Kopretiny symbol léta

Rubrika: Trvalky

Jednoduché bílé kopretiny každého osloví svou prostou krásou. Třebaže nemají přehnaně zdobné květy a nejsou královnami květin, můžete je velice dobře využít pro různá floristická aranžmá. Jejich velkou výhodou je dostupnost a trvanlivost – vydrží totiž ve váze pěkné celý týden.

Kopretina jako základ svatební kytice je snem mnoha dívek.

Drobnokvěté společnice

Na venkovské zahrádce se často pěstují i kopretiny řimbaby. Jejich květy nerostou jednotlivě jako u klasických kopretin, ale tvoří poměrně kompaktní vysoké laty na pevných stoncích. Vypadají proto velmi hezky s drobnokvětými rostlinami, jako jsou třeba celík zlatobýl, kontryhel, prorostlík nebo svízel syřišťový.

Letní atmosféra

Kopretiny vypadají hezky i s dalšími polními květinami – s ostrožkami, travinami nebo chrpami. Kombinace s vlčími máky je lákavá, problém ale je v rozdílné trvanlivosti květů obou druhů. Máky vydrží den dva, zatímco kopretiny sedm. Aby zůstala taková kytice hezká, musíte máky denně obměňovat.

Originální umístění

Kopretiny obstojí rovněž v použití ve variaci na japonskou ikebanu. Také v tomto případě jsou květy poskládané do svazečku a teprve ten je použit. Japonský způsob aranžování by měl vést ke vnímání krásy jednotlivých květů, k čemuž pomůže jednoduchá dřevěná bednička, která neodvádí pozornost od kopretin a náprstníku. Jediný list výrazného tvaru celý dojem ještě umocní.

Kopretiny bez obav zkombinujte i se šlechtěnými zahradními květinami.

Kontrastní kombinace

Kopretiny bez obav zkombinujte i se šlechtěnými zahradními květinami, jako jsou třeba rododendrony, denivky nebo pivoňky. Dejte si ale záležet na barevném vyznění. Plochy jednotlivých barev by měly být výrazné a kompaktní, květy tedy skládejte do skupin a nepoužívejte je jednotlivě. Sytě modrý smaltovaný džbánek váš záměr ještě zdůrazní.

Slavnostní vazba

Kopretina jako základ svatební kytice je snem mnoha dívek. Lépe než polní druhy se k tomuto účelu hodí různé zahradní kultivary s výraznými květy a především s daleko pevnějšími stonky. Květy s velkými žlutými terči by měly zůstat v celé kytici dominantní a doplňková zeleň by měla ctít přírodní ladění celého aranžmá. V tomto případě jsou netradičně použity ještě zelené plody měsíčnice roční.

Dekorace na stůl

Z odolných a trvanlivých kopretin můžete udělat i dekoraci na letní stůl.

Z odolných a trvanlivých kopretin můžete udělat i dekoraci na letní stůl. Aby jednotlivé květy ve vyplétaném proutěném srdci vydržely, je nezbytné jejich stonky zastrčit do vodou nasáklé aranžovací hmoty. Použít můžete například piaflor, který položte na plochý talíř nebo nízký plastový tácek. K zamaskování podloženého tácku si pomozte mechem nebo chomáčky sisalového či kokosového vlákna.

FOTO: THINKSTOCK, SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Kopretiny symbol léta

 

Kopretiny symbol léta