Co vysadit na prázdné záhony?

První sklizeň přichází. Hrách, rané brambory, česnek nebo keříčkové fazolky mizí ze záhonů do kuchyně a na zahradě po nich zůstává prázdné místo. Přemýšlíte, jak ho využít? Můžete sem sice vysít zelené hnojivo, lepší je ale vybrat a zasít ty správné druhy zeleniny, které stačí do podzimu ještě vyrůst a uzrát. Možností máte mnoho.

'Lento'

‘Lento’

Brokolice, pekingské zelí, čínské listové zeleniny, saláty, špenát, ředkvičky a ředkve, roketa, vodnice, kopr… Všechny tyto plodiny se hodí na uvolněné záhony, mají totiž relativně krátkou dobu pěstování. Některé druhy pozdní letní výsevy přímo vyžadují. Například pekingské zelí nebo japonské listové zeleniny jsou citlivé na délku dne, při pěstování na jaře kvůli prodlužujícím se dnům rychle vybíhají do květu. Zatímco když je dáte na záhon až v létě, získáte krásnou a bohatou sklizeň.

Jak na to?

  • Odstraňte pečlivě zbytky po předchozí zelenině, půdu nebývá nutné – zvlášť v suchém létě – příliš prokypřovat.

  • Nepěstujte po sobě na jednom záhonu druhy ze stejné čeledi – ředkvičky po ředkvičkách, brokolici po kedlubnech nebo raném zelí.

  • Každá plodina odebere z půdy určité množství živin, proto je před dalším pěstováním doplňte. A naopak. Například hrášek nebo rané fazolky zanechají půdu na dusík bohatší, než byla před jejich pěstováním, proto další plodiny není třeba příliš hnojit.

  • Pozor na škůdce! Plzáci nebo dřepčíci mohou rostliny z přímého letního výsevu zcela zničit. Křehké klíčící rostliny jsou pro ně lahůdkou. Nemalé problémy způsobí na záhoně i mravenci.

'Boro'

‘Boro’

Vhodné druhy pro výsevy v červenci

Až do konce července můžete vysévat rychle rostoucí odrůdy salátové řepy. Důležitý je dostatek vláhy, díky níž rychle porostou a na podzim sklidíte sice menší, ale velice křehké bulvičky. Pro tento způsob pěstování se výborně osvědčil hybrid ‘Boro F1’ s krásným karmínově červeným vybarvením. Novinkou letošního roku je velmi chutná odrůda ‘Boldor F1’ s oranžovou slupkou a sytě žlutou dužninou.

Také saláty patří k nejoblíbenějším letním zeleninám, během devadesátidenní vegetace vyroste jakákoli odrůda. Přesto zvolte raději osvědčené celoroční polní saláty ‘Lento’, ‘Cassini’ nebo ‘Merkurion’, jiné by mohly vybíhat do květu. Pekingské zelí se tradičně vysévá až koncem července, na výběr máte třeba odrůdy ‘Parkin F1’a ‘Concord F1’. Anebo vyzkoušejte další novinku – ‘Manoko F1’, které je odolné k vybíhání do květu a určeno pro celoroční pěstování.

redakce, foto archiv Dobrá semena

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_07_2016

Co vysadit na prázdné záhony?