Život ve svahu

Zahrada ve svahu je podle architektů krásnější než ta rovinatá, jednodušeji zde vytvoříte různá posezení, terasy a zákoutí pro relaxaci i práci. Pomohou vám v tom betonové prvky, které nejenže mohou vypadat krásně, ale vydrží celá desetiletí.

Opěrné zídky
Zahrada ve svahu se neobejde bez různých podpěrných a předělových stěn, ne jejichž stavbu jsou ideální betonové tvárnice. Na výběr máte buď typy bez dna, s vyboulenou přední stěnou, které lze osadit rostlinami. Ale samozřejmě lze použít i klasické prvky. Pozor však na to, že betonová stěna musí být od okolního terénu odizolována filtrační vrstvou a fólií, abyste zabránili tvorbě výkvětů. Nezapomeňte ani na odvod srážkové vody uvnitř zdi, jinak se vám opět objeví na povrchu mokré skvrny.


Terasy a terásky
Terasy a terásky nahradí ve svažitém pozemku schody a zjednoduší zde pohyb.  Ovšem nabízejí i další využití. Osadit je můžete kolem dokola rostlinami. Na větším pozemku však mohou terasy rozdělovat zahradu podle použití. Co nejblíže domu umístěte relaxační zónu, pěstujte zde bylinky. Výš vysaďte okrasné květiny, následovat může užitková či ovocná zahrada, případně technické zázemí –  sklad nářadí, kompost a podobně.


Schodiště
Z betonových prefabrikovaných stupňů jednoduše vytvoříte zahradní schodiště –  možnosti máte téměř neomezeně. Jeho šířka by měla odpovídat četnosti použití – čím častěji po nich chodíte, tím širší by mělo být. Zpravidla se má výška schodů pohybovat v rozmezí deset až dvacet centimetrů a jeho šířka mezi dvaceti šesti až třiceti centimetry. Po každém desátém až dvanáctém schodu by měl být zřízen na schodištiširší mezistupeň.


Palisády
Palisády koupite v mnoha tvarech i výškách. Využít je můžete jak k ohraničení záhonů, lze z nich vystavět i nižší předělové stěny, které můžete nechat i zarůst popínavými rostlinami.


Obrubníky
Obrubníky slouží nejen k lemování cest, chodníků, záhonů, kolem stromů nebo třeba pískovišť.
Zpravidla se vyrábějí z betonu s hladkým povrchem a fazetou. Obrubníky se prodávají nejčastěji v červeném, pískovém, hnědém nebo přírodním provedení.


Chodníky
Chodníky a cesty jsou třeba kolem každého domu. Velmi často se dělají právě z betonu, důvodů je několik: stavět se dají jak klasicky, tak jednodušší a rychlejší suchou cestou. Na výběr máte kostky mnoha tvarů, barev, velikostí, vybíra si lze i z různých povrchů. Chodník tak lze sladit nejen se stylem zahrady, ale i domu – variant máte nepřeberné množství.


Nejen šedá
Beton rozhodně nemusí být jen šedý: použitím pigmentů nebo různého kameniva lze vyrobit i barevný.  Z jednotlivých kamenů pak lze vyskládavat na terasy či cesty  obrazce, které připomínají mozaiky.


Víte, že…
Beton rozhodně není moderní materiál, který by se používal jen v moderní době. Naopak. Cement, nejdůležitější složka betonu, která pojí dohromady ostatní složky, byl objeven již v antickém Římě. Předchůdce betonových konstrukcí byste našli ve stavebnictví ještě mnohem dříve.

Název beton zavedl už v roce 1753 francouzský inženýrem Belidor, který takto označil směs kameniva a pojiva, která má po vytvrzení trvalou soudržnost. Jako pojivo se používá cementová kaše – ta je nejběžnější, pak vznikne cementobeton, zkráceně beton. Jako pojivo však lze použít i asfalt, plasty, nebo síru.

Výhodou betonu je dobrá tvarovatelnost, vpodstatě na sebe vezme jakýkoli tvar bednění, a recyklace. K dalším plusům se řadí jeho odolnost, nehořlavost a další vlastnosti.
.


Druhy betonu podle vzhledu
Existuje mnoho druhů betonu. Záleží, zda tento materiál dělíte podle způsobu výroby, hmotnosti, použití. Podle konečného vzhledu se rozlišuje beton:
pohledový – zjednodušeně beton, který je vidět
dekorativní – beton, který má povrch upravený gravírováním, broušením, rytím, barvením nebo malováním a následně je ošetřený ochrannou epoxidovou vrstvou
probarvený – vzniká probarvením cementového tmelu pomocí pigmentů nebo použitím různobarevného kameniva
grafický – s obtiskem grafického motivu či obrázku
vymývaný – beton, který má odhalená zrna kameniva
a další

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a archiv firem

Život ve svahu