Letní máky

Mák setý je v mnoha státech zakázaný, neboť z bílého mléka nezralých makovic lze vyrobit opium. V tuzemsku ho najdete nejen na polích, ale i zahradách. Pěstovat zde můžete i mnoho dalších druhů a kultivarů.


Mák nahoprutý
Papaver nudicaule
Mák nahoprutý se někdy prodává pod jménem islandský. Tato nižší, zhruba třicet centimetrů vysoká krátkověká trvalka kvete v mnoha barvách – od bílé přes žlutou, oranžovou až po červenou.
Tip pro pěstování: Rostlina potřebuje lehkou písčitou půdu. Hodí se do skalek nebo kolem schodů či terásek.


Mák setý
Papaver somniferrum
Krásné velké květy v několika barvách, které mohou být u některých odrůd máku setého také plné nebo poloplné, se objevují od června do srpna. V jeho makovicích dozrávají drobná semena – potravinářský mák.
Tip pro pěstování: Tento mák potřebuje zahradní hlinitou půdu. S výsevem přímo na záhon začněte už v březnu.


Mák vlčí
Papaver rhoeas
Červené vlčí máky, kdysi považované za plevel, jsou oblíbenou květinou přírodních zahrad. Setkat se můžete jak s planou rostlinou, ta se šlechtěnými kultivary, které mají tónované nebo i plné květy.
Tip pro pěstování: Plané rostliny se rozmnožují samovýsevem, šlechtěné vlčí máky si předpěstujte pod sklem jako letničky.


Mákovník bukvicolistý
Meconopsis betonicifolia
Mákovník bukvicolistý – dvouletka či trvalka příbuzná máku – pochází z Asie a má velké blankytně modré květy. Je vhodným doplněk kyselomilných rostlin, jako jsou azalky a rododendrony.
Tip pro pěstování: Potřebuje mírně vlhkou až vlhkou propustnou půdu, v létě nemá rád sucho, v zimně přemokření.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia

Letní máky