Emoce a poznání v užitkových zahradách Laquenexy

Francie patří z hlediska turistiky k nejvyhledávanějším zemím Evropy. Nabízí pestrou směs zážitků, vzdělání, chutí i vůní, je atraktivní ve všech ročních obdobích a dokáže si podmanit nejednoho cestovatele. Jezdí se sem za sportem, mořem, kulturou, ale i za dobrým jídlem a kvalitním pitím. Kromě toho je Francie atraktivní zemí i pro zahradníky a milovníky rostlin, neboť jim nabízí řadu jedinečných zážitků.

Socha sadaře vítá všechny návštěvníky zahrad Laquenexy.

Socha sadaře vítá všechny návštěvníky
zahrad Laquenexy.

Francie ovšem není jen zemí zámeckých zahrad, které by mohly vyprávět o intrikách francouzské šlechty a románcích zamilovaných dam a jejich nápadnících. Tato země zahradníkům poskytuje mnohem více než to, o čem běžně informují cestovatelské příručky a letáky cestovních kanceláří. K vidění je zde celá řada zahrad, které se otevírají veřejnosti kvůli poznání a šíření zahradnické kultury. Většinu těchto objektů představují parky, arboreta, botanické zahrady a okrasné soukromé zahrady. Do jejich seznamu se ale občas dostane i zahrada, která se od těch ostatních zcela zásadně liší. A to je i případ zahrady Laquenexy, která je v mnoha ohledech jedinečná. Zahrada se nachází ve venkovské krajině polí, luk a remízků v departementu Moselle v Lotrinsku. Celá tato oblast se nachází v severovýchodní části Francie poměrně blízko německých hranic a je pro nás vlastně ze všech francouzských oblastí nejdostupnější. Zahradu Laquenexy na mapě Francie najdete asi 15 kilometrů jihovýchodním směrem od města Metz.

Na pozadí historie
Dějiny zahrady Laquenexy sahají na začátek 20. století. Její původní poslání bylo ale zcela jiné než dnes – vznikla jako středisko vinohradnického výzkumu, který se později změnil na výzkum ovocnářský. Místní podmínky totiž přejí pěstování i dalšího ovoce. K velkému zlomu došlo v roce 2004, kdy se slavilo sté výročí od založení zahrady. Bylo rozhodnuto, že nastal čas na změnu, a zahrada se měla proměnit z výzkumného střediska na veřejný prostor. Rozhodnutí vycházelo ze zvyšujícího se zájmu lidí o pěstitelství i z jejich ochoty více cestovat za zahradnickými cíli. F Od rozhodnutí po veřejné otevření zahrady Laquenexy ale muselo uplynout ještě pár let. Mezitím její tvůrci navrhli řadu výrazných změn, které posléze realizovali. Zahrada byla pro veřejnost otevřena v roce 2008 a od té doby ji ročně navštěvují tisíce návštěvníků. Při otevření dostala zahrada do vínku i zcela nový název – Ovocné zahrady Laquenexy. Ovoce zde opravdu hraje prim, zahrady ale nabízejí mnohem více.

Zeleninová zahrada s výhledem do krajiny nabízí inspiraci, poučení i odpočinek.

Zeleninová zahrada s výhledem
do krajiny nabízí inspiraci, poučení
i odpočinek.

Ovoce a zelenina
Užitkové zahrady vyvolávají různé pocity. Často se setkáte se striktním rozdělováním zahrad na okrasné a užitkové části, přičemž se příliš nepočítá s variantou, že by užitkové zahrady mohly plnit i okrasnou funkci. Tento názor mnozí zahradníci nesdílejí, ale ti, kteří se starají o chod zahrad Laquenexy, ho přímo vyvracejí. Užitkové zahrady mají totiž potenciál být stejně krásné jako zahrady rekreační. Práce do nich vložená se navíc mění v hmotný užitek. Zahrady Laquenexy jsou přirozeně rozdělené na jednotlivé části, z nichž každá má trochu jiné poslání a odlišný vzhled. Pro pěstitele ovoce je třeba jedna z ukázkových zahrad věnována různým vřetenům a palmetám, přičemž některé z tvarů jsou poměrně neobvyklé. Můžete se zde ale také seznámit s tradičním sadařským pojetím ovocného sadu. Zelenina se v Laquenexy pěstuje na pravidelných záhonech, které lemují zpevněné chodníky. Půvab hlavní zeleninové zahrady podtrhuje krásný výhled do otevřené zemědělské krajiny. Hmotným důkazem toho, jak tvůrci zahrad popustili uzdu fantazii, je třeba tunel vytvořený z drátěných sítí. Tvarem připomíná obří fóliovník, místo fólie však tuto konstrukci porůstá sbírka tykví, kalabas a melounů. Tunelem je možné i procházet, tvoří přirozené loubí a díky lavičkám slouží jako odpočinkový prostor ve stínu rostlin. V souvislosti s odpočinkem je potřeba dodat, že různé lavice, lavičky či lehátka najdete po celé zahradě, dokonce i v přilehlých sadech, kde byste je asi nečekali. Je tomu tak kvůli zahradním hostům, ale možná je to i nenápadný návod, jak v domácích zahradách dosáhnout toho, aby se relaxační a užitková zahrada neustále prolínaly.

Smysly a vjemy
Tvůrci zahrad už při samotném plánování dobře věděli jednu věc – museli vymyslet něco, co udrží pozornost a vyburcuje zájem dětí. Právě z tohoto důvodu zde vznikly Zahrady smyslů, ve kterých rostou rostliny zajímavé na dotek – pichlavé, lepkavé, drsné i jemné, ale i rostliny aromatické či dokonce ty, které vytvářejí pohybem listů nebo stonků nějaký prokazatelný zvuk. Do této skupiny rostlin patří třeba bambusy, které šustí v několika tóninách, a pro děti zde bylo vytvořeno bambusové minibludiště, které vtipně doplňují plastiky divokých zvířat. Zatímco na jiných zahradách se děti často potýkají s různými zákazy, v Zahradách smyslů se přímo očekává, že si děti budou rostliny osahávat, hladit, někdy ochutnávat a občas k nim vonět. Pro rozvoj fantazie i nabytí vztahu k přírodě se tu pro děti organizují různé soutěže a tvořivé dílny. Děti si hrají s rostlinami a skrze hru o nich získávají první důležité informace a s nimi pak vztah a úctu k práci.

Žába s knížkou v ruce je jednou z veselých plastik, které baví zejména děti, ale ani mnozí dospělí nepohrdnou možností vyfotit se s neobvyklým společníkem.

Žába s knížkou v ruce je jednou
z veselých plastik, které baví zejména
děti, ale ani mnozí dospělí nepohrdnou
možností vyfotit se s neobvyklým
společníkem.

Pro každého něco
Je zajímavé sledovat, do jakých rozměrů a témat může přerůst zahrada, která ukazuje různé formy užitkového zahradničení. Vedle tradičních ovocných a zeleninových partií zahrady Laquenexy představují pěstování kuchyňských bylinek i léčivých rostlin. Dostatek prostoru tu dostává i nenápadné vzdělávaní ke vnímavějšímu přístupu k pěstitelství a udržitelnému zahradničení. Proto zde najdete i květnaté louky nebo výsadby jednoletých rostlin, které působí dojmem, že jsou vytvořeny hlavně pro okrasu. Vnímaví pozorovatelé však díky nim zjistí, jak přitáhnout na zahradu včely a čmeláky a jak jim nabídnout prostředí, ve kterém by mohli žít po celou vegetační sezonu. S užitečným hmyzem souvisí také různé hmyzí domky. Zahrady Laquenexy všem příznivcům uvědomělého zahradničení předvedou nejen různé druhy a tipy hmyzích úkrytů vytvořené člověkem, ale i možnosti, kde a jak správně tyto domečky použít. V zahradách Laquenexy si na své přijdou i milovníci exotických rostlin, kterým dělají společnost i rostliny jedovaté, jež rostou v tzv. Zakázané zahradě. Štěrková zahrada zase představuje extenzivní pěstování rostlin a rostlinných společenství, která se rozvíjejí spontánně bez velkých zásahů zahradníků. Dojmy z návštěvy zahrad podtrhují zajímavá architektonická pojetí – mísí se tu ryze venkovský styl se stylem moderním tak, aby si tu každý návštěvník našel něco zajímavého. K tomu přispívají i neobvyklé a originální plastiky vytvořené z plechu, betonu či králičího pletiva, přičemž modelem pro vytvoření těchto nezvyklých sošek byly různé druhy plodin i zvířat, se kterými se můžete v zahradách setkat. A aby se návštěvníci zdrželi co nejdelší čas, mohou si zajít do příjemné restaurace nebo nakoupit zahradní potřeby a rostliny v dobře zásobeném obchůdku. Návštěva zahrady Laquenexy je tak ve všech ohledech příjemná a inspirativní, plná vzdělání, poznání i pozitivních emocí.

FOTO: AUTOR A IVETA CHLOUBOVÁ

Emoce a poznání v užitkových zahradách Laquenexy

Emoce a poznání v užitkových zahradách Laquenexy

Zajímavé