Květinový kalendář – Bílý leden

Každý z nás si určité roční období spojuje s některou květinou a barvou. Pro květen jsou typické například pestré tulipány, plné léto se zase pojí s červenými růžemi.

Základ naší ukázkové kytice tvoří pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus).

Základ naší ukázkové kytice tvoří pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus).

Pro první měsíc v roce je příznačná bílá barva symbolizující zimu a jejím ztělesněním mohou být třeba rychlené sněženky nebo právě kvetoucí čemeřice. Jakou bílou kytici si tedy v lednu vytvořit? Bílou barvou se vyznačuje mnoho rostlinných druhů, ať už se jedná o barvu květů nebo zbarvení panašovaných listů. Pokud toužíte po kytici plné květin, budete muset v lednu sáhnout po kupovaném sortimentu, který lze doplnit zelení a některými aktuálně kvetoucími trvalkami nebo cibulovinami. Kytici ale vytvoříte i ze zeleně ze zahrady, ke které přidáte jen na bílo obarvené březové větve, nebo její základ vytvořte z právě rozkvétajících sněhobílých květin.

Nabídka rostlin
Základ naší ukázkové kytice tvoří pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus), který seženete v květinářství řezaný i hrnkovaný. Tato květina vydrží ve váze poměrně dlouhou dobu, zvláště pokud ji budete uchovávat v chladnějším prostředí. Na dotvoření zimní atmosféry pryskyřník doplňte třeba borovými šiškami navázanými na floristickém drátku nebo rovnou borovými větévkami, optimálně z borovice lesní (Pinus sylvestris) či borovice vejmutovky (P. strobus).

Možné alternativy

Sněženky

Sněženky

Kupované bílé pryskyřníky můžete nahradit nebo doplnit i čemeřicí černou (Helleborus niger), která postupně rozkvétá na zahradách nebo ji opět seženete jako hrnkovou rostlinu. Zajímavého efektu dosáhnete například přidáním větvičky bavlníku. Ačkoli se to na první pohled nezdá, i v tomto období seženete na zahradě velké množství použitelné zeleně. Do lednové kytice zkuste přidat větvičky brslenu (Euonymus x fortunei), břečťanu (Hedera helix) nebo třeba tlustonitníku (Pachysandra terminalis). Zimní dojem podpoříte zvláště bíle panašovanými kultivary těchto stálezelených dřevin.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Květinový kalendář

Květinový kalendář – Bílý leden