Ovocné stromky – Čas nákupů a výsadby

Jaro je obdobím, kdy končí plánování a nastává čas praktických činů. Pokud jste ještě nestihli prolistovat všechny katalogy, hned se do toho pusťte. Právě v dubnu je totiž vhodná doba na výpravu za stromky.

Bohaté kvetení ještě neznamená velkou úrodu, úspěšné opylení záleží hlavně na počasí v době květu.

Z široké nabídky katalogů, školek a zahradních center jde často hlava kolem. Možná si dokonce řeknete, že je vlastně jedno, co si na zahradu vysadíte. Koupíte nějakou jabloň, meruňku pro děti a třeba tři balení jahodníku, však on se někam vejde – a hurá ke kase. Bez dobrého výběru se ale nejspíš za dva tři roky vrátíte, protože meruňka vám uschla, jabloň ještě neplodila a jahody bez ochrany shnily. Vyhnout se zklamání a zažít uspokojení z vlastní sklizně proto určitě stojí za tu trochu plánování. Jak začít?

1. Poloha zahrady

Při prohlížení katalogů můžete snadno podlehnout dojmu, že je možné vypěstovat meruňky i v Krkonoších. Ano, může se vám to jednou podařit, ale budete si o tom ještě dalších deset let vyprávět, protože se to podaří právě jen jednou za deset let. Základem dobrého výběru rostlin je reálný odhad možností. Největší potenciál mají teplé polohy na rovinách nebo mírných svazích, s úrodnou půdou a dostatkem vláhy nebo s případnou závlahou v sušších letech. Máte-li zahradu v chladnějších podmínkách, musíte chtě nechtě ze svých nároků trochu slevit a vybírat spíše mezi staršími prověřenými odrůdami než mezi novinkami sezony. Určitě stojí za to poptat se mezi sousedy nebo v místním zahradnictví, jaké odrůdy se ve vaší lokalitě osvědčily.

2. Číst a porozumět

Rok po výsadbě je malá úroda normální, později je znakem chyby v plánování. Možná jste zapomněli na vhodného opylovače.

Zejména u popisu ovocných stromků se můžete setkat s označením odrůdy jako vhodné pro intenzivní pěstování nebo třeba pro extenzivní plochy. Jedná se o typ péče, kterou zmíněné odrůdy potřebují. Do první skupiny patří plodné moderní odrůdy, které ale vyžadují výbornou a vyrovnanou výživu, na suchých místech závlahu, často i speciální řez a neobejdou se bez postřiků proti chorobám a škůdcům. Plodí časně (2. nebo 3. rok od výsadby) a hodně, ale jen pokud se jim budete intenzivně věnovat. Jsou to sice takové rozmazlené princezny, ale pokud na ně máte čas, zahrnou vás úrodou. Jestliže na ně však zapomenete a necháte je svému osudu, zklamou na celé čáře. Bývají totiž roubovány na málo vzrůstné podnože, proto pro ně jejich slabé kořeny nedokážou obstarat dost vody a živin. Jestliže se ale těšíte, jak se o ně budete denně starat, a nezaskočí vás množství potřebné péče, neváhejte a vysaďte si je. Naopak odrůdy pro extenzivní podmínky jsou sice méně plodné, jejich výnos je ale vyrovnanější a nezáleží tolik na dodané péči či práci. Nejsou také tak choulostivé a často můžete omezit nebo dokonce zcela vynechat i jejich ochranu před chorobami a škůdci. Mezi těmito odrůdami vybírejte, jestliže máte zahradu v okrajových zónách vhodných pro vybraný ovocný druh. Patří také na zahrady chat a chalup, kde se o ně nemůžete denně starat. Termín ranosti, který bývá u odrůd také často uváděn, je nutné číst dvěma způsoby: raná odrůda nejenže brzy kvete a plodí, ale také brzy ukončí svůj růst, tzn. že se začne brzy připravovat na zimu. Naopak odrůdy pozdní potřebují mnohem více času nejen pro nasazení plodů, ale i k ukončení vegetace. Proto by se pozdní a polopozdní odrůdy neměly vysazovat do vyšších poloh, kde zima přichází náhle a brzy. Stromy tu potom často namrzají.

3. Množství času

Zohlednit musíte i čas, který chcete rostlinám věnovat. Ten, kdo bere práci na zahradě jako aktivní odpočinek či dokonce koníček, bude pěstovat určitě jiné ovocné druhy a odrůdy než soused, který si chce na zahrádce číst knížky a ovoce sklidit vždy jen na nedělní koláč. Pořízení stromku v nevhodném pěstitelském tvaru a následné stížnosti na nutnost tvarování tak svědčí o špatném odhadu i nákupu. Pro „nedělní“ zahrádkáře jsou vhodné například jabloně typu balerina, všechny ministromky určené do nádob, drobné ovoce a jahodníky v nádobách. Zkušení pěstitelé ať si klidně vysadí čtyři odrůdy třešní nebo meruněk, aby sklízeli své oblíbené ovoce nepřetržitě po dobu šesti týdnů.

Rozdělení odrůd ovocných stromů podle způsobu pěstování

druhintenzivní pěstováníextenzivní a ekologické pěstování
jabloň‘Daria‘, ‘James Grieve Red‘, ‘Doris‘, ‘Dulcit‘, ‘Dalila‘,
‘Gloster‘, ‘Golden Delicius‘, ‘Mac Intosh Red‘
‘Julia‘, ‘Nela‘, ‘Prima‘, ‘Aneta‘, ‘Biogolden‘,
‘Vltava‘, ‘Petra‘, ‘Karmína‘, ‘Resista‘
hrušeň‘Pařížanka‘, ‘Lucasova‘, ‘Grosdemange‘,
‘Wiliamsova‘, ‘Laura‘, ‘Radana‘, ‘Morava‘, ‘Amfora‘
‘Alfa‘, ‘Isolda‘, ‘Armida‘, ‘Elektra‘, ‘Thirriotova‘,
‘Decora‘
broskvoň‘Elberta‘, ‘Dixired‘, ‘Diana‘, ‘Halehaven‘,
‘Harbrite‘, ‘Gracia‘
‘Albatros‘, ‘Krasava‘, ‘Fénix‘, ‘Cresthaven‘,
‘Luna‘, ‘Martina‘, ‘Michaela‘
meruňka‘Bergerac‘, ‘Leala‘, ‘Paviot‘, ‘Maďarská‘,
‘Velkopavlovická‘, ‘Veselka‘
‘Elena‘, ‘Kompakta‘, ‘Leskora‘, ‘Rakovského‘,
‘Vesna‘, ‘Vestar‘
slivoň‘Althanova‘, ‘Domácí velkoplodá‘, ‘Gabrovska‘,
‘Zimmerova‘, ‘Stanley‘
‘Nancyská‘, ‘Hamanova švestka‘, ‘Tuleu Gras‘,
‘Vlaška‘
třešeňObecně nejsou nijak náročné, ale jsou převážně cizosprašné, a potřebují tedy dalšího opylovače!
Osvědčené odrůdy jsou ‘Kordia‘, ‘Napoleonova‘, ‘Marta‘, ‘Horka‘, ‘Rivan‘, ‘Vanda‘, ‘Sylvana‘, ‘Těchlovan‘
a ‘Kaštánka‘.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Ovocné stromky – Čas nákupů a výsadby

Ovocné stromky – Čas nákupů a výsadby