Nejlepší bylinná kosmetika? Vyrobte si ji sami

Bylinné čaje a koupele v zimě prohřejí a pomohou proti nachlazení i dalším nemocem. Často už jejich samotná příprava vás příjemně naladí – a platí to nejen pro léčivá vína –, ačkoli je venku nevlídně a tma. Vyzkoušejte některý z těchto receptů.


Koupel na nohy

INGREDIENCE: Lžička jalovčinek, lžička hřebíčku, tři rozlámané bobkové listy, lžíce sušené nebo čerstvé pomerančové kůry, lžíce sušených podrcených šípků, větší kousek skořice rozlámaný nadrobno, několik kapek zázvorové esence.

POSTUP: Všechny přísady nasypte do sáčku z řídké bavlněné tkaniny. Do většího, asi dvoulitrového hrnce nalijte vařící vodu, sáček do ní ponořte a za občasného míchání nechte louhovat. Po dvaceti minutách nalijte odvar do umyvadla a přidejte tolik studené vody, aby byla koupel ještě snesitelná. Prohřívejte studená chodidla alespoň čtvrt hodiny nebo dokud voda nevychladne.

 


Pro dobré usínání

INGREDIENCE: Hrst sušených růžových plátků nebo poupat, lžíce sušených šípků, dvě lžíce měsíčkových květů, lžička levandulových květů, lžička soli, lžička jablečného octa, deset kapek růžové esence.

POSTUP: Z růžových kvítků, šípků, levandule a měsíčku si připravte nálev – bylinky nechte deset minut spařit pod pokličkou v litru horké vody. Po slití přes sítko přidejte zbytek ingrediencí a vlijte do koupele. Tato směs pomáhá při relaxaci, pro uvolnění napětí i pro dobré usnutí.

 


Citronová tráva uleví svalstvu

INGREDIENCE: Dvě lžičky podrcených bobkových listů, lžička sušené nebo čerstvé rozemnuté rozmarýny, osm kapek esence z citronely, tedy citronové trávy.

POSTUP: Bylinky přelijte půl litrem horké vody a nechte přikryté vylouhovat. Potom sceďte, do čistého zchladlého nálevu nakapejte citronelovou esenci a přidejte do teplé koupele. Tato prohřívací směs pomáhá pro prohřátí a odpočinek namožených svalů po sportovním výkonu.

 


Víno pro léčbu rýmy a uvolnění dutin

INGREDIENCE: 10 gramů natě jablečníku, 30 gramů fenyklových semen, 15 gramů nati třapatky nachové, 15 gramů nati kociánku dvoudomého, litr přírodního bílého nesířeného vína.

POSTUP: Sušené byliny smíchejte dohromady a odeberte z nich tři polévkové lžíce, které nasypte do vína. To pomalu přiveďte k varu, po pěti minutách odstavte a nechte zchladnout. Přeceďte a nalijte do termosky, můžete jej i trochu přisladit medem nebo ovocným cukrem. Popíjejte po malých dávkách přes den. Dospělí mohou vypít za den celý litr, dětem ho podávejte po lžících několikrát denně.

 


Kdoulové víno zažene chrapot

INGREDIENCE: Dvě zralé kdoule, větvička tymiánu, větvička rozmarýny, tři hřebíčky, litr přírodního bílého nesířeného vína.

POSTUP: Zralé ovoce nakrájejte na malé kousky a spolu s kořením vložte do hlubšího pekáče nebo keramické formy, zalijte vínem, v troubě povařte a chvíli poduste. Pak víno nechte několik dnů, maximálně však týden, odstát. Poté přidejte dvě lžíce medu nebo fruktózy a opět přiveďte k varu, nechte zchladnout ve sklepě nebo v chladničce a po XX dnech slijte a přefiltruje, aby byl čirý. Užívá se při chrapotu třikrát denně po lžíci.

 


Kloktadlo ze lněného semínka

INGREDIENCE: Tři polévkové lžíce lněných semínek, větší hrnek plnotučného mléka.

POSTUP: Lněné semínku nasypte do mléka a nechte asi dvanáct hodin v lednici nabobtnat. Pak přidejte asi půl litru vody a směs povařte, tím se uvolní slizové látky ze semen. Vychladlý a scezený odvar používejte jako kloktadlo, které uleví od bolestí v krku. Zbytek semínek nevyhazujte, rozložte je na šátek a udělejte si léčivý obklad na krk.

 


Bylinné víno pro posílení imunity

INGREDIENCE: Hrst čerstvých nebo vrchovatá polévkové lžíce sušených listů rozmarýnu a šalvěje, litr červeného vína.

POSTUP: Byliny nasypte do uzavíratelné lahve, přelijte vínem a protřepte, zvlášť pokud používáte sušené. Nechte asi dvanáct hodin odstát v lednici, pak vše nalijte do hrnce a ve vodní lázni přiveďte těsně pod bod varu, takto udržuje asi půl hodiny, víno by nemělo vařit. Po částečném zchladnutí přidejte med nebo fruktózu a přikrytý nápoj ponechte asi hodinu stát. Poté sceďte a přelije do tmavých lahví. Pro posílení imunity pijte asi dvakrát denně před jídlem, doporučená dávka činí jednu likérovou skleničku.

 

Pomůže k hlubokému spánku

INGREDIENCE 30 gramů květu černého bezu, 30 gramů chmelových šištic, 30 gramů květů prvosenky, 30 gramů nati třezalky, 30 gramů semen vikve plotní.

POSTUP: Dvě polévkové lžíce suché směsi bylin spařte litrem vody a přikryté pokličkou nechte louhovat. Poté sceďte. Připravený čaj pijte po doušcích hodinu před spaním. Zajistí vám hluboký spánek bez buzení uprostřed noci.

 


Povzbuzující tělový olej

INGREDIENCE: Čtyři lžičky mandlového oleje, čtyři lžičky slunečnicového oleje, čtyři lžičky kokosového oleje, čtyři lžičky oleje z hroznových semínek, dvě lžičky avokádového oleje, dvě lžičky oleje z pšeničných otrub, deset kapek levandulové esence, deset kapek mátové esence, deset kapek jalovcové esence, deset kapek rozmarýnové esence.

POSTUP: Všechny přísady smíchejte ve větší mělké misce a přelijte do uzavíratelné – ideálně vysterilizované – lahvičky. Pokud budete připravovat najednou větší množství, myslete na to, že se musí spotřebovat do tří měsíců. Olejem promasírujte po koupeli celé tělo, podpoříte tak krevní oběh, vonné silice celkově povzbudí smysly, a tak pomohou s chronickou únavou.

 

 

Nejlepší bylinná kosmetika? Vyrobte si ji sami