Zahrady s handicapem – Nedostatek soukromí

Dnešní ceny pozemků výrazně limitují vytvoření prostorných zahrad alespoň částečně izolovaných od přímého okolí. Problém s nedostatkem soukromí proto není nijak ojedinělý. Soukromí je však základní podmínkou úspěšné relaxace. Pro jeho dosažení přitom často postačí úplné minimum – dobrými pomocníky vám budou bujná vegetace, šikovné zástěny nebo důmyslné vyřešení prostoru.

Soukromí je však základní podmínkou úspěšné relaxace.

Soukromí je však základní podmínkou úspěšné relaxace.

Představení zahrady
Na pozemku, který je neustále vystaven cizím pohledům a kde vás ruší hluk a hlasy z okolí, si příliš neodpočinete. V současnosti jde bohužel o běžnou situaci, protože obchodníci s nemovitostmi a developeři se snaží vtěsnat zahrady na pozemky s minimální rozlohou, které jsou navíc mnohdy obklopeny sousedními domy. Nový majitel pozemku či domu si s tím zpočátku hlavu neláme, časem ovšem zjistí, že ho na takovou zahradu vlastně nic netáhne. Soukromí není totiž nutné jen k odpočinku, ale také pro vaše koníčky a zájmy. Určitě se lépe zahradničí na klidném útulném místě obklopeném kvetoucími rostlinami a zajímavými stromy než tam, kam směřuje nespočet oken ze sousedních domů. Nemalým problémem bývají i zvuky z různých okolních zdrojů. Snad nejproblematičtější je monotónní rušivý hluk z dopravy nebo průmyslové činnosti. Při plánování zahrady si proto ujasněte, kde se nacházejí hlavní výhledy a kde naopak vhledy na pozemek. Vaším cílem není úplná izolace, ale vytvoření prostoru, který není pro okolí plně otevřený, ale spíš částečně skrytý. Úplné oddělení zahrady od okolí by navíc mohlo zhoršit vztahy se sousedy.

Jak si poradit
V první řadě vyřešte oplocení zahrady a určete zdroje hluku. Majitelé často upřednostňují několik metrů vysoké ploty ze dřeva nebo betonových prefabrikátů. Mohutná kompaktní stěna ale působí jako silně rušivý element nejen při pohledu ze zahrady, ale také z okolí. Jestliže se pro takové řešení přesto rozhodnete, vysaďte do blízkosti plotu skupiny stromů a mohutnějších keřů, které působení stěny zmírní. Nevýhodou takového oplocení je i vizuální zmenšení zahrady. Lepší variantou je použití průhledových stěn, které jsou ve spodní části plné a v horní třetině řešené třeba jako treláže. Podobné oplocení umožní prostorové zvětšení zahrady a možné pohledy narušíte výsadbou stromů s širokou korunou. Malou zahradu také rozčleňte do několika dílčích celků, které se budou lišit hlavním využitím. Zatímco odpočinková terasa s grilem bude umístěna hned u domu, užitkový koutek a pěstební plochy lokalizujte na vzdálenější místa pozemku. K oddělení jednotlivých částí dobře poslouží živé ploty, stěny, dřevěné zahradní žaluzie nebo bambusová či rákosová rohož. Uplatnění najdou i stromy, které brání pohledům do zahrady z různých výškových úrovní, tlumí doléhající hluk a v letním období poskytnou příjemný toulavý stín. I do té nejmenší zahrady lze najít vhodné druhy. Odpočinkové plochy od okolí odcloňte treláží, žaluziovou zástěnou nebo snadno přemístitelným paravánem. Tato řešení lze doplnit výsadbou dřevin, popínavek nebo okrasnými travinami, které ve větru příjemně šumí svými listy. Možností je nespočet, je ovšem důležité přesně určit hlavní problém.

Pohledové clony

Šikovné clony dokážou hotová kouzla. Přírodním a asijským zahradám padnou na míru bambusové a rákosové rohože.

Šikovné clony dokážou hotová kouzla.
Přírodním a asijským zahradám padnou
na míru bambusové a rákosové rohože.

Existuje hned několik možností, jak oddělit odpočinkové plochy od zbytku zahrady a okolních pozemků. Vyzkoušejte zajímavé zahradní žaluzie, které se skládají z několika dřevěných povrchově upravených prken zapuštěných do země tak, aby se navzájem nedotýkaly, ale při čelním pohledu se vykrývaly. Vytvářejí pocit kompaktní stěny, která ovšem při pohledu z úhlu kompaktní není, a navíc nenarušuje denní světlo. Podobně důmyslný efekt poskytují dřevěné stěny s průhledy. Ty často nacházejí uplatnění v asijských a městských zahradách. Průhledy můžete nasměrovat na zajímavý prvek v zahradě, který tak zdůrazníte. Jako méně výrazný předěl poslouží ocelová lanka natažená mezi sloupky. Takovou konstrukci nechte porůst popínavými dřevinami, které prvek vizuálně propojí s okolní zahradou a prostor zároveň jasně oddělí.

Hlavní problémy

  • menší využitelnost zahrady nebo jejích částí
  • neustálý pocit pozorování
  • výhledy na zahradu z okolních budov nebo komunikací
  • přílišná blízkost sousedů
  • rušivý hluk
  • použití mnohdy finančně náročných clon a stěn
  • specifický výběr rostlin
  • nutnost rozčlenění i malé zahrady do několika celků

Malé stromy vhodné i do malých zahrad
Stromy jsou jedním z nejdůležitějších vegetačních prvků, které dokážou při vytváření soukromých zahrad hotové zázraky. Jejich koruny přeruší nežádoucí pohledy a vytvoří příjemné zákoutí určené k relaxaci.

český názevlatinský názevvýška v metrech
zmarlika JidášováCercis siliquastrum5–6
okrasná jabloňMalus ʹRed Jadeʹ4
okrasná jabloňMalus ʹFontanaʹ5
katalpa zakrsláCatalpa bignonioides ʹNanaʹ3,5
moruše bíláMorus alba ʹPendulaʹ3
javor dlanitolistýAcer palmatumdle kultivaru, běžně 5
javor klenAcer pseudoplatanus ʹBrilliantissimumʹ3,5
višeň chloupkatáPrunus subhirtella ʹAcoladeʹ3–6
platan javorolistýPlatanus acerifolius ʹAlphen´s Goldʹ3,5–5
smrk omorikaPicea omorika ʹNanaʹ2–3

FOTO: SHUTTERSTOCK A AUTORKA

Zahrady s handicapem – Nedostatek soukromí

Zahrady s handicapem – Nedostatek soukromí

Zajímavé