Rozhovor o šetrném pěstování květin bez chemie

Na dlouhá léta opuštěném rodinném poli ve Středočeském kraji vznikl v minulém roce malý květinářský projekt s názvem Kytky od potoka, který se věnuje pěstování květin přírodním způsobem. O co přesně jde, jsme se zeptali všech tří majitelek.

Iveta, Míla a Marie

Iveta, Míla a Marie

Jak vás napadlo pěstovat ekologicky květiny k řezu?

K přírodě šetrné pěstování rostlin pro nás není cizí. Několik let pěstujeme tímto způsobem zeleninu, to znamená bez použití syntetických pesticidů a hnojiv a od toho už není tak daleko ke květinám. Řekly jsme si, proč by nešly květiny? Jedna z nás se navíc snaží obnovovat zemědělskou tradici a dávat smysluplné a udržitelné využití půdě, kterou rodině vrátili v restitucích. Díky tomu jsme měly pozemek prakticky ihned k dispozici. Málokdo si uvědomuje, jak obrovský vliv má zemědělství na každého z nás a kolika problémům dnes čelí. Právě produkce květin z dovozu je spojena s poškozováním životního prostředí nebo s otřesnými pracovními podmínkami. Například velké množství růží, které jsou u nás na trhu, se dováží z Keni. V této africké zemi mají ženy, které se zde starají o lány růží, poškozené zdraví z intenzivního používání chemických prostředků. Pracují za směšnou mzdu a práva zaměstnanců jsou zde vlastně prázdným pojmem. Jezero, kolem kterého se plantáže rozkládají, vysychá a je kontaminováno pesticidy a hnojivy z plantáží. Čím víc jsme se o průmyslové produkci květin dozvídaly, tím menší radost nám dělaly květiny z obchodu.

Proč by měl zákazník upřednostnit květiny pěstované šetrným způsobem?

Květiny neobsahují žádné zbytky chemikálií, a tak mnoho z nich můžete využít v gastronomii. Jedlé květy jsou zajímavé např. k dozdobení cukrářských výrobků nebo v salátech. Naše květiny také pomaleji rostou a díky tomu krásně voní, na rozdíl od mnoha květin z intenzivních pěstíren. Místní a k přírodě šetrné pěstování navíc přináší zcela nové druhy a kultivary květin, které v běžném obchodě neseženete. Kromě toho podpoříte drobné šetrné zemědělství a místní ekonomiku, což znamená zdravou půdu, zdravé rostliny a na konci řetězce zdraví lidí.

Zabývá se podobným pěstováním u nás ještě někdo?

V přírodních kyticích najdete i květy některých druhů zeleniny.

V přírodních kyticích najdete i květy některých druhů zeleniny.

I u nás je pár ekozemědělců, kteří pěstují květiny k řezu. Pěstování květin ale mají jako vedlejší přivýdělek ke své produkci – většinou zeleniny. Na trzích se prodávají mečíky, cínie, slunečnice, nabízený sortiment je však velice omezený. Ale třeba Farma Mlýnec blízko Tábora se oproti ostatním farmářům zabývá více pěstováním květin a bylinek. Profesionálně se pěstování a následné vazbě kytic věnuje také Květinové lahůdkářství blízko Berouna a sběrem divoce rostoucích květin Efemér z Brna. V Praze na Žižkově založila Michaela Krobová květinářství greenDECOR, které prodává květiny pěstované na principech fair trade ze zahraničí i od místních dodavatelů.

Jak poznáme ekologicky vypěstovanou květinu v obchodě? Mají nějaké označení nebo logo?

Květiny mohou mít certifikát bio či fair trade. Bohužel u nás v maloobchodě takové květiny prakticky neseženete. Velkoobchod sice může nabídnout prodejcům tyto květiny s certifikátem, od samotných prodejců ale zatím není po těchto květinách poptávka.

Měl by mít zákazník možnost zjistit, z které země, případně farmy koupené květiny pocházejí, tak jako je tomu u potravin?

Jestliže se bavíme o zodpovědné spotřebě, tak by tato možnost byla jistě užitečná. V současné chvíli však není po této informaci poptávka. Pokud by se zákazníci sami začali ptát po původu a způsobu produkce květin, které kupují, prodejci by na poptávku asi dříve či později zareagovali. Ještě před nedávnem bylo možné biopotraviny sehnat pouze ve specializovaných prodejnách a dnes jsou běžně k dostání v každém obchodě. Snad bude přibývat i lidí se zájmem o květiny produkované šetrnějším způsobem.

Přírodní kytice bude asi dražší. O kolik? Má nějaké výhody? Je třeba trvanlivější?

Dárková poukázka na kytici od potoka

Dárková poukázka na kytici od potoka

Naše kytice na první pohled vypadají úplně jinak než ty z běžného květinářství. Najdete v nich neobvyklé druhy a kultivary i květiny, které si pamatujete z babiččiny zahrádky. V každém ročním období vypadají jinak. Jsou vždy čerstvé, sklízíme je až těsně před expedicí. Každá květina je jedinečný exemplář – cílem není dodat na trh unifikovanou květinu, jednu jako druhou, ale krásnou už svým jedinečným vzhledem. Průměrná trvanlivost našich kytic je týden a cena srovnatelná s cenou v obchodech.

Existuje poptávka po šetrně produkovaných květinách?

Existuje spíše po místních květinách, ale i to nás těší. Je však nutné uvědomělejší zákazníky hledat a umět se odlišit od běžných květinářství. Bohužel, povědomí o okolnostech produkce květin je velmi nízké. Proto věnujeme energii i osvětě a spolupracujeme s organizacemi, jako je např. Ekumenická akademie, která se snaží informovanost veřejnosti zvyšovat.

Máte investora a většího odběratele či stálé zákazníky?

Nemáme za sebou investory ani granty. Hledáme cesty, jak projekt financovat udržitelně a zdola. Od letošního ledna nabízíme dárkové poukazy jako formu předplacení kytice. Díky nim máme částečně předfinancovanou sezonu a o něco lepší cash flow. Ze získaných prostředků můžeme nakoupit trvalky i osivo letniček, ze kterých pak kytice pro předplatitele uvážeme. Velký zájem o poukázky nás mile překvapil a je pro nás motivací do další práce. Moc si podpory a důvěry všech přispěvatelů vážíme. Bez větší finanční podpory se však neobejdeme, a proto hledáme další možnosti. Na letošní rok máme nasmlouvané svatby i další zakázky. Rády bychom navázaly spolupráci i s kavárnami a restauracemi v širším okolí. Můžeme dekorovat prostory, dodávat bylinky, jedlé květy do kuchyně. K zákazníkům přistupujeme individuálně, zajímají nás konkrétní potřeby a vkus, přesné využití květin. Podle toho pak teprve sestavujeme nabídku a sortiment. Připravíme kytičku k narozeninám nebo promoci či vyzdobíme prostory pro společenskou akci.

Které druhy rostlin pěstujete a které jsou nejžádanější?

Květy ve džbánu vody osvěží tělo i oko.

Květy ve džbánu vody
osvěží tělo i oko.

Pěstujeme trvalky, hlíznaté rostliny, cibuloviny, letničky i bylinky. Máme široký sortiment rostlin od lučních druhů, jako jsou kopretiny nebo chrpy, po šlechtěné růže. Využíváme i mnoho dřevin, traviny a podobně. Pěstujeme druhy či kultivary, které jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. To je jedno ze základních pravidel pro pěstování v souladu s přírodou – preventivní opatření spočívající ve výběru odolného sortimentu rostlin.

Jak dlouho květiny pěstujete, s jakým výsledkem a kde?

Kytky od potoka jsou nový projekt. Loni jsme vlastně testovaly, co funguje a co ne. Sázely jsme trvalky, pěstovaly jsme letničky, ale také třeba okrasné dýně. Hodně jsme se věnovaly samotnému poli, které roky leželo ladem a bylo nutné dát půdu do pořádku. Ve výsledku je to však výhoda, protože zemina není zatížená předchozím hospodařením a je naopak odpočatá a vitální. Letos už bude naše produkce větší, i když hlavní sezona začne až od června a potrvá do listopadu. Příští rok budeme mít nabídku květin již od dubna. Květinové políčko se nachází ve Velkých Přílepech severozápadně od Prahy. K dispozici máme prozatím 3000 m2.

Využíváte skleníky, umělou závlahu, biologickou ochranu a organická hnojiva? Používáte mechanizaci, nebo děláte všechno ručně?

Podzimní dekorace z okrasné dýně a květin

Podzimní dekorace z okrasné
dýně a květin

Do budoucna bychom rády postavily skleník, který prodlouží sezonu, je potřebný pro pěstování sadby letniček a pro přezimování některých choulostivějších druhů trvalek. Závlahu zatím nemáme, ale plánujeme její zřízení. Z pohledu ochrany rostlin je nejdůležitější prevence, tzn. zdravé prostředí, střídání plodin, vhodné odolné druhy atd. V případě nutnosti lze použít různé přírodní prostředky a preparáty k posílení rostlin nebo potlačení chorob a škůdců. Pro zúrodňování půdy využíváme zelené hnojení nebo kompost. Rostliny v případě potřeby přihnojujeme a posilujeme jíchami. Základem péče o rostliny je ruční práce, traktor nám pomáhá pouze na jaře a na podzim při kultivaci půdy.

Je možné se podobným pěstování uživit? Co děláte v zimě?

Naše květiny jsou sezonní a i v tom je jejich krása. Má to ale samozřejmě i svá úskalí. Je pro nás výzva hledat cesty, jak vykrývat zimní období. Nicméně i v zimě je co dělat – je to čas pro vyhodnocování, plánování a přípravy na další sezonu. Zjara vytváříme velikonoční aranže, na podzim nabízíme např. věnce k svátku Všech svatých a adventní aranžmá. Mnoho materiálu je možné využít i v zimě od různé zeleně a dřevin po sušené květy – stačí je jen nově a kreativně zužitkovat.

Provozujete prodejnu, e-shop nebo máte stánek na farmářském trhu?

Kytice nabízíme zejména na objednávku. Stačí nám zavolat nebo napsat a specifikovat přání a my sestavíme nabídku. Kytice osobně předáváme v širším okolí Velkých Přílep a na území Prahy 6. Neplánujeme rozesílku např. po celé ČR, chceme zůstat lokální. Na webu budeme postupně rozšiřovat katalog sortimentu a kytic pro lepší představu zákazníka. Nicméně si chceme zachovat osobní a individuální přístup. Květinovou prodejnu brzy otevřeme na rodinném statku ve Velkých Přílepech, kde se konají i trhy a jiné akce, kterých se účastníme. V letošní sezoně budeme kytice nabízet také na některých farmářských trzích v Praze nebo okolí.

Jaké máte plány a cíle?

Naším cílem je vybudovat zemědělsko- květinářský podnik, který bude prospěšný nám i širšímu okolí. Chceme přivádět lidi blíže k místní produkci květin a ukázat, že je krásná a smysluplná. Mnoho lidí již objevilo kouzlo sezonních potravin. Estetika kytic měnících se s chodem ročních období je jedinečná, neokoukaná a je v ní mnoho co objevovat. Chtěly bychom také stále přispívat ke zvýšení povědomí o dopadech produkce květin z dovozu. Často nám vůbec nedochází, jak tím, co kupujeme, ovlivňujeme životy lidí třeba až na druhém konci světa. Chceme postupně obnovovat rodinnou zemědělskou tradici a zachovávat úrodnou půdu i pro další generace. A ze všeho nejvíce chceme pěstovat květiny a vázat z nich kytice, protože nám to přináší radost.

Kytky od potoka

Zakladatelky Kytek od potoka Iveta Kuráňová a Míla Hilgertová se potkaly v komunitní zahradě KomPot a protože se jim dařilo, rozhodly se své zahradničení otestovat i na květinách. Svůj záměr začaly realizovat v loňském roce na rodinném poli jedné z nich a jako posila se k nim přidala ještě Marie Kavanová. Jejich projekt můžete podpořit nákupem poukázky, za kterou v létě dostanete originální kytici vypěstovanou s respektem k přírodě. Více na www.kytkyodpotoka.cz.

FOTO: KYTKY OD POTOKA

Rozhovor o šetrném pěstování květin bez chemie

Rozhovor o šetrném pěstování květin bez chemie