Rozkvetlá korunka

Stromková růže jako ta z předchozího článku je díky svému tvaru typická spíše pro zahrady ve formálním stylu. Jak to udělat, aby vyzněla co nejlépe?

Stromková růže se hodí nejen do předzahrádek.

Některé druhy a tvary zahradních rostlin se drží na výsluní zájmu zákazníků po desetiletí. K nim patří vedle tvarovaného zimostrázu i naprostá stálice – růže na kmínku. Přehnaly se přes ni trendy minimalismu, přírodních zahrad, ekozahrad, užitkových zahrad i zahrad v japonském stylu a ona je tady stále – žádaná a obdivovaná. Je třeba si uvědomit, že růže na kmínku je tvar, nikoli odrůda. Naočkovat na kmínek je možné většinu velkokvětých či sadových odrůd, některé se k tomu ale hodí lépe. Jde především o odrůdy slaběji rostoucí, s pěkně tvarovanými drobnějšími květy. Silně rostoucí typy by tvořily dlouhé výhony, které se snadno vylamují. Dalším kladem je také pěkné zdravé olistění.

Kam se hodí?

Růži umístěte tam, kde si jí na první pohled všimnete. Patří do předzahrádek, k posezení na terase, cestičce k domu, ale i k lavičce uvnitř zahrady. Okolní výsadba by měla vždy zdůraznit a podtrhnout její půvab, nehodí se proto k dřevinám s výrazně barevnými květy kvetoucím ve stejném termínu. Vždy by měl také vyznít její základní tvar – kontrast štíhlého kmínku a bohatě kvetoucí korunky.

Kam se nehodí?

Kmínek potřebuje odstup a příslušný rámec, proto to růži nesluší v přírodních zahradách extenzivního rázu, kde vyznívá jako omyl. Problematické je také zakomponování do specializovaných zahradních partií, jako jsou vřesoviště, stepní partie s travinami či štěrkové záhony. Nebude prospívat ani u jezírek či skalek. Růže na kmínku je zkrátka zcela specifický tvar, kterému přílišná volnost v použití ani trochu nesvědčí.

Péče během roku

Během roku byste měli růžím na kmínku věnovat maximální pozornost a péči. Tyto růže netrpí tolik skvrnitostí listů ani padlím, protože jsou jejich korunky výš nad terénem a lépe po dešti osychají. Je třeba se ale zaměřit na výživu – velké množství květů odčerpává dost živin. Nezbytná je také opora stromku, která by měla být nejen pěkná, ale hlavně pevná a měla by dosahovat až do korunky, aby bylo místo očkování bezpečně zafixováno.

FOTO: PROFIMEDIA

Rozkvetlá korunka