Tipy, jak se zbavit slimáků

Slimáci a další měkkýši se v zahradě objevují odedávna. Dlouhá desetiletí to nevadilo, posloužili jako potrava pro krtky, ropuchy a ptáky, včetně domácí drůbeže. Problém nastal, kdy se k nám dostal s dováženou zeleninou plzák španělský.


Plzák španělský je tak velký, že jej s výjimkou indických běžců, speciálního druhu kachen, jiní živočichové nechávají žít. Ochrana rostlin tedy zůstává zcela na zahradnících.

foto Shutterstock

Ruční sběr usnadní meloun

Sbírání slimáků nepatří mezi nejpříjemnější činnosti, avšak může být velmi efektivní. Stačí vám rukavice a kbelík. Nejpříhodnější čas je po ránu, k večeru nebo za deště, kdy opouštějí své úkryty. Ovšem ještě snazší nežli obírat saláty, je nastražit slimákům mezi záhony různá lákadla. Osvědčená je slupka od melounu, na níž ještě trochu sladké dužiny necháte a položíte ji zeleným vzhůru. Slimáci pod ni rádi nalezou, poskytuje jim chutnou potravu a úkryt zároveň. Shluknou se však i u zbytků dalšího ovoce a zeleniny.

A jak nasbírané slimáky zlikvidovat? Nejrychlejší pro ně i pro vás je zalít je vroucí vodou, poté mohou přijít i na kompost. Rádoby ekologické vynášení nasbíraných slimáků mimo zahradu do volné přírody je nevhodné, protože jde často o invazivní druhy, který stejně jako na záhonech škodí i na louce nebo v parku, a to bez omezení.

foto Shutterstock

Pivní pasti

Pokud připravíte důmyslné pivní pasti, slimáci se nachytají i usmrtí sami. Nastražte zapuštěné nádobky, jejichž okraj přibližně jeden centimetr přečnívá nad půdou – brouk ho spíše obejde, nežli by lezl přes překážku, tento alkohol ho neláká. Zato pro slimáky je neodolatelný. Piva do nádoby nalijte raději méně než více, aby se škůdci nemohli napít, zatímco by tělo drželo nad pastí. Osvědčené jsou pet-lahve, kterým odstřihnete bok – přibližně třetinu láhve, a pak je do záhonu uložíte zčásti zapuštěné ve vodorovné poloze. Pasti mohou ochránit záhony, které slimáci nejvíce ohrožují – milují nejen mladé saláty, ale i rašící fazolky, slunečnice či květy cuket. Pivu však obvykle dají přednost, na značce nezáleží – chutnají jim i zbytky ze sudů, které lze získat zdarma.

foto Shutterstock

Lovci pracují za vás

Malé slimáky zlikvidují i ptáci, kteří potravu hledají na zemi – přilákáte je dostatkem keřů. Dále je loví střevlíci, kteří žijí pod štěpkovým a kůrovým mulčem nebo v kupce klestí. Pomohou i ježci, ještěrky a ropuchy, těm připravte úkryt v kupce listí, klacků a kamenů. Malé slimáky zobou i slepice, s velkými si poradí kachny – především indičtí běžci, kteří prohledávají celou zahradu. Nehodí se samozřejmě všude. Jsou ale zajímavou variantou pro venkovské a přírodní lokality, Podmínkou ovšem je, aby byly záhony v rovině, nikoli vyvýšené, jak je to v poslední době moderní. Dále vyžadují dostatek prostoru, bezpečný noční úkryt, vodu na koupání a granule a obilí – slimáky jakožto zdroj bílkovin milují, ale rozhodně jim nestačí.

Neviditelní, ale efektivní

Jako biologická ochrana je vhodné využít miniaturní parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita, prodávají se například pod jménem Nemaslug, Nemaplus a podobně. Aplikují se v květnu přímo do půdy záhonů, kompostu a podobně spolu se zálivkou. Jejich larvy plže vyhledávají a hubí, jiným živočichům však nebezpečné nejsou. Infikovaní škůdci přestanou do tří až pěti dní vyhledávat potravu, tedy sazenice zeleniny a květin, a za další týden až tři uhynou. Postup je vhodné zopakovat alespoň dvakrát za sezonu, což je výhoda. Za minus lze označit to, že účinkují až po delší době. Hlístice lze použít venku i ve sklenících.

Mechanické překážky

Vyvýšené záhony lze chránit ostrým plechem zatočeným vně záhonu do strany a dolu – pak pro slimáky představuje velmi nepříjemnou překážku, podobně jako pásy hrubého brusného papíru, drcených skořápek, dřevěného popela nebo pilin. Zatímco tyto postupy chrání záhony celé, jednotlivé plastové poklopy brání jednotlivé sazenice. Jejich použití je jednoduché, ovšem hodí se jen na záhony s pár sazenicemi – kryty se totiž musí každé ráno odklopit a večer vrátit zpět. A to dva až tři týdny, než zelenina a květiny vyrostou a nevejdou se do nich. Lepší jsou modely ve tvaru límců s ven otočeným krajem, mohou fungovat mnohem déle.

Slimáci se rádi schovávají pod mulčem, ale stačí nastýlání jejich výskytu přizpůsobit, nemusíte se nastýlky a jejích výhod zcela vzdávat. Buď zvolte materiál, který škůdce tolik neláká, například slámu nebo štěpku, nebo ve kterém úkryt vůbec nenajdou. To je třeba kompost, který lze také použít jako mulčovací vrstvu. Pokud byste rádi využili čerstvě posečenou trávu, nechejte ji nejprve proschnout. Anebo můžete zvolit opačnou strategii a vrstvu mulče použít jako návnadu. Pak je třeba ji čas od času odklopit a slimáky posbírat. Pozor na netkanou textilii, pod níž se vám slimáci schovají velmi snadno, ale vy se k nim dostáváte těžko.

Chemická ochrana

Chemické přípravky by měly být až poslední možností, kterou zvolíte. Hodí se třeba na chaty a chalupy, kde nemůžete rostliny kontrolovat každý den. Moluskocidy (Granulax, Ferramol, Decimo Duo, Slimex) hubí slimáky a plzáky, po jejich požití živočichové hynou. Novou generaci těchto přípravků můžete aplikovat kdykoli, není třeba čekat na suché počasí. Po navlhčení granule nabobtnají a jsou pro škůdce lákavější. Za slunného počasí opět vyschnou a zmenší se. Často mají v sobě látku bitrex, která je velmi hořká a odrazuje od požití jiné živočichy, třeba ježky nebo kočky. Do kategorie chemické ochrany lze zařadit i takzvané bariéry, které škůdce dehydrují, a ti rychle umírají. Také se dodávají v sypké formě, kterou se záhony obsypávají.

 

Viola Martinková, Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Tipy, jak se zbavit slimáků