Čemeřice pro slavnostní začátek roku

Rubrika: Trvalky

Čemeřice černá je důkazem, že botanika je věc složitá. Květy čemeřice černé jsou totiž bílé jako sníh, černé jsou jen její kořeny. Tato malá nesrovnalost však nemá vliv na skutečnost, že jde o překrásnou trvalku, která se v posledních letech pěstuje i jako dárková hrnková rostlina. Čemeřice je hodně oblíbená zejména v Anglii, kde lze zakoupit desítky barevných mezidruhových kříženců s květy růžovými, purpurovými i zelenkavými.

Čemeřice černá je důkazem, že botanika je věc složitá.

Čemeřice černá je důkazem, že botanika je věc složitá.

U nás se s ní však spíše než v květináči setkáte na zahradě, kde patří k prvním nebo i posledním kvetoucím rostlinám roku. Často totiž rozkvétá ještě před Vánocemi, a říká se jí proto také vánoční či Kristova růže. Robustní miskovité květy s výrazným středem se využívají hojně ve floristice, kde se vzhledem ke kratším květním stopkám uplatní spíše v nižším aranžmá. Jsou tedy jako stvořené pro kytici na novoroční sváteční stůl.

Pěstování
Čemeřice náleží do čeledi pryskyřníkovitých a patří mezi dlouhověké a odolné trvalky. Jako mnoho dalších zástupců této čeledi je i čemeřice jedovatá – dříve se její kořen využíval v lidovém léčitelství. Nejlépe roste čemeřice na polostinném stanovišti s vlhčí humózní půdou, trvale zamokřené stanoviště ale nesnáší. Vyhovuje jí sousedství nižších dřevin. Její listy zůstávají zelené i v mrazech, nezatahují se a rostlina je obnovuje postupně.

Hrnková kultura
Čemeřice se snadno rychlí, vyzkoušejte si to. Silné rostliny v listopadu nahrnkujte a přeneste do zatemněného pařeniště s teplotou 5–7 °C. Po dvou týdnech čemeřice přesuňte do pokojové teploty a na světlo, kde za několik dní vykvetou. Po odkvětu je umístěte do chladnější místnosti, kde počkají, dokud na zahradě nerozmrzne půda, a teprve pak je vysaďte ven. Na rozdíl od rychlených konvalinek, které se po odkvětu vyhazují, čemeřice znovu obnoví svůj růst.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Čemeřice pro slavnostní začátek roku

Čemeřice pro slavnostní začátek roku