Trvalkový záhon s dekorativními listy

Rubrika: Trvalky

Mnoho zahrádkářů se při zakládání nových trvalkových záhonů orientuje především na kombinaci rostlin s pestrými květy, a přitom zapomínají na druhy, jejichž hlavní předností jsou zajímavé listy.

Mnoho zahrádkářů se při zakládání nových trvalkových záhonů orientuje především na kombinaci rostlin s pestrými květy.

Mnoho zahrádkářů se při zakládání nových trvalkových záhonů orientuje především na kombinaci rostlin s pestrými květy.

V zahradní architektuře zaujímají rostliny s dekorativními listy důležité místo, ačkoli se to s nimi v rámci jedné výsadby nemá příliš přehánět. Kromě krásně zbarvených listů je u těchto trvalek a okrasných trav ceněná také jejich efektní struktura, textura a mnohdy zajímavé květy.

Charakteristika výsadby
Rostliny s dekorativními listy většinou představují spíše doplňkový sortiment, který dotváří květinové výsadby. Mnozí zahradní architekti na ně zanevřeli kvůli příliš výraznému vzhledu. Je pravda, že žlutě panašované, červeně nebo oranžově tónované rostliny na sebe strhávají nadmíru pozornosti, přesto je možné z těchto pestrých druhů vytvořit poměrně netradiční výsadbu, která pěkně doplní třeba polostinný kout před skupinkou stromů. U pestrolistých druhů je tedy důležité jejich správné zakomponování do zahradního prostoru. Při tvorbě osazovacího plánu pamatujte, že méně je často více. Pestře zbarvené kultivary v červených, oranžových nebo žlutých odstínech používejte spíše střídmě. Hlavní hmotu výsadby by měly tvořit druhy v zelených tónech, mezi kterými tito pestří sousedé lépe vyniknou. U okrasných trav a trvalek se zelenými listy se můžete zaměřit na vzájemné kombinace druhů s odlišnou výškou a strukturou. Pozadí pro nižší druhy vytvoří mohutné trvalky, jemné kapradiny nebo celoročně efektní okrasné trávy. V popředí zase vyniknou půdopokryvné trsnaté či oddenkaté trvalky. Ve výsadbě zaměřené na dekorativní funkci listů se nebojte použít kvetoucí druhy. Celkový vzhled rozhodně nenaruší, spíše jej osvěží a rozjasní odlišnou barvou a jemnými tvary květů.

Použité materiály
Zahradní styl a plánovaný sortiment rostlin ovlivní i výběr použitých materiálů. V této kapitole hrají důležitou roli hlavně mulče. V přírodní zahradě se dobře uplatní mulč ze štěpky nebo listovky. V lesní a okrasné zahradě splní svou funkci různé druhy nebarvené borky a v zahradě městského moderního stylu použijte kamennou drť nebo kačírek. Pokud si chcete do budoucna ušetřit pracné obrývání okrajů trávníku, olemujte záhony hliníkovými nebo plastovými obrubníky. V přírodní zahradě dejte přednost dřevěným hatím nebo ocelové pásovině.

Údržba a náročnost
Náročnost péče se odvíjí především od použitých druhů rostlin a stylu zahrady. V prvních měsících po výsadbě počítejte s pravidelnou zálivkou, kterou můžete nahradit instalací kapkové závlahy. Většina okrasných trav a trvalek nebývá náročná na dodatečné hnojení, přesto druhům vyžadujícím živiny můžete jednou ročně dopřát hnojivo pro květiny a okrasné trvalky. Pokud jste k zamulčování půdy použili organický mulč, který se snadno rozkládá, po několika letech doplňte vrstvu čerstvého materiálu.

Návrh trvalkového záhonu s rostlinami se zajímavou barvou a strukturou listů

Návrh trvalkového záhonu s rostlinami
se zajímavou barvou a strukturou listů

Rostliny použité v ukázkové výsadbě

český názevlatinský názevpoznámka
1 dlužichaHeuchera ´Amber Waves´okrasná listem i květem
2 japonská krvavá trávaImperata cylindrica ´Red Baron´okrasné listy
3 rodgersie jírovcolistáRodgersia aesculifoliaokrasné listy i květy
4 pomněnkovec velkolistýBrunnera macrophylla ´Jack Frost´okrasné listy i květy
5 pérovník pštrosíMatteucia struthiopterisokrasné listy
6 hakonechloaHakonechloa macra ´Aureola´okrasné listy
7 bohyška jitrocelováHosta plantaginea ´Honeybells´okrasné především listy
A travnatá plocha  
 
Návrh trvalkového záhonu s rostlinami se zajímavou barvou a strukturou listů

Návrh trvalkového záhonu s rostlinami
se zajímavou barvou a strukturou listů

Doporučené rostliny
Na trhu objevíte bohatý sortiment rostlin se zajímavými listy, ať už se jedná o pestrobarevné kultivary nebo druhy s listy různě tvarovanými. Přesto tyto šlechtěnce používejte opatrně a spíše je považujte za zajímavost než za kosterní druhy celé výsadby. Celoročního efektu dosáhnete použitím okrasných trav, které se přes zimu ponechávají na záhonu. Dobrou práci odvedou také trvalky se stálezelenými listy. Za zmínku stojí určitě kopytník evropský, bergénie nebo některé škornice. Nebojte se kombinovat druhy s hrubou texturou, jako je třeba rodgersie s jemnolistými druhy. Do této skupiny patří celá řada kapradin nebo okrasné trávy. Pro jarní květy vysaďte cibulnaté a hlíznaté rostliny, které rozkvetou ještě před prvními trvalkami.

Ukázková výsadba
Polostinný záhon obklopující centrální trávníkovou plochu, která může během letních dnů nabídnout příjemné posezení, perfektně doplní okrasnou nebo lesní zahradu. Díky použitým druhům okrasných trav je atraktivní po celý rok. Pro výsadbu byly vybrány druhy se zajímavě barevnými listy, které vyniknou především před neutrálně zbarveným pozadím listnatých dřevin nebo stálezelených jehličnanů. Zvolený sortiment je poutavý nejen kvůli barvě listů, ale také efektní struktuře a textuře. Pokud máte rádi kvetoucí trvalky, jistě oceníte rodgersii, dlužichu, bohyšku nebo třeba modře kvetoucí pomněnkovec. Povrch záhonu je zamulčován borkou z jehličnatých dřevin, která vytváří dobré podmínky pro rozrůstání půdopokryvných druhů, omezuje zaplevelení a snižuje odpařování vody.

Vhodné druhy rostlin

český názevlatinský názevpoznámka
kopytník evropskýAsarum europaeumokrasné listy
mitrovnička srdcolistáTiarella cordifoliaokrasné listy i květy
čemeřice černáHelleborus nigerokrasné listy i květy
kakost RenardůvGeranium x renardiiokrasné listy i květy
škornice velkokvětáEpimedium grandiflorumokrasné listy i květy
plicník lékařskýPulmonaria officinalisokrasné listy i květy
čistec vlnatýStachys byzantinaokrasné listy
kontryhel měkkýAlchemilla mollisokrasné listy i květy
rodgersie štítnatáRodgersia tabularisokrasné listy

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

KRESBY: AUTORKA

Trvalkový záhon s dekorativními listy

Trvalkový záhon s dekorativními listy