Zakládáme zahradu – Závlaha a osvětlení

Všimli jste si, že vaše zahrada už získává díky našim radám tvar? Ve čtvrtém díle seriálu o plánování a budování zahrady na vás ale čeká ještě jedna důležitá technická záležitost určená zejména pro odborníky, případně šikovné domácí kutily, a to zřízení automatické závlahy a elektrické sítě k doplňkovému osvětlení záhonů nebo ke zviditelnění určité zahradní dominanty.

Dopřejte rostlinám automatickou závlahu, která je přesně řízená a ve velké zahradě nevyhnutelná.

Pokračujeme v seriálu o zakládání zahrady, v němž si během celého roku postupně projdeme vše potřebné k založení vysněné zahrady. Čtvrtou část si můžete přečíst právě teď.

Automatická závlaha

Zalévat rostliny je možné různými způsoby, které závisejí na velikosti zahrady a možnostech majitele. K nejčastějšímu neautomatizovanému postupu slouží konev a hadice, případně hadice napojená na postřikovač, který zavlažuje vymezenou čtyřúhelníkovou či kruhovou plochu nebo její výseč. Tímto způsobem zavlažování ale vodou spíše plýtváte a zahradu často ani efektivně nezalijete. Proud vody je většinou nekontrolovatelný, dochází k vytváření mokrých ploch se stojatou vodou, nemluvě o situaci, kdy zapomenete vodu vypnout. Důmyslným a efektivním zavlažováním se v dnešní době rozumí automatický zavlažovací systém, který pracuje za vás a často reaguje i na dané podmínky prostředí, například na půdní vlhkost, a pomocí senzorů a čidel i na počasí. Závlaha se sama spouští brzy ráno, kdy půda ještě není přehřátá, a když vstanete, trávník je už zalitý. Systém může spustit zálivku znovu později večer, kdy už slunce tolik nepálí a rostlinám nehrozí spálení listů. Vy se během zavlažování můžete věnovat grilování nebo rodině. Bez automatické závlahy počítejte s dlouhým a nepohodlným zaléváním hadicí.

Plánování a příprava

Umělá závlaha je promyšlený systém plastových trubek, který je umístěný pod povrchem půdy, a proto je vhodné jeho instalaci do výkopů provést ještě před realizací a výsadbou zahrady. Potřebovat budete studnu nebo vrt, nejlépe vlastní, s kvalitním čerpadlem. Před vlastní realizací závlahového systému musíte mít už jasně navržené a vytyčené záhony, trávník, drobné stavby, solitérní stromy a jiné podstatné prvky, které podléhají nebo naopak nepodléhají zavlažování. Plocha, kterou chcete zavlažovat, musí být před instalací závlahy dostatečně zhutněná a rovná, aby nevznikaly louže a nedržela se v nich voda. Nejdříve si zjistěte co nejvíce údajů o zdroji vody, aby vám odborník mohl navrhnout konkrétní řešení automatické závlahy, případně poradil s výkonným čerpadlem. Zajímat ho bude průměr vrtu či studny, celková hloubka a výška vodního sloupce, případně typ a výkon čerpadla, od kterého bude odvíjet počet navržených okruhů zavlažování. Důležitý je i přítok vody. Když například po odčerpání vody klesne hladina ve studni o 65 centimetrů a po vypnutí čerpadla a minutové přestávce voda vystoupí zpět na původní úroveň, jde o dobrý přítok – co bylo odčerpáno, to do minuty nateklo. Takový přítok je spolu s výkonným čerpadlem vhodný k závlaze, zalévání se totiž nebude muset kvůli nedostatku vody přerušovat. Čerpaná voda je následně pomocí tlaku dopravena skrz trysky navržené a přesně rozmístěné po celé zalévané ploše tak, aby místo pokryté jednou tryskou dosahovalo k místu zavlažovaném další tryskou. Zahrada je tak zavlažována jednolitě a rovnoměrně. Po vypnutí se trysky jednoduše zatáhnou do země, čímž umožní pohodlné sečení a pohyb po trávníku.

Kapková závlaha

S pomocí kapkové závlahy budou kořeny rostlin dokonale zavlažované.

Kromě rovných travnatých ploch můžete zavlažovat i různé záhony a živé ploty pomocí kapkové závlahy, která je přímo napojená na závlahový systém, ale patří pod samostatný okruh. Je možné ji tak vypnout, kdykoli potřebujete, nebo nastavit na samostatné zalévání. Tenkou plastovou trubkou vedenou po povrchu půdy a skrytou jen dekorační kůrou protéká voda, která se ve formě kapek dostává skrz malé otvory v potrubí přímo ke kořenovému systému rostlin. Kapková závlaha se používá na záhony nepravidelného tvaru umístěné v blízkosti domu nebo chodníku, aby byly tyto stavby ušetřeny zbytečné vlhkosti. Využívá se také na svazích a extenzivních střešních výsadbách.

Ovládání systému

Automatická závlaha vás zastoupí i tehdy, když jste během horkých dní mimo dům. Nastavíte interval zavlažování, případně čas a množství vody. Za deště srážkový senzor zajistí automatické vypnutí systému a stejně funguje i půdní čidlo měřící vlhkost půdy. Při dostatečné vlhkosti se závlaha nespustí, takže se nemusíte bát, že by byly váš trávník nebo vzácná výsadba ohroženy. Automatická závlaha se nezapne ani v případě silného větru. Při výpadku elektrického proudu, který napájí řídící jednotku, funguje závlaha díky záložní baterii a po opětovném spuštění proudu zavlažování pokračuje. Vše je však podmíněno nemalou prací a finanční investicí. Před zimou je nutné závlahový systém vypustit a zazimovat, aby se působením mrazu rozvody a trysky nepoškodily. Systém se vypouští pod tlakem a firma, která vám závlahu realizovala, ochotně přijde a zazimuje ji.

Finanční náklady

Nejdůležitější položkou při rozhodování, zda si automatickou závlahu pořídit, případně jakou, jsou peníze. Cena celého systému se odvíjí od členitosti terénu, velikosti zavlažované plochy, zdroje vody, typu zavlažování, počtu zavlažovaných okruhů a dalších komponent. Jednotlivé součásti závlahy můžete vybírat od hobby nebo profi značek zavlažovacího systému, což se do ceny také promítne. Nezapomeňte na plastové rozvody, postřikovače, trysky, kabely, šachty, řídicí jednotku, čerpadlo, ventily, senzory, filtry a různé spojky a spojovací materiál. Do ceny započítejte i výkopové práce, zabudování šachty nebo několika šachet a připojení řídicí jednotky do zahradního domku nebo kotelny.

Zavedení elektřiny

Se závlahou můžete současně řešit i elektrické rozvody, venkovní zásuvky či stojany s napájením pro praktičtější využití elektrických pomocníků. Důležité je i osvětlení záhonů, přístupových cest nebo chodníčků. Elektřinu budete potřebovat i pro čerpadlo nebo vodotrysk v jezírku, k napájení fontány i filtraci bazénu. Kabely uzavřené v ochranné trubce, tzv. chráničce, se nejčastěji vedou zemí podél domu či chodníku. Jejich umístění je třeba dobře zvážit, abyste je při budoucí výsadbě nebo případných výkopech nepřesekli nebo nepoškodili. V místě vedení by také neměl růst žádný hluboko kořenící strom. Kabely uložte do hloubky asi 50 centimetrů. Potřebují dokonalou izolaci a jejich výstupy musejí být bezpečné a chráněné tak, aby se k nim nedostaly děti.

Zahradní osvětlení

Moderní solární lampy můžete umístit kamkoli, i do květinového záhonu.

Světlo a stín jsou důležitou součástí zahrady. Její osvětlení umocňuje v podvečer vaše pocity z reálné výsadby, poskytne vám podmínky k odpočinku a relaxaci a v noci usnadní orientaci a nabídne nový pohled na zahradu. Správně nastavené umělé osvětlení dokáže vytvořit dramatický efekt, poukázat na zajímavou dominantu zahrady, například sochu nebo strom, a zároveň vytvořit příjemnou romantickou atmosféru. Nesmí vás při vstupu na zahradu oslňovat ani jinak obtěžovat svým nastavením nebo intenzitou. Osvětlení zahrady by mělo být maximálně promyšlené, žádný kout nenechte tmavý. Myslete především na správné rozmístění, výšku a druh světla, případně úsporu energie a další manipulaci, například během sečení. Jestliže sloupkové osvětlení umístíte do trávníku, bude sečení trávy v okolí svítidla obtížné. K jeho umístění je praktičtější plocha vydlážděná nebo vysypaná štěrkem či kameny. Přístupový chodník k domu nebo ke garáži by měl být vždy osvětlený spíš nízkými svítidly.

Typy svítidel

Osvětlení se rozlišuje podle výkonu, spotřeby, způsobu napájení a obsluhy. Vzhledem a umístěním může být vysoké, nízké, přízemní, zapuštěné, závěsné a nástěnné. Moderní jsou solární svítidla nabíjená sluneční energií, která se kumuluje v baterii během celého dne. Některá svítidla mohou být napojena na senzor pohybu. V nabídce obchodů najdete osvětlení různých tvarů a materiálů. Využít můžete světelné zdroje, které osvětlují okolí na všechny strany rovnoměrně a ve stejné intenzitě. Ideální jsou k chodníkům a přístupovým cestám. Dalším typem jsou svítidla, u nichž je světelný zdroj částečně zakrytý ochranným stínítkem. Toto osvětlení svítí jen ve vymezeném prostoru a vytvářené tlumené světlo působí příjemně, někdy až tajemně. Osvětlují především důležité plochy, jako jsou schody, záhony, terasy nebo sochy. Důležité jsou i reflektory. Bývají malé, přenosné a jejich světlo je možné nasměrovat na konkrétní body, prvky v zahradní kompozici nebo koruny stromů. Upevňují se také na rohy budov. Jiná svítidla mohou být umístěná ve vodě, fontáně nebo v jezírku. Instalaci osvětlení pod hladinou ale přenechte raději odborníkům, protože je náročnější na bezpečnost a normy. Osvětlení, jeho komponenty a provedení vždy přizpůsobte celkové kompozici zahrady a jejímu stylu. Do vesnické zahrady se hodí staré lampy z kovu nebo dřeva, do moderní chromové provedení lamp.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zakládáme zahradu – Závlaha a osvětlení

Uložit

Zakládáme zahradu – Závlaha a osvětlení

Zajímavé