Oživte vlhký kout

Máte na zahradě nevyužité zastrčené a vlhké místo? Nemusí být přitom stinné a zarostlé kopřivami, jen zkrátka opomíjené. Při správném výběru rostlin můžete z podobného koutu vytvořit téměř meditativní zákoutí. Pomohou vám k tomu i pečlivě sladěné barvy – modrá, růžová a žlutá.

Při správném výběru rostlin můžete z podobného koutu vytvořit téměř meditativní zákoutí.

Popelivka zoubkovaná

Listy popelivky jsou hodně velké a výrazné jsou i její červenohnědé silné stonky. Drobné, trochu rozčepýřené květy má popelivka uspořádané v dlouhých latách. Nejlépe roste v čerstvých půdách s dostatkem humusu na březích potoků a vodních ploch. Nejvíce jí vyhovuje polostín, ale jako jedna z mála trvalek vydrží i ve stínu.

Kosatce

Kromě kosatců sibiřských s menšími modrými květy, které kvetou už v červnu, se na vlhká stanoviště a k jezírkům hodí i kosatce Kaempherovy. Mají větší květy, ale postrádají opulentní zdobnost tzv. amerických zahradních kosatců. Hodí se do mělkých vod na slunce, kvetou v první polovině léta. Do okolí jezírek se vysazuje také kosatec žlutý, který kvete ve stejné době.

Kyprej vrbice

Jedná se o dost vysokou vlhkomilnou rostlinu, kterou ale najdete i mimo zahrady, například na rumištích nebo březích vodních ploch. Je pro ni typická svítivě růžová barva květů. Všimněte si, že je vysazená dost daleko od skupiny vyšších trvalek v popředí, kterou tvoří kosatce a popelivka. Celý prostor tak dostává tolik žádoucí hloubku.

Pomněnka bahenní

Jemné modré kvítky pomněnek jsou neodolatelné. Nezapomeňte na ně proto při osazování vlhkých míst nebo okolí vodních ploch. Každý je totiž zná a místo s pomněnkami vám bude připadat útulné, milé a důvěrně známé. Rostliny kvetou jen do poloviny léta, na snímku již dokvétají. Vždy vypadají lépe v bohatším porostu, jednotlivě vysazené pomněnky jsou křehké a ve výsadbě se vizuálně ztrácejí.

Podběl lékařský

Podběl rozkvétá zlatými květy v březnu, v polovině léta po něm na záhonu zbudou jen zoubkované ploché listy, zespodu bíle chlupaté. V této výsadbě je důkazem promyšleného přístupu zahradního architekta, který nabízí návštěvníkům kvetoucí rostliny po celé vegetační období. Jarní pohled na žluté květy obsypané včelami každého zaručeně zaujme a potěší.

Vrbina tečkovaná

V této sesazené kompozici představuje vrbina tečkovaná dominantní druh. Kvetoucí rostlina vytváří barevně výrazný kontrast zlatých květů a světle zelených listů. Zde ho ale autor výsadby nápadně zjemnil použitím odrůdy s panašovanými listy, které záhon projasnily. Vrbina se však dost rozrůstá, nehodí se proto tam, kde nemá prostor a bylo by třeba ji pravidelně omezovat.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Oživte vlhký kout