Krásné mahonie

Zimní ozdobou zahrady jsou stálezelené keře. Během sezony je lze doplnit cibulovinami či jinými trvalkami. Vedle mahonie cesmínolisté vyniknou cibuloviny, mahonie Baleova má podobné nároky na pěstování jako azalky nebo rododendrony.

Mahonie cesmínolistá

Mahonie cesmínolistá (Mahonia aqui folium) dorůstá do výšky sedmdesát až sto centimetrů a tvoří pěkné keře. Výhonky se často využívají pro vazbu nebo do dušičkových a vánočních dekoracích. Starší listy dostávají na podzim karmínový odstín. V dubnu a květnu má sytě žluté výrazné květy seskupené do vzpřímených hroznů.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Nejkrásnější bude na místech se kvalitní půdou bohatou na živiny, roste ale i na místech sušších a chudších. Snese i plné slunce.

Mahonie Baleova

Zatímco mahonie cesmínolistá pochází ze severní Ameriky, u Baleovy (M. bealei) najdete jako zemi původu Čínu. Liší se však především svým vzhledem. Převislé hrozny květů jsou světlejší a krásně voní. Vyrůstá jich z úžlabí listů hned několik, což ještě zvyšuje jejich krásu. Lichozpeřené listy dorůstají do délky až čtyřicet centimetrů.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Mahonie Bealeova má ráda kypré humózní půdy v polostínu, najděte ji místo v závětří, studený průvan a holomrazy jí nesvědčí.

Dagmer Cvrčková, foto Shutterstock

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017.

Krásné mahonie