Jak na opravdu malou zahradu?

Vytvořit malou zahradu chce velký um. Pokud si přizvete na pomoc odborníky, pak je možné i na plochu šest krát devět metrů umístit nejen krásné květinové záhony, posezení, vodní nádrž nebo malý letní domek. Přesvědčete se sami.

Majitel této zahrady hledal inspiraci a pomoc u architektů anglického hnutí Umění a řemesla. Ti mu pomohli vytvořit místo, které slouží především k odpočinku i setkávání s přáteli.

U živého plotu z habru oceníte, že si své listy udržuje až do předjaří. Dobře tak cloní pozemek i v zimním období.

Materiály, které mají tradici

Všechny materiály, které v zahradě najdete, pocházejí z jejího okolí, od místních firem a výrobců. Sdružení Umění a řemesla tento trend podporuje a v zahradách používá třeba staré trámy, cihly, dřevo či zbytkový kámen, které by jinak skončily na skládkách. Kromě toho staví podle původních principů, využívaných na venkově odedávna. Příkladem je i tento letní domek ze starých trámů, usazený na vyvýšených kamenech. Takové základy zabraňovaly poškození staveb případnými záplavami a také pronikání nejrůznějších škůdců z půdy do dřeva. Vyvýšená podlaha dovolí nezvyklý pohled na zahradu z trochu jiné perspektivy. Na pozemku najdete také tradiční jehlancové dřevěné opory pro růže, zdi jsou postavené z vodorovně skládaného štípaného čediče, který vytváří krásný kontrast nejen k rozmanitosti tvarů i barevným květinám.

Místo trávníku štěrk

Zahrada slouží především pro odpočinek, proto zde nenajdete nejen trávník, který bývá považován za nejnáročnější na péči, ale ani klasické zeleninové nebo trvalkové záhony pravoúhlého tvaru. Chybí zde i klasické cesty, o něž by se museli vlastníci starat. Nahrazuje je pouze štěrková plocha, vysypaná drobnými kamínky, příjemnými i na chůzi.

Stračka neboli ostrožka do venkovských zahrad patří – může mít modrou nebo i bílou či růžovou barvu.

Všechny záhony jsou ohraničené obrubami z cortenu, což je ocelová slitina, která se nenatírá a působením tepla, vody a dalších vlivů časem získává rezavou patinu. Tento zajímavý materiál najdete i na dalších místech zahrádky – nejvíce asi vynikne na kruhovém záhonu uprostřed, posloužil i k výrobě vodní nádrže, sloužící i jako pítko pro ptáky.

Čím více, tím lépe

Byť je tato zahrada malá, architekt sem kromě tradičních trvalek vysadil i dřeviny. Samozřejmě pouze ty, které ani po letech svou velikostí prostor nezastíní, protože snesou výraznější řez nebo jejich koruny propouštějí dostatek světla. Patří mezi ně habry, z nichž je vysazený živý plot, který společně s kamennou zdí celý prostor uzavírá. Vzdušné koruny bříz zase propouštějí dostatek světla i k rostlinám, které jsou vysazené pod nimi.

Jiřinka

Do venkovské zahrady je vhodné použít mix různých rostlin, které zde působí lépe než jednodruhové záhony. Proto vedle kontryhelu s nevýraznými květy vyniknou zářivé barvy zápleváku a jiřin. Doplňují je náprstníky, vysoké stračky a agastache, která láká do zahrady hmyz ze širokého okolí. Právě pozorování motýlů je oblíbeným letním potěšením majitelů zahrady.

redakce, foto profimedia.cz

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017.

Uložit

Uložit

Jak na opravdu malou zahradu?

Zajímavé