Nechte vyniknout vysoké trvalky

Ideální místo pro trvalky se nachází v mírném svahu, vhodná je jejich kombinace s dřevinami a nízkými druhy rostlin.

KOSATEC

Zahradní, takzvané americké kosatce, se vysazují jak do jednodruhových záhonů nebo podél cest, tak mezi jiné trvalky. Nesmí však jít o podmáčené půdy, ty nesnášejí. Pokud máte pocit, že jste je i na takových místech viděli, pravděpodobně šlo o zahradní kultivar ‘Harbor Blue’, botanický druh kosatce sibiřského. Také ji zdobí modré květy, sice menší, ale za to jich bývá více.

SÁPA

Tato robustní trvalka lákající hmyz se řadí mezi hluchavkovité. Její žluté květy jsou v patrech nad sebou, suchá květenství zdobí záhony i přes zimu. Na semena se navíc slétávají zpěvní ptáci. V chladnějších oblastech potřebuje lehký zimní kryt.

SMILEK

Zajímavý kontrast k vysokým trvalkám tvoří drobnokvětý krásně rozrostlý trs smilku růžového, což je letnička původem z Austrálie, používající se u nás hlavně do suchých aranžmá. Říká se mu i časovka nebo rhodanthe. Hodí se na kraj výsadby, kde se každoročně dobře obnovuje.

NÁPRSTNÍK NACHOVÝ

Náprstníky rostou v horských a podhorských oblastech jako původní druh, jde tedy o odolnou rostlinu. Pokud mu vyberete vhodné vlhčí místo na slunci či v polostínu, bude se v záhonu bez problémů držet celé roky, i když jde o dvouletku. Bez problémů se v porostu sama přesévá.

RUJ VLASATÁ

Jako pozadí pro vysoké a často i mohutné trvalky se spoustou zelených listů je vhodné používat dřeviny v barevných zahradních kultivarech. Může jít o bíle či zlatě panašované druhy, zajímavě vypadají také kultivary s purpurovým vybarvení, mezi něž patří právě růj vlasatá.

BEZ ČERNÝ

Běžný druh bezu má listy zelené, ale najdete i zahradní kultivary se zlatě lemovanými (‘Marginata’) nebo purpurovými (‘Black Lace). Ten druhý má navíc také narůžovělé květy. Zahradní bezy celkově jsou trochu opomíjenou, ale o to zajímavější odolnou dřevinou.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017.

Nechte vyniknout vysoké trvalky