Pozvánka do otevřených zahrad

Otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti je tradicí ve Velké Británii. I v Česku se už ale některé zahrady začínají zahrádkářským zájemcům postupně otevírat.

Vstup na zahrady je obvykle zdarma.

Hlavním cílem těchto akcí je představit veřejnosti běžně přístupné i nepřístupné zahrady nebo parky a rozšířit tak povědomí nejen o české zahradní a krajinářské tvorbě, ale také o ochraně přírody a kulturním bohatství. Představení zahrad probíhá obvykle formou komentované prohlídky, někdy je s ním spojené i určité oživení v podobě různých představení. Prohlídka bývá stanovena na určitý čas a místo a během dne či víkendu jich můžete absolvovat několik. Dozvíte se o historii a vývoji navštívených zahrad, zjistíte, co všechno obnáší jejich údržba, a poznáte nové druhy rostlin. Vstup na zahrady je obvykle zdarma. Naše redakce navštívila dvě zahrady v Borovanech a jednu v Bukové, jejichž autorem je externí přispěvatel časopisu Flóra na zahradě Pavel Chlouba. Jak sám říká, všechny tři zahrady vznikly za jiných okolností, ale se stejným cílem – přinést co nejvíce radosti ze zahradničení a prostor pro aktivní odpočinek i smysluplnou zahradnickou práci. Každá z nich je jiná, ale všechny nabízejí řadu různých inspirací. Pokud se i u vás bude podobná akce konat, napište nám.

Zajímavé odkazy

Kontakt na autora zahrad najdete na www.fotoflora.cz, více informací o zpřístupnění zahrad z celé České republiky získáte na www.vikendotevrenychzahrad.cz. Jestliže hodláte navštívit určitou zahradu v zahraničí, podívejte se například na www.gardenvisit.com.

FOTO: REDAKCE

Pozvánka do otevřených zahrad

Pozvánka do otevřených zahrad