Nevšední krása všedních květin

Krása bývá často ukrytá i v obyčejných věcech a rostlinách. Zahradní posezení tak není nutné osazovat exotickými palmami. Zkuste zkombinovat běžně dostupné druhy s květinami v nádobách. Vedle terasy a udržovaného trávníku vyniknou, vypadají půvabně a přirozeně zároveň.

krasa9

Montbrécie

krasa4

Tyto květiny jsou blízkými příbuznými mečíků a velmi podobně se pěstují. Do trvalkových záhonů se vysazují vždy ve větším počtu, aby vynikly jejich jemné květy. V teplejších oblastech mohou sice zůstat přes zimu v půdě, což péči o ně zjednodušuje, ovšem pak ztrácejí na vitalitě i velikosti.

 

Fenykl

krasa3

Mrkvovité rostliny, mezi něž fenykl patří, mají výraznou strukturu, díky níž se často objevují i v okrasných částech zahrady. Stejně můžete využít i robustní anděliku nebo libeček. Kvést začínají laty o prázdninách a měří často přes dva metry.

 

Stromkové růže

krasa2

Pro větší terasy jsou stromkové růže ideální. Vždy si vyberte odrůdy, které kvetou opakovaně, jako jsou například ‘Rumba’, ‘Apricola’, ‘Madame Boll’, ‘Garden od Roses’ , ‘Friesia’ , ‘Cherry Girl’ či ‘Jacques Cartier’. Kolem terasy lze vysadit i běžné keřové růže.

 

Sukulenty

krasa7

Také letněné sukulenty se mohou stát ozdobou terasy. Budou vypadat lépe, když je dáte do stejných nebo barevně ladících nádob.

 

Dlužicha

krasa8

Dlužicha drobnokvětá zaujme především sytou barvou listů, které na rostlině částečně přezimují. Jejich kvítky jsou nenápadné, vysoké větvené laty ovšem vypadají zajímavě a využívají se také jako netradiční doplněk do letních kytic. Dlužichy se vysazují na vlhčí místo, často k okrajům záhonů.

 

Okrasný tabák

krasa6

Řadí se mezi letničky, ale na záhony se často vysazuje společně s trvalkami. Jde o robustní a dlouho kvetoucí rostlinu, která dodá letní zahradě krásnou vůni.

 

Bakopa

krasa5

Bakopa neboli sutera je vlastně polokeř pocházející ze subtropů Jižní Afriky, u nás se pěstuje výhradně jako nádobová letnička s jednoduchými bílými nebo i fialovými kvítky. Doporučuje se ji kombinovat s dalšími drobnokvětými druhy, například hledíkovkou.

 

Okrasný javor

krasa1

Javor japonský se stříhanými purpurovými listy je citlivý na suchý vzduch, vysazujte ho proto mezi další rostliny. Pěstovat ho lze i v nádobách, vyžaduje sice větší péči, ale jako solitér krásně vynikne.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_08_2016

Nevšední krása všedních květin