Co vysadit do vlhkého zákoutí?

V tomto období kvete na zahradě řada dvouletek i některé druhy trvalek. Tvoří krásný protiklad vůči dřevinám s listy a jehličím v mnoha odstínech zelené barvy. Pokud máte záhon s kvalitní humózní půdou na vlhčím místě, zde je tip, jak jej osadit.

Svída bílá

Svída bílá, odrůda ‘Aurea’ se světle žlutými listy roste jako široký vzpřímený keř, její výška může být až tři metry.

Badil žíhaný

Badil žíhaný z čeledi kosatcovitých se pěstuje jako doplněk trvalkových záhonů. Tvoří kompaktní trsy s výraznými listy a vanilkově žlutými drobnými květy na vysokých latách.

 

Violka ostruhatá

Bohaté trsy modrých violek kvetou celé léto, na rozdíl od macešek. Oproti nim se liší i výškou a také nemívají výrazné očko, typická je pro ně naopak ostruha v dolní části květu.

 

Večernice vonná

Večernice vonná je dvouletka nebo trvalka, které zaujme svou příjemnou vůni. Ta bývá nejvýraznější večer. Květy mohou být fialové, růžové nebo bílé.

 

Kakost madeirský

Skupinu růžově kvetoucích rostlin doplňuje i odolný kakost madeirský. V tuzemských podmínkách hůře přezimuje, musí se chránit nastýlkou. Nahradit ho můžete méně náročným modře kvetoucím kakostem vznešeným.

 

Zahradní chřest

Chřest dodává krásné pozadí trvalkovým záhonům, zvlášť těm s drobnějšími květy. Byl pravidelnou součástí venkovských zahrad, používá se i do vazeb.

Dagmar Cvrčková, foto Shuttestock a profimedia.cz

Co vysadit do vlhkého zákoutí?