Škornice – královny stínu

Pokud stále hledáte trvalky, kterým nebude vadit stín vzrostlých stromů a občasné sucho, tou správnou rostlinou pro vás jsou škornice. Ačkoliv se v sortimentu zahradnictví objevují už opravdu dlouho, mnozí je stále ještě neznají. Přitom jde o poměrně rozsáhlý rod, který si vás získá nejen krásnými květy, ale i nízkými nároky na pěstování.

1

Rod škornic (Epimedium) čítá několik desítek druhů, které se přirozeně vyskytují na jihu Evropy, v severní Africe nebo také v Asii. Mnoho zástupců vzniklo například v Číně a Japonsku. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se tyto drobné trvalky v mnohém podobají, možná vás překvapí jejich neuvěřitelná pestrost a variabilita. Část jeich roste trsnatě, takže se dají snadno kombinovat s jinými trvalkami, zatímco ty oddenkaté během několika let vytvoří perfektní rozkvetlý půdní pokryv, který ve stínu nahradí trávník. Některé druhy škornic a jejich kultivary jsou si dost podobné a jediným rozlišovacím znakem může být například stavba květů. Právě květy na škornicích uchvátí asi nejvíce. Jsou čtyřčetné a rozkvétají v dubnu a květnu. Díky pečlivému šlechtění se dnes můžete těšit květy v barvě bílé, žluté, oranžové, růžové, fialové až karmínově červené. Tím ale krása škornic rozhodně nekončí, určitě vás zaujmou i drobné listy ve tvaru srdce. U některých druhů jsou listy stálezelené či polostálezelené , u jiných se na jaře a na podzim zbarvují do zajímavých bronzových odstínů, které přinášejí na zahradu atraktivní změnu. Díky obsahu léčivých látek jsou škornice používány i pro medicínské účely.

2

Do skalek i jako náhrada trávníku

Použití škornic je až neskutečně široké. Jemné květy oceníte hlavně při pozorování z blízka ve výsadbách zaměřených na detail, ale stejně tak se dobře uplatňují ve velkoplošných lesních podrostech. V sortimentu škornic najdete druhy dorůstající sotva dvacet centimetrů, ale i kultivary, které v době květu přesáhnou i půl metru. Díky své variabilitě se skvěle hodí na poměrně komplikovaná stanoviště. Snesou totiž stín i polostín, krátkodobé sucho hlavně v letních měsících pro ně rozhodně není žádnou překážkou a nejsou ani nijak zvlášť náročné na obsah živin v půdě. Nevadí jim ani silně prokořeněná půda, neboť si s ním snadno poradí díky svým kořenům a podzemním oddenkům, pomocí kterých se tak snadno rozrůstají do okolí.

Trsnaté druhy se rozrůstají méně a hodí se tak dobře do pestrých trvalkových záhonů, skalek, kamenných koryt nebo výsadeb lesního charakteru, odénkaté se rozpínají mnohem více, takže během let vytvoří poměrně rozsáhlý půdní porost. Díky této schopnosti a také tomu, že snesou i menší zátěž, se dobře uplatňují tam, kde by se nedařilo trávníku a stávají se jeho náhradou.

Některé škornice na jaře a na podzim vytvářejí díky svým listům zajímavý barevný efekt. Škornice červená (Epimedium x rubrum) se v době rašení barví do bronzova a na podzim pak do oranžova, takže ji ocení ti, kdo mají rádi v zahradě častou změnu. V trvalkových záhonech se velice pěkně kombinují s bohyškami (Hosta sp.), dlužichami (Heuchera sp.) a s různými druhy kapradin. Často dělají společnost také vřesovištním druhům, jako jsou azalky (Azalea sp.) a pěnišníky (Rhododendron sp.).

3

Péče o škornice

Pokud vás škornice nadchnou a budete se chtít pustit do jejich množení, nejlepší metodou je dělení trsu nebo odrýpnutí oddenkatých rostlin. Těmto trvalkám sice nejvíce vyhovují vlhčí a humózní půdy, ale přesto jim nevadí ani občasné sucho. Polostálezelené druhy na jaře seřízněte. Pokud se pustíte do výsadby škornic během léta, určitě počítejte s jejich občasnou zálivkou v době dlouhodobého sucha. S nedostatkem vody si poradí až v době, kdy budou spolehlivě zakořeněny. Ačkoliv si většina škornic poradí i s teplotami hodně pod nulou, jsou poměrně náchylné na pozdní jarní mrazíky, které mohou poškodit mladé rašící lístky.

Epimedium leptorrhizum

Nejkrásnější z krásných

Sortiment škornic je opravdu hodně bohatý. Na trhu objevíte především silně prošlechtěnou škornici velkokvětou (E. grandiflorum) a škornici pestrobarevnou (E. x versicolor), které jsou dostupné v mnoha zajímavých kultivarech. První zmiňovaný druh reprezentuje například kultivar Lilafee s purpurově fialovým květem nebo oblíbený Rose Queen s květy sytě růžovými. Škornici pestrobarevnou seženete hlavně v kultivarech se žlutými květy, jako je tomu u kultivaru Sulphureum nebo Versicolor.

5

Přehled druhů škornic

Latinský název – český název – poznámka

E. alpinum – škornice alpská – stálezelené listy
E. grandiflorum – škornice velkokvětá – listy při rašení bronzové
E. pinnatum – škornice zpeřená – stálezelený list
E. pubigerum – – stálezelený list
E. x perralchicum – – stálezelený list
E. x rubrum – škornice červená – na jaře a na podzim listy barví
E. x versicolor – škornice pestrobarevná – stálezelené listy, raší bronzově
E. x youngianum – škornice Youngova – listy při rašení bronzové

foto autorka, Shutterstock a profimedia.cz

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_03_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Škornice – královny stínu