Okrasné i seté: Máky budou dominantou kvetoucích záhonů a skalek

Jen málo rostlin se může pochlubit tak širokým rozsahem využití jako právě máky. Vidíme v nich rostliny potravinářské, léčivé, okrasné i velmi symbolické, není proto divu, že se staly součástí magických obřadů i různých folklórních zvyků. Pomáhají tlumit bolest, ovlivňovat mysl i měnit lidské chování. Některé zdobí naše zahrady a parky, jiné plní dějiny kriminalistiky a účty vůdců narkomafií. Na máky zkrátka můžeme nahlížet z mnoha úhlů – zajímavé jsou snad úplně všechny.

Mák: Ohňostroj barev

Text a foto: Pavel Chlouba

Velmi nenápadné bylinky i grandiózní rostliny pro zahradnické využití. Než se k nim dostaneme podrobněji, měli bychom alespoň ve zkratce nahlédnout do rodného listu toho druhu máku, jehož semínka plní tradiční české buchty. Jedná se o mák setý – Papaver somniferum a jeho četné variety. Nejstarší stopy, které potvrzují konzumaci máku, vedou až do neolitu. Nutno ale říct, že pátrání po dějinách kulturních rostlin představuje velmi náročnou disciplínu – a zeměpisně určit původ máku se zdá ještě složitější. S velkou pravděpodobností ale mák setý pochází ze západního Středomoří.

Klidné snění i drogová noční můra

Bezelstné nahlížení na mák jako na plnidlo buchet či zdroj oleje je charakteristické zejména pro nás a naše sousední země. Ve většině států světa se ani neví, že se jeho semínka dají využívat při běžném vaření a pečení. Mák se stal synonymem pro opium, jeho biochemické vlastnosti z něj činí nejen důležitou látku pro farmaceutický průmysl, ale i regulérní návykovou drogu. Látky obsažené v máku (zejména v nezralých makovicích některých odrůd) mají na člověka celou řadu následků.

Proto se mák považuje za příjemného společníka při navozování klidného spánku, zatímco větší dávky opia do lidského těla vnášejí pocit blaženosti a euforických stavů. Navíc (prý) má silné afrodiziakální účinky, což pro rostlinu skoro vždy znamená jistou cestu k nekončící popularitě. V souvislosti s obrovskou oblibou opia v některých asijských zemích se nelze až tak divit zlým jazykům, kteří tvrdí, že tamní populační exploze má přímou souvislost s užíváním této drogy.

Mák: Ohňostroj barev

Text a foto: Pavel Chlouba

Znáte makovou svatební tradici?

Abychom však nechodili za těmito účinky máku příliš daleko, stačí dodat, že i v našich zemích se mák považoval za symbol plodnosti a rozmnožování. Proto byli novomanželé často hned po obřadu posypáváni makovými semínky – ve víře, že tato podpoří jejich plodnost. S mákem a lidskou sexualitou trochu souvisí i úryvek z knihy Dějiny květin od Otakare Smrže, kde se píše: „Slovenská dívka ukryje něco máku na Štědrý den od večeře a vsype si ho za ňadra. Jakmile udeří dvanáctá hodina, běží první na půlnoční. Po službách božích pospíchá první z kostela a popouští opasek. Kolik zrnek máku z pazuchy vypadlo, tolik prý bude mít frajerův.“

Mák: Ohňostroj barev

Text a foto: Pavel Chlouba

Od červených polí až po barevný akcent

Krásu máku setého můžeme obdivovat zejména na polích – když najednou rozkvete na ploše několika hektarů, naskytne se nám dechberoucí pohled. Milovníci máku setého ale nemusí spoléhat jenom na to, co kvete na polích. Tento mák se celkem snadno dá zakomponovat do pestrých trvalkových záhonů. Sice patří mezi jednoleté rostliny, ale když se nechá na místě vykvést a dozrát, obvykle se sama vysemení a přetrvává takto v záhonu i další roky. I když si mák klíčí ve smíšených záhonech poměrně spontánně, vyplatí se ho trošku hlídat – ať roste v přiměřeném počtu jenom tam, kde ho opravdu chceme mít. Když docílíme optimálního množství, mák setý může přinést skvělý akcent i do okrasných záhonů.

Mák: Ohňostroj barev

Text a foto: Pavel Chlouba

Seznamte se: Jednoleté okrasné máky

Nejznámějším jednoletým zástupcem této skupiny rostlin je mák vlčí (Papaver rhoeas). Pro někoho plevel, pro jiného zhmotněná něžnost a elegance. Se základním druhem se potkáváme zejména při toulkách krajinou, často roste na polích i rumištích. Objevuje se ovšem i jako symbol k uctění obětí válek.

V zahradách můžeme narazit i na jeho různé odrůdy, které se občas přidávají do směsí pro založení letničkového záhonu přímým výsevem. Vlčímu máku se podobá další velmi půvabný druh – mák proměnlivý (Papaver commutatum). Jeho odrůda ‘Ladybird’ se vyznačuje sytější barvou než základní druh. Tato krásná rostlina s černými tečkami na květech chytá za srdce nejednoho milovníka rostlin.

Mák: Ohňostroj barev

Text a foto: Pavel Chlouba

Do truhlíků, nebo přímo na půdu?

Samotné pěstování jednoletých máků není nijak složité, mě osobně ale trošku potrápila první fáze pěstitelského cyklu. V začátcích jsem se snažil sazeničky máku předpěstovat výsevem do truhlíku, ale nebylo to ono. Po několika pokusech jsem si slíbil, že dám mákům ještě jednu šanci, ale určitě už naposledy. Koncem léta jsem semínka nedbale nasypal na povrch půdy tam, kde jsem toužil máky mít – na čistou, odplevelenou půdu bez mulče.

Už na podzim se na místě objevily semenáčky, které rostly rychle až do nástupu zimy. Na místě přezimovaly úplně bez problémů a hned od prvního jarního sluníčka se pustily do mohutného růstu, aby stihly svůj termín kvetení na přelomu jara a léta. Popsaná cesta výsevu se ukázala jako velmi spolehlivá. Ačkoliv tyto máky spadají mezi jednoleté, samy se vděčně přesemeňují (pokud tomu tedy nechceme zabránit), takže se objevují občas i tam, kde je nikdo nečekal. Pamatujte ale na to, že se máky velmi špatně přesazují. Pokud tak chcete učinit, jde to částečně jenom u mladých rostlin.

Mák: Ohňostroj barev

Text a foto: Pavel Chlouba

Další zajímavosti o těchto krásných rostlinách najdete v červnovém vydání tištěné Flóry. Náš časopis si můžete zakoupit na www.casopisyknihy.cz nebo v elektronické podobě na www.digiport.cz.

Text a foto: Pavel Chlouba

Okrasné i seté: Máky budou dominantou kvetoucích záhonů a skalek