodou. Suché kmeny dřevin zde působí přirozeně a zajímavě.

Hlavním posláním vřesovištní zahrady je pokud možno přirozený vzhled. Z tohoto faktu se vychází již při výběru materiálů. V případě, že v zahradě zakládáte vřesoviště nebo vysazujete skupiny azalek a pěnišníků, budete muset sáhnout po materiálech, jako jsou rašelina a zahradní substrát. Pokud svou zahradu zakládáte ve jménu ekologie a rašelině se chcete raději obloukem vyhnout, zkuste sehnat silně zetlelý kravský hnůj. Ačkoliv je na trhu celá řada lákavých materiálů na mulčování výsadeb, držte se raději staré dobré klasiky a své ano dejte tradiční mulčovací kůře z jehličnatých stromů. Vřesovištním výsadbám připraví perfektní podmínky včetně kyselého pH svým postupným rozkladem. Navíc ve vřesovištích působí přirozeně. Její výhodou také je, že ji lze použít jako hlavní materiál na cestičky mezi výsadbami. Dalším materiálem, který by vás měl ve vřesovištní zahradě zajímat, je kámen. Několik solitérních kamenů nebo větší skupinka valounů připraví úžasnou podívanou.

Nejčastěji používané prvky

  • vřesovištní jezírko
  • okrasné či koupací jezírko
  • odpočívadlo mezi vřesovištními rostlinami, posezení s výhledem na vřesoviště
  • treláž, zahradní altán
  • výsadby doplňkových keřů
  • cestička vedoucí výsadbami
  • výsadby doplněné kamennými valouny

Rostlinný materiál

Vřesoviště si rozumí s přírodními materiály, využívají se hlavně kameny a suché kmeny dřevin. Výsadbu na obrázku zajímavě doplňují jalovce obecné odrůdy ‘Hibernica’.

Současný trh nabízí široký sortiment vřesovištních druhů, které se hodí jak do samotného vřesoviště, tak i do doprovodných výsadeb ve vzdálenějších koutech zahrady. Při zakládání vřesoviště je dobré jako hlavní druhy volit vřes a vřesovec v různých barevných kultivarech. Aby bylo vřesoviště opravdu zajímavé, sesazujte k sobě vždy větší množství kusů od stejného kultivaru. Rostliny časem porostou celý povrch výsadby a vytvoří nádherný barevný koberec. Při výsadbě větších dřevin se inspirujte přírodou. Pamatujte, že do vřesoviště se hodí pouze druhy vyžadující kyselé pH půdy, proto nevybírejte ve vápnomilném sortimentu. Mnoho druhů vřesovištních rostlin je stálezelených, takže se z jejich zelených listů můžete těšit i v zimě. Pro přitažlivější efekt volte také dřeviny se zajímavou barvou či strukturou kůry. Pěknými barvami rozzáří zahradu třeba javor šedý (Acer griseum) a bříza papírovitá (Betula papyrifera). Samotné vřesoviště je nejpůsobivější na jaře a na podzim, okolní výsadby by tedy měly vyřešit působivost hlavně v létě. Do zahrady lze použít i druhy, které na přírodních vřesovištích určitě nenajdete. Takové rostliny vzhled zahrady perfektně doplní a zvýší její celoroční efekt. Do keřových výsadeb se kromě osvědčených azalek a pěnišníků hodí také třezalky (Hypericum sp.), vilíny (Hamamelis sp.), kručinky (Genista sp.) a vonná levandule úzkolistá v mnoha odrůdách (Lavandula angustifolia).

Barvy a struktura

Vyvýšené vřesoviště se stane v zahradě dominantním prvkem, který zaručeně zaujme.

Vřesovištní zahrada jde ruku v ruce s přírodou. Příjemně zde působí zajímavá torza kmenů stromů i kamenné valouny. Zaoblený kámen působí ve vřesovišti mnohem přirozeněji než ostrohranné kusy. Vřesoviště nemusí být v žádném případě rovinaté. Terénní modelace zvyšují dynamiku zahrady a poslouží i pro odvod přebytečné vody. Naprosto unikátně dokreslí zahradu štíhlé jalovce obecné v kultivaru ‘Hibernica’. Vřesoviště je navíc krásné nejen na pohled, ale snítky vřesů příjemně doplní léčivý bylinný čaj a ozdobí sváteční stůl.

Vhodné druhy rostlin

český názevlatinský název
charakteristika
1 vřes obecnýCalluna vulgarissnese dobře řez, květy léčivé
2 vřesovec pleťovýErica carneasnese dobře řez, velmi atraktivní
3 pěnišníky – různé druhyRhododendron sp.krásné květy v květnu a červnu
4 azalky – různé druhyAzalea sp.vhodné kombinovat různé druhy
5 pieris japonskýPieris japonicastálezelený, mohutné laty bílých květů
6 skimie japonskáSkimmia japonicastálezelená, kvete v květnu
7 libavka hrotitáGaultheria macronatazajímavé květy, snese zamokření
8 borůvka chocholičnatáVaccinium corymbosumnenáročný ovocný keř
9 borovice klečPinus mugokombinace různých kultivarů
10 jalovec obecnýJuniperus communis ‘Hibernica’nenáročný, zajímavý habitus

Méně vhodné druhy rostlin

Jmenované druhy lze za určitých podmínek použít, mohou u nich ovšem nastat některé problémy.

česká název
latinský název
charakteristika
1 vřes obecný – plnokvěté odrůdyCalluna vulgarisplné květy nemohou opylovat včely
2 irský vřes, dabécieDaboecia cantabricašpatně snáší zimu
3 zerav západníThuja occidentalisnarušuje charakter vřesoviště
4 bříza bělokoráBetula pendulanevhodná pro alergiky
5 dřín květnatýCornus floridanesnáší pozdní mrazíky a zamokření
6 náprstník červenýDigitalis purpureacelá rostlina jedovatá, pozor na děti
7 dřišťál bělolistýBerberis candidulavelké silné ostny, ztížená údržba
8 perovskie dřevinkovitáPerovskia abrotanoidesnesnáší silné mrazy
9 tis červenýTaxus baccatanechce kyselou půdu, vápnomilný
10 bika sněžnáLuzula niveasilně se rozrůstá, expanzivní

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

Vřesovištní zahrada plná červánků

Vřesovištní zahrada plná červánků

Zajímavé