Zahrada intuicí stvořená…

Všechny zahrady mají jedno společné – podvědomou snahu majitelů obklopit se zelení. Některým z nich se dokonce podaří vytvořit zahradu jen na základě vlastní intuice a lásky k přírodě. Pojďte se podívat na jednu z nich.

Kalina obecná (Viburnum opulus) a ruj vlasatá (Cotinus coggygria)

Kalina obecná (Viburnum opulus) a ruj vlasatá (Cotinus coggygria)

Před několika lety stálo v nově vznikajícím satelitním městečku na jihu Moravy pouze pár domů, jejich počet ale postupně rostl. Dnes už kolem sebe mají i vzrostlou zeleň a stejně, jako se liší domy, jsou různé i přilehlé zahrady. Některé se rozkládají na velkých pozemcích a byly pojaty jako prezentace úspěchu jejich majitelů, jiné jsou pohledům kolemjdoucích zcela skryty. Příjemnou malou zahrádku najdete na okraji městečka. Asi před 12 lety si ji mladí manželé navrhli úplně sami, bez projektu zahradního architekta. Jen občas jim pomohl radou zahradník, od kterého nakupovali rostliny.

Úzká předzahrádka
Když vstoupíte brankou z ulice do úzké předzahrádky, po levé straně se podél oplocení s dřevěnými výplněmi vine živý plot z různých dřevin. Najdete zde listnaté keře, jako je modře kvetoucí ořechoplodec klandonský (Caryopteris x clandonensis), tavolník nízký (Spiraea x bumalda), na podzim výrazně zbarvený a červenými plody zajímavý dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii), zákulu japonskou (Kerria japonica) s plnými žlutými květy a jasně zelenými výhony, bíle panašovanou svídu (Cornus alba) ‘Sibirica Variegata’, hlohyni šarlatovou (Pyracantha coccinea), ibišek syrský (Hibiscus syriacus), tavolu kalinolistou (Physocarpus opulifolius), zlatici prostřední (Forsythia x intermedia), z jehličnanů netradiční kultivar půdopokryvného tisu červeného (Taxus x baccata) ‘Repandens’, šedomodrý jalovec šupinatý (Juniperus squmata) ‘Blue Carpet’, sloupovitý zerav západní (Thuja occidentalis), borovici černou (Pinus nigra), dále převislou formu buku lesního (Fagus sylvatica) ‘Pendula’ a jilm se zlatavým olistěním (Ulmus x hollandica) ‘Wredei’. Vpravo od přístupového chodníku k domu vás zaujme neobyčejný jehličnan – jedle španělská (Abies pinsapo), která má krátké tuhé jehlice spirálovitě obrůstající větvičky. Kousek od ní je vysazen nižší pěnišník (Rhododendron sp.) a z protějšího záhonku se tu opakuje jalovec šupinatý, ke kterému barevně ladí rovněž šedý sloupovitý jalovec obecný (Juniperus communis). Barevnost sem výraznými květy vnáší kokarda (Gailardia x aristata).

Obytná zahrada s jezírkem
V obytné části zahrady se citlivým řešením podařilo na malé ploše skloubit poměrně velké množství prvků. Na terasu u domu navazuje skalka, která na jaře hýří všemi barvami. Rozkvétají na ní plamenky šídlolisté (Phlox subbulata), tařičky (Aubrieta x hybrida) nebo pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites). V létě je terasa doplněná letničkami v nádobách a omamně vonícím oleandrem (Nerium oleander). Zahrada slouží také dětem. Na terasu navazuje několik herních prvků – dřevěný domeček, pískoviště a houpačka s hrazdou, na které pravidelně trénuje především malá slečna. Dominantou zahrady je jezírko s lekníny. S ohledem na bezpečnost nejmladšího člena rodiny je jezírko opatřeno kari sítí, to mu ale na celkovém dojmu nic neubírá. V jeho těsné blízkosti se nachází vrba argentinská (Salix x erythroflexuosa), což je menší stromek se zvláštně kroucenými větvemi. Na stromě visí kovová lampička, která večer navozuje příjemnou atmosféru, a kolem jezírka rostou žlutá krásnoočka (Coreopsis verticillata), plazivá pupalka (Oenothera missouriensis), třapatka (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) ‘Goldsturm’ a borovice kleč (Pinus mugo). V pravém rohu zahrady, vedle záhonu se stálezelenou bobkovišní (Prunus laurocerasus) a čarověníky naroubovanými na kmíncích, je situována pergola se zahradním krbem. Dřevěnou konstrukci postupně zarůstá trubač kořenující (Campsis radicans) a vistárie čínská (Wisteria sinensis).

Další prvky a výsadby

Do terakotových nádob jsou zde kromě letniček vysázeny čarověníky na kmínku.

Do terakotových nádob jsou zde kromě
letniček vysázeny čarověníky na kmínku.

Kompost, nádoba na dešťovou vodu a bylinkový záhonek jsou umístěné za zahradním domkem na nářadí, ke kterému vedou šlapáky v trávníku. Daří se tu i rostlině s velkými žlutozelenými listy – břečťanu kavkazskému (Hedera colchica) ‘Sulphur Heart’. Pěkným detailem je vyřešení vyčnívajícího obrubníku podél domu. Majitel k němu přihrnul zeminu, do nového prostoru vyskládal kameny, dosypal zeminu a vysázel rozchodníky, netřesky a další nenáročné rostliny, čímž vznikla dlouhá úzká skalka podél domu. Vedle samostatně stojící garáže se nachází ještě malá, rodinou nevyužívaná oplocená plocha, ze které se mohou těšit hlavně kolemjdoucí. Vysazená je zde například ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), ruj vlasatá (Cotinus coggygria), kalina obecná (Viburnum opulus), po plotě se pnoucí skalníky Dammerovy (Cotoneaster dammerii) nebo stálezelený zimolez (Lonicera henryi), tedy rostliny, které jsou krásné hlavně na podzim. Celá zahrádka je odrazem přání a představ svých majitelů a určitě s námi budete souhlasit, že se jim opravdu povedla.

FOTO: AUTORKA

Zahrada intuicí stvořená…

Zahrada intuicí stvořená…