Fólie a sítě pro jednodušší zahradničení

Pokud se rádi procházíte hobbymarkety, určitě jste už objevili regály s bílou nebo černou netkanou textilií, různými druhy fólií a sítí. Pokud jste je jen tak minuli, je to chyba. Zahradničení dokážou hodně zjednodušit.

Chrání před škůdci i ptáky, zabraňují růstu plevelů, zadržují vodu v záhonech… Seznam výhod různých typů netkaných textilií a fólií je však mnohem delší.

Bílá netkaná textilie

Žádnému zahradníkovi by doma neměla chybět bílá netkaná textilie, neboť se používá během celého roku. Brzy zjara a také na podzim poslouží jako ochrana proti přízemním mrazíkům, v prvním případě jejím prostřednictvím kryjete malé sazenice, v druhém třeba terasové rostliny. Během sezony se používá i jako mechanická zábrana proti škůdcům, například pochmurnatce mrkvové nebo vrtalce pórové. Jen je třeba zeleninu zakrýt včas a pečlivě, aby se škůdci k zelenině nedostali. Významně tak můžete omezit používání chemických insekticidů, proto je bílá netkaná textilie tolik oblíbená v ekologických zahradách. Prodává se v různých gramážích, ty lehké a tenké jsou použitelné jen krátkou dobu, pevnější vydrží i tři roky.

Černá netkané textilie

Černá textilie se od bílé liší nejen barvou, ale především použitím. Slouží k prohřátí půdy u teplomilných plodin, jako jsou melouny, tykve či okurky. V jahodiště nejen urychlí sklizeň, ale protože se plody nedostanou do kontaktu s půdou, zůstávají čisté a nehnijí. A také mezi nimi neroste tolik plevelů. Ovšem seznam minusů černé textilie je delší než kladů. Při dlouhodobém používání na velké ploše půda pod ní rychle degraduje a ztrácí vzdušnost i značnou část organismů, které ji dělají kvalitnější. Rychleji také vysychá, těžko se skrz ni dostává voda do hlubších vrstev. Proto se od ní v zahradách upouští. Pokud ji na záhonech máte, sundejte ji, místo vydatně zalijte, prokypřete, pohnojte a vysejte sem zelené hnojení. Tak dodáte zemině nejen živiny, ale prokořenění obnoví správnou strukturu půdy.

Nopková fólie

Nopková fólie s výraznými výstupky se nejčastěji využívá jako vložka do vysokých záhonů – chrání tak dřevo před vlhkem a vodou v půdě a prodlužuje jeho životnost. Jinak by docházelo k jeho postupné degradaci, hnití a trouchnivění. Pokud jste záhon postavili z vyřazených železničních pražců, palet nebo jiného natřeného či impregnovaného dřeva, brání fólie tomu, aby se chemické látky ze dřeva dostaly do půdy a tím zeleniny. Navíc eliminuje jednu z nevýhod vysokých záhonů – zpomaluje jejich vysychání. Tím, že jsou nad úrovní půdy, voda se z nich odpařuje rychleji a musejí se zalévat více než ty klasické. V zimě pak díky nopkové fólii zemina tolik nepromrzá.

 

Jezírková fólie

Díky jezírkové fólii vytvoříte vodní plochu v zahradě i bez pracného betonování. Menší jezírka tak postavíte sami, u větších nádrží se jednotlivé pruhy svařují, což by měli dělat profesionálové. Tyto fólie firmy nabízejí v různých šířkách i tloušťkách od půl do jednoho a půl milimetru. Nejpoužívanější je ta střední, milimetrová. Při správném zacházení, tedy pokud ji neprotrhnete nebo mechanicky nepoškodíte, vydrží i desítky let. Je vhodné ji podložit geotextilií. Při stavbě koupacího jezírka se doporučuje využívat fólii kaučukovou.

Sítě proti ptákům

Velmi jemné sítě poslouží jako ochrana ovoce, hlavně třešní, rybízu, muchovníku, černého jeřábu a vinné révy proti ptákům. Platí to ale jen pro nízké stromy, přes něž ji dobře natáhnete a upravíte. Anebo se dá upevnit na laťkovou konstrukci. Jen pozor, jemný materiál se snadno trhá a cuchá a z korun stromů ho lze velmi těžko sundat bez poškození. Menší kusy ještě využijete třeba na drobné ovoce, na vyšší stromky musíte pokaždé koupit novou. Déle vydrží v případě, kdy ji dáváte na pevnou opěrnou kostru. Jemnou sítí se také dají chránit čerstvě vyseté záhony před kočkami, které v nich rády lehávají a hrabou. A vyklíčený hrášek tak bráníte před ptáky.

 

Protierozní síť

Protierozní sítě jsou nejčastěji vyrobeny nejčastěji z kokosového nebo jutového vlákna. Jde o přírodní materiály, které se na rozdíl od černé textilie venku rozkládají, to ale trvá až tři roky, kdy už svoji funkci ochrany vysazených rostlin dávno splnily. Položené na svah totiž brání nejen smývání půdy, ale také usnadňují uchycení semen nebo zakořenění rostlin, které jsou na takovém místě vysazeny. Pomohou třeba na svažitých pozemcích, na terasovitě uspořádaných zahradách nebo u vjezdu do garáže, které překonávají výrazný výškový rozdíl terénu. Snadno se pokládají, výborně kopírují terén. Nelze je však jen položit, musejí se na místě ukotvit speciálními dlouhými kovovými nebo dřevěnými kolíky, dlouhými až třicet centimetrů.

 

 

redakce, foto Shutterstock

Fólie a sítě pro jednodušší zahradničení