Květiny pro slunné záhony

Příliš mnoho slunce mnohým rostlinám nesvědčí. Pokud však vyberete druhy, které naopak takové místo vyžadují, získáte pěkné zákoutí, aniž byste o něj museli příliš pečovat.

Šalvěj


Na slunná kamenitá místa se hodí bohatě kvetoucí šalvěj luční, pocházející z jižní Evropy. Odrůda ´Mittsommer´má světle levandulovou barvu.


Rozchodník
Bohaté zlatožluté květy jsou největší ozdobou rozchodníku květonosného. Jde o nenáročnou rostlinu vhodnou na místa se slabou vrstvou substrátu.


Liliochvostec
Liliochvostec himálajský dorůstá do výšky až sto padesát centimetrů. Tato cibulovina nesnáší zimní mokro, proto je třeba místo, kam ji vysazujete, dobře drenážovat.


Kniphofie
Mnohokvět neboli kniphofie pochází z jižní Afriky, proto potřebuje teplé stanoviště i dostatek slunce. Úzké listy zůstávají přes zimu a zdobí zahradu i mimo sezonu.


Pryšec Griffithův
Pryšec Griffithův roste v trsech a dosahuje výšky až devadesát centimetrů. Má načervenalé stonky a oranžové nebo červené květy. Po zakořenění odolává až patnáctistupňovým mrazům.


Čistec
Během roku jsou ozdobou čistce vlnatého stříbřité listy, v létě pak růžové květy vyrůstající na klasovitých stoncích. Rostlina nesnáší přemokření.


Čechrava
Odrůda ´Deutschland´ patří mezi nižší druhy čechrav, mívá výšku mezi čtyřiceti až šedesáti centimetry. V zahradě zaujme dlouhými latami bílých květů. Přirozené místo pro tyto rostliny je ve stínu či polostínu, pěstovat je však lze i na slunci, ovšem musí mít stále vlhkou půdu.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Květiny pro slunné záhony