Šeříky do zahrady


Šeřík obecný
Syringa vulgaris

Pro šeřík obecný jsou typická vzpřímená květenství a tuhé tmavé listy. Na výběr máte desítky odrůd, z nichž některé jsou i sto let staré, například ‘Congo’ nebo ‘Volcan’. K nejoblíbenějším se řadí kultivary s květy plnými či dvoubarevnými.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Tento šeřík můžete pěstovat i v polostínu, pak ale méně kvete. Protože dorůstá do výšky až sedm metrů, hodí se jako solitéra do větších zahrad nebo se roubuje na kmínek.

 


Šeřík Meyerův
Syringa meyeri

Šeřík Meyerův roste pomalu a tvoří asi metrový kulovitý keř. Drobné vonné květy jsou seskupeny do vzpřímených lat a mění barvu – jak se tmavě růžová poupata rozvíjejí, zároveň blednou až do téměř bílého odstínu. Nejčastěji se pěstuje odrůda ´Palibin´.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostlina ocení půdu bohatou na živiny, vlhčí a dobře odvodněnou. Aby krásně kvetla, potřebuje hodně slunce. Jde o mrazuvzdorný keř.

 


Šeřík čínský
Syringa x chinensis

Šeřík čínský zaujme výraznou vůní, poznáte jej také podle obloukovitě převisajících větví a světle zelených menších listů. Drobné květy jsou uspořádané do řídkých lat. Nejčastěji se na zahradě pěstují kultivary ´Saugeana´ a ´Alba´.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Jako ostatní šeříky dává i čínský přednost neutrální až zásadité půdě. Protože roste poměrně rychle, potřebuje pravidelně zmlazovat.

 


Šeřík Prestonové
Syringa x prestoniae

Kultivary tohoto křížence jsou velmi oblíbené, neboť mají květenství dlouhá i přes dvacet centimetrů. Vybírat se dá z několika barev: červenofialové, růžové nebo bílé. Tvoří kompaktní keře, vysoké do dvou metrů. Kvete oproti jiným druhům velmi pozdě – až v červnu.

TIPY PRO PĚSTOVÁNÍ: Vyhovuje mu neutrální půda a plné slunce, je značně odolný proti mrazu. Pomaleji roste, proto nepotřebuje tak často tvarovat.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shuttestock a profimedia.cz

Šeříky do zahrady