Nápad pro slunná a teplá místa

Mavuň je pěkná květina, která obstojí v mnoha kombinacích. Nejlépe se ale uplatní s drobnokvětými rostlinami s jemnější strukturou. Podívejte se, jak můžete záhon s mavuní vyřešit.

Nápad pro slunná a teplá místa.

 Ladoník Leichtlinův (Camassia leichtlinii) Vytrvalá cibulovina pocházející ze Severní Ameriky má nápadné čistě bílé šestičetné květy seskupené do hustého hroznu na bezlistém stvolu, který dosahuje až metrové výšky. Jiné druhy ladoníků mohou mít květy světle modré barvy nebo nafialovělé. Patří do čeledi hyacintovitých a stejně jako ostatní cibuloviny této skupiny mohou na zahradě částečně zplaňovat. Vyžadují slunné místo.

Česnek černý (Allium nigrum) V kontrastu se svým jménem má netradiční bílé květy na dlouhých stoncích. Je ideálním společníkem k fialově a růžově kvetoucím rostlinám. Jeho květy jsou krásné v trvalkovém záhonu, ale je možné je použít i k řezu a jako odkvetlé do suchých aranžmá. Všechny okrasné česneky potřebují slunné místo s propustnou sušší půdou a větším podílem písku.

Čistec vlnatý (Stachys byzantina) Také tato rostlina potřebuje slunné a sušší stanoviště. Kromě drobných růžových pyskatých květů seskupených do hustých klasů jsou jeho další ozdobou jemně plstnaté stříbřité listy, které vypadají pěkně i mimo období květu. Čistec je odolný, nesnáší jen jediné – trvalé přemokření. Na vlhčích stanovištích proto potřebuje výbornou drenáž, která přebytečnou vodu odvede.

Mavuň červená (Centranthus ruber) Rostlina pochází ze Středomoří, a daří se jí proto na teplých a celodenně osluněných místech. Na živiny není náročná, roste i na kamenitých místech, ve spárách mezi kameny či na starých zdech. Těžko však snáší trvalé zamokření. Mavuň se často samovolně vysévá a může se objevit i tam, kam jste ji původně nevysazovali. Chcete-li tomu zabránit, průběžně jí odstraňujte odkvetlé lodyhy.

Okrasný pelyněk (Artemisia sp.) Stříbrná barva pelyňkových listů záhon s trvalkami vždy zklidní a zvýrazní. Je působivé, když se opakuje i na listech jiného druhu. V tomto případě to vedle čistce mohou být i další okrasné pelyňky, jako je A. stelleriana, A. ludoviciana, A. schmidtiana nebo A. arborescens, ale bez obav můžete vysadit i klasický starček (Senecio). Všem těmto rostlinám vyhovuje slunné umístění s propustnou půdou.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Nápad pro slunná a teplá místa