Penshurst Place, živá historie

Penshurst Place se svými zahradami se v průběhu staletí změnil opravdu jen málo. Toto středověké mistrovské dílo bylo sídlem rodu Sidneyů již od roku 1552 po více než 460 let. Stavba, která leží přímo v srdci obce Penshurst, je příkladem nejzachovalejší architektury 14. století v Anglii.

Rodinný klenot hýčkaný po staletí, nádherné zahrady i okolí si zaslouží obdiv.

Původně panský dům sira Johna de Pulteney byl postaven z místního pískovce a dokončen v roce 1341. Hnědé pruhy na jeho fasádě jsou vizuálně posíleny použitím různě velkých bloků kamene. Penshurst Place je ale známější až od 16. století, a to ve spojení s rodem Sidney. Proslavil ho především sir Philip Sidney, velice oblíbený básník, dvořan, voják a politik alžbětinského období. Sama královna Alžběta I. zde byla na návštěvě, a můžete tak nahlédnout do jejího zachovalého původního pokoje.

Nejstarší zahrady

Zahrady Penshurst Place jsou jedny z nejstarších zahrad v soukromém vlastnictví v Anglii. První záznamy jsou datovány z roku 1346. Jejich poměrně velká část zůstala zachována přesně tak, jaká byla v době svého založení v době vlády královny Alžběty I., neboť se jí vyhnuly změny a větší přestavby ve stylu pozdějšího anglického pojetí zahrad a parků v 18. století. Na necelých 20 hektarech se rozkládá také 4,5 hektaru formálních zahrad obklopených zdí, roste zde přes 1,5 kilometru stříhaných živých plotů a v jihozápadním rohu italské zahrady dokonce 450 let starý tis. Pozornost si zaslouží rovněž dub, který byl údajně vysazen při křtu sira Philipa Sidneyho v roce 1554. Na jaře můžete v zahradách obdivovat kromě záplavy tulipánů a narcisů květy magnólie, v dubnu rozkvétají na sto metrů dlouhém záhonu pivoňky v různých barvách, po dřevěných oporách nebo jen tak u zdi se pnou vistárie nebo plaménky a v červenci rozkvétá několik tisíc růží doprovázených záplavou voňavých levandulí.

Obnova záhonů jabloňové cesty

Původní plány zahrad pocházejí z 19. století a navrhla je Rose Standisch Nicholls. Současné obnovy se ujal George Carter – zkušený tvůrce mnoha anglických venkovských zahrad a vítěz (nositel zlaté medaile) z květinové výstavy v Chelsea pořádané Královskou zahradnickou společností (RHS Chelsea Flower Show). Stávající majitel Penshurst Place sir Philip Sidney, 2. vikomt de L᾿Isle a jeho rodina vnímá projekt obnovy jako soulad moderního pojetí 21. století se současným zachováním původní koncepce zahrad. George Carter zachoval v návrhu použití tradičních jabloní, které tvoří část hranice záhonů již od začátku jejich založení, tj. od 19. století. Nově vysazené historické odrůdy jabloní pocházejí z národní sbírky ovocných stromů z Brogdale v Kentu. Jednou z nových myšlenek v pojetí George Cartera je rozdělení dvou dlouhých záhonů podél cesty do deseti různých samostatných skupin oddělených od sebe ještě další menší travnatou plochou s kamennou lavičkou, ze které se mohou návštěvníci kochat pohledem na rostliny. Každá skupina má jiné barevné ladění a koncept, inspiruje se tvorbou slavné Gertrudy Jekyll a principy známého zahradního architekta Humphryho Reptona, podle nějž by teplé barvy měly být vidět v popředí a pokračovat chladnějšími odstíny v dálce. Realizace Carterova návrhu trvala poměrně dlouho, více než tři roky. Odborně sestavený speciální tým pěti zahradníků dokončil výsadbu na jaře v roce 2011. Oficiálně byla obnovená Jabloňová cesta (Apple Walk) otevřena až 7. června 2012 prezidentem Královské zahradnické společnosti a přejmenována na počest diamantového výročí panování (60. let na trůnu) britské královny Alžběty II. na Jubilejní cestu (Jubilee Walk).

Filmové prostředí

Vzhledem k velmi dobře zachovalým původním interiérům starých budov a jejich nádhernému okolí se zahradami je Penshurst Place hojně využíván filmaři. Byl zde natočen například snímek Králova přízeň (The Other Boleyn Girls, 2008) podle novely napsané Phillipou Gregory, Shakespearův Jindřich V. pro seriál BBC (2012) a pro filmovou sérii Harryho Pottera se v Dlouhé Galerii (Long Gallery) natáčely zvukové efekty skřípající podlahy.

Muzeum hraček

Součástí Penshurst Place je i sbírka hraček několika generací rodiny Sidney a zahrnuje panenky, domečky pro panenky.

Rady na cestu

  • Penshurst Place naleznete v hrabství Kent, 74 km jihovýchodně od Londýna.
  • Letos je otevřeno od 31. 3. do 2. 11., a to denně (včetně víkendu) od 12 do 16 hod., zahrady můžete navštívit již od 10.30 do 18 hod. Muzeum hraček má otevřeno od 12 do 16 hod.
  • Vstupné: dospělí 10 £ (pouze do zahrad 8 £), děti 5–16 let za 6,5 £ (jen zahrady 6 £), rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý + 3 děti) stojí 28 £. Pro skupiny nad 15 osob je nabízeno několik výhodných druhů slev včetně prohlídky s průvodcem nebo se lze účastnit dokonce komentované procházky s vrchním zahradníkem.
  • Bližší informace na www.penshurstplace.com.

FOTO AUTORKA

Penshurst Place, živá historie

Penshurst Place, živá historie

Zajímavé