Záhon s kosatci

Zahradní kosatce vydrží růst na jednom místě několik let. Pokud tedy máte dostatečně velký záhon, můžete je vysadit společně s dalšími výraznými trvalkami a vytvořit tak krásnou výsadbu, která ale kupodivu není náročná na údržbu.

Společně s ostatními trvalkami vytvoří kosatce úžasnou barevnou kompozici.

Kosatec bradatý

Potřebuje dobře drenážovanou půdu, na trvale podmáčených místech se mu nedaří. Podmínkou je i slunné místo, jinak budou rostliny slabé a nepokvetou. Kosatce se zásadně vysazují mělce, horní část oddenků by měla vždy zůstat na povrchu půdy. Přesazují se jednou za tři či čtyři roky a nejlépe vyniknou v jednobarevných skupinách.

Lupina vlčí bob

Poměrně robustní lupiny potřebují dost hlubokou a kvalitní půdu. Jedině tak budou jejich květenství krásná a mohutná. Dokážou přežít i na chudých půdách, jejich květy budou pak ale nízké. Lupiny se množí semenem, je možné je vysévat i přímo na místo, bez předpěstování. Starší rostliny lze množit i dělením trsů.

Ostrožka stračka

Vysoká trvalka se nejčastěji pěstuje pro sytě modrou barvu, jejíž intenzita je u nás neobvyklá. Potřebuje dostatek místa, hlubokou humózní půdu a na místě potom vydrží léta. Nemá ráda nedostatek vody a může se i mulčovat. Pokud se po odkvětu seřízne, rozkvete na podzim ještě jednou.

Orlíček – zahradní kultivary

Řadí se k trvalkám, ale velmi snadno se množí semenem. Na záhonu pak díky tomu samovolně vznikají různé barevné rázy, které se dost liší od původních odrůd. Orlíčky mají poměrně jemnou stavbu, a třebaže to nejsou dominantní rostliny, mezi ostatními druhy se na stanovišti bez problémů udrží.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Záhon s kosatci