Bylinkový nábytek, praktická krása na zahradě

Zahradní nábytek osázený léčivými a kořeninovými rostlinami je dobrou inspirací pro každého, kdo má v oblibě krásné, voňavé, ale zároveň také praktické nápady pro vlastní zahradu.

Nábytek s bylinkami je krásný, voňavý a navíc poskytuje odpočinek.

Na čerstvém vzduchu nemusíte odpočívat pouze na klasickém nábytku ze dřeva či jiných tradičních materiálů. Vyzkoušejte neotřelé nápady, které se navíc stanou zdrojem bylin pro kuchyňské využití.

Možnosti uplatnění

Nábytek osázený různými druhy aromatických rostlin pěkně doplní zahradu jak čistě okrasnou, tak i ryze užitkovou na venkově. Jedná se o prvek s vysokou estetickou hodnotou, který zahradě dodá na zajímavosti, často se stává středem pozornosti a návštěvníci zahrady ho s oblibou využívají. Nábytek nemusí být ale zakládán s vědomím, že by se bylinky měly pravidelně sklízet a používat v kuchyni. K údržbě bylinek se může přistupovat jako k ostatním trvalkám na zahradě. Bylinkami osázená křesla, lehátka a stoly můžete zakomponovat na terasu, k ohništi, kde rostliny poslouží pro přímou přípravu pokrmů, ale také na odlehlé klidné místo, kde si rádi čtete nebo odpočíváte. Ve velké oblibě ho mají také děti, které se touto cestou mohou dozvědět mnohé informace o léčivých rostlinách i způsobu jejich pěstování. Bylinkový nábytek je vhodný pro každého, kdo na své zahradě rád zkouší nové zajímavé věci nebo chce pěstovat vlastní koření do kuchyně. Každý takový nábytek navíc poskytuje při každém použití příjemnou aromaterapii. Při dotyku se totiž z částí rostlin uvolňují éterické oleje, které mají uklidňující účinek. Sklizeň bylinek se navíc stane příjemným zážitkem.

Vhodné místo

Nízké kultivary mateřídoušky snášejí dobře častou zátěž i nedostatek zálivky.

Většina bylinek pěstovaných v našich podmínkách vyžaduje slunné stanoviště s propustným podložím. Mnohé druhy jsou nenáročné, a snesou dokonce dlouhodobé sucho. Z toho je nutné vycházet při výběru stanoviště. Zvolte tedy takové místo na slunci, na němž sluneční paprsky stihnou brzy vysušit ranní rosu nebo kapky deště. Bylinkový nábytek by neměl zadržovat přespříliš vody, proto je potřeba pečlivě oddrenážovat sedací plochu. Do podloží umístěte kameny, štěrk, stavební suť, kusy cihel a jiný nezávadný materiál, který odvede v dostatečné míře srážkovou vodu. Výsadbový substrát, který kryje povrch nábytku, musí být lehký a dobře propustný. Pokud by se při stavbě použil materiál s vysokým obsahem jílových částic, došlo by při častém používání ke zhutnění, které má negativní dopad na vysázené rostliny i na funkčnost nábytku. Vrchní vrstvu substrátu můžete obohatit křemičitým pískem, který materiál vylehčí a zvýší jeho propustnost nejen pro vodu, ale také pro vzduch. Pokud je nábytek založený dobře, rostliny ho během krátké doby celý porostou.

Posezení v terénu

Při tvorbě zahradního nábytku nemusíte hned sahat po materiálech, jako jsou dřevo či kámen. Velký potenciál představují svahy na zahradě, do nichž lze zakomponovat pohodlná lehátka či polohovací křesla. Jejich stavba není příliš složitá ani časově náročná. Musíte si ovšem předem rozmyslet, jaký tvar a velikost nábytku chcete. Do svahu nejdříve vyhlubte prostor ve tvaru písmene U. Důležité je si během výkopů vše několikrát vyzkoušet. Pokud vytváříte křeslo, musíte věnovat náležitou pozornost spádování sedací plochy směrem od svahu kvůli odvodu dešťové vody. Bylinkové křeslo musí umožňovat pohodlné posezení, vynaložte proto dostatečnou péči tvarování opěrek pro záda a ruce. Oba typy opěrek by měly být vyspádované směrem k sedací ploše. Veškeré plochy nábytku budou osázeny rostlinami, je tedy vhodné sklon opěrek přizpůsobit i tomuto faktu. Spodní část křesla lze u nohou zpevnit dřevem, kameny nebo stavebními cihlami. Zpevnění umožní snadnější usedání a následné vstávání, a mělo by být proto pokud možno kolmé. Největší zátěži bude vystavena sedací plocha. Pro její osázení využijte půdopokryvné bylinky dorůstající výšky okolo pěti centimetrů. Ideální jsou různé kultivary mateřídoušek. Opěrky na záda a ruce mohou porůst bylinky vysoké od pěti do deseti centimetrů. Horní hrany opěrek na ruce a záda poskytují široké možnosti osázení. Volit můžete mezi vzrůstnými druhy kořeninových a čajových bylin. Aromatické rostliny krásně voní, ale mnohé z nich také nádherně kvetou. Fantazii se meze nekladou. Každý si může vytvořit integrovaný nábytek ve svahu podle svých představ.

Složitější typy

Pokud se chcete pustit do náročnějších konstrukcí nábytku, můžete vyrobit dřevěný nebo kamenný stůl, v jehož středové části vyhloubíte dostatečně hluboký prostor pro růst bylinek. Místo musí být ovšem opatřeno otvory pro odtok vody, aby nedošlo k nežádoucímu zamokření a úhynu rostlin. Takový stůl umožní pěstování bylin vhodných pro přípravu pokrmů přímo na zahradě a stane se doplňkem k ohništi či zahradnímu grilu. Druhy bylin vybírejte podle vlastních potřeb a chutí. Z kamene a cihel můžete vytvořit také originální lavice a křesla. Sedací plochu vyplňte lehkým substrátem a osázejte ji nenáročnou vonnou mateřídouškou. Stejně tak lze vytvořit kamenné lehátko na slunci, které bude bylinnou vůní zvát k odpočinku. Na výběr máte celou škálu bylin, na nejvíce zatěžované plochy by ale měly být vysazeny co nejnižší rostliny, které se po zátěži rychle vzpamatují.

Křeslo ve svahu – osázení

Křeslo ve svahu – osázení.

 1. mateřídouška časná ‘Minor’
 2. m. časná ‘Coccineus’
 3. tymián obecný
 4. bazalka pravá
 5. levandule lékařská
 6. pažitka pobřežní
 7. meduňka lékařská
 8. šalvěj lékařská
 9. máta peprná
 10. rozmarýn lékařský
 11. dobromysl obecná
 12. zavinutka podvojná

  Křeslo ve svahu – osázení.

Stůl pro grilování – osázení

Stůl pro grilování – osázení.

 1. saturejka horská
 2. majoránka zahradní
 3. bazalka pravá
 4. pažitka přímořská
 5. petržel kadeřavá
 6. tymián obecný
 7. mateřídouška citrónová

  Stůl pro grilování – osázení.

Volba bylinek

Sortiment nabízených aromatických rostlin se rok od roku rozšiřuje. V zahradnictví lze sehnat kořeninové byliny, druhy na výrobu čajů, ale také rostlinná sladidla vhodná pro ochucení sladkých pokrmů a nápojů. Při tvorbě zahradního nábytku použijte druhy, které využijete v kuchyni, nebo rostliny, které se vám jednoduše líbí pro svou vůni a květy. Pokud rádi grilujete, určitě do bylinkového nábytku nezapomeňte vysadit dobromysl, yzop, saturejku, tymián, rozmarýn a bazalku. V případě, že si rádi vychutnáváte ranní bylinkový čaj, sáhněte po měsíčku, uklidňující meduňce, mátě, sladké lipii a chuťově výrazné šalvěji. Nábytek barevně rozzáří kvetoucí druhy. Mezi nenáročné obyvatele nábytku mohou patřit levandule, zavinutka, proskurník, sléz nebo heřmánek. Květy budou navíc často navštěvovat motýli.

Drnová lavička

Podle dochovaných dokumentů využívali lidé zahradní nábytek již ve středověku. Hradní paní si nechávaly na malých zahradách sevřených hradbami budovat malé osázené lavice, takzvané drnové lavičky. Pro osázení se tehdy používal heřmánek římský (Anthemis nobilis) nebo mateřídouška. Tyto druhy rostlin už tehdy byly voleny pro své léčivé účinky a odolnost vůči pravidelné zátěži. Navíc při doteku uvolňovaly příjemnou vůni, která zvyšovala jejich oblibu u tehdejších dam.

Oblíbené bylinky

Velký vliv na použití aromatických rostlin v bylinkovém nábytku má jejich maximální výška, do které dorůstají. Ta předurčuje, zda bylinku použijete na sedací plochu, na opěrku na ruce a záda nebo do bylinného lemu nábytku.

český názevlatinský názevvýška v cmpoužití
mateřídouška časnáThymus praecox5čaj, sirup, koupel
mateřídouška citronováThymus x citriodorus15čaj, olej
tymián obecnýThymus vulgaris30koření, čaj
bazalka praváOcimum basilicum30koření, čaj, olej
levandule lékařskáLavandula angustifolia30–60koření, čaj, olej
pažitka pobřežníAllium schoenoprasum30pouze za čerstva
meduňka lékařskáMelissa officinalis70čaj, tinktury
šalvěj lékařskáSalvia officinalis70čaj, ocet, víno
máta peprnáMentha x piperita70čaj, olej, sirup
rozmarýn lékařskýRosmarinus officinalisaž 200koření, olej, tinktura
dobromysl obecnáOriganum vulgare80koření, čaj, olej, ocet
petržel kadeřaváPetroselium crispum30–50koření, čaj
saturejka horskáSatureja montana50koření, bylinková sůl
yzop lékařskýHyssopus officinalis80koření, olej, sůl
majoránka zahradníOriganum majorana35koření, čaj, mast
lipia sladkáLipia dulcis30sladidlo
heřmánek pravýMatricaria chamomilla100čaj, olej, tinktura
agastache vrásčitáAgastache rugosa80–100čaj, koření
proskurník lékařskýAlthaea officinalisaž 170čaj, tinktura
sléz lesníMalva sylvestris30–120čaj
měsíček lékařskýCalendulla officinalis50čaj, olej, mast

FOTO: AUTORKA A PROFIMEDIA.CZ

KRESBY: AUTORKA

Bylinkový nábytek, praktická krása na zahradě

Save

Uložit

Bylinkový nábytek, praktická krása na zahradě