Jak pomoci užitečným živočichům?

Víte, že dokonalý a pečlivý podzimní úklid může zahradě škodit? Proto nechte na záhonech uschlé květy se semeny, v rohu hromádku vystříhaných větví a na části trávníku listí – nabídnete tak potravu a zimní úkryt užitečným živočichům. V nové sezoně se vám za to odvděčí a pomohou v boji se škůdci a chorobami.

foto Shutterstock

Nejjednodušší je přilákat do zahrady ptáky – ocení dřeviny s jedlými plody, které jim nabízejí i dužnatou potravu (na rozdíl od krmítkových směsí semen). Stromy a keře navíc poslouží jako místo k hnízdění a spolehlivé útočiště před dravci. Nejvhodnější jsou domácí druhy, jako například hloh, dřín, okrasné jabloně, skalník nebo ptačí zob. Sýkorky a stehlíci milují i semena květin, například třapatkovek, bodláků, slunečnic, sáp a jiných mohutných rostlin. Nechte je proto na záhonech i v okolí zahrady až do jara.

 

Proč zavěsit krmítka v říjnu?

Už v říjnu můžete umístit do zahrady krmítka a nejpozději v listopadu je začít plnit. Proč tak brzy? Ptáci si během této doby zvyknou na to, že u vás krmení naleznou, a v zimě už budou vědět, kam letět. Potravu většinou najdou během jednoho až dvou týdnů. Zpočátku sem sypejte méně, se zhoršujícím se počasím dávky zvyšujte. Máte-li takové možnosti, dejte do zahrady více krmítek. Umístěte je tak, aby byli letci v bezpečí před kočkami a dalšími predátory, vy jste na ně dobře viděli a zároveň je mohli pohodlně a snadno doplňovat a čistit.

foto Shutterstock

Vodní živočichové

Spoustu drobných živočichů přiláká i vodní plocha, stačí jen malé jezírko. Jen pozor na velký počet okrasných ryb. I když je krmíte, zahubí všechno, co se ocitne na hladině. Chcete-li tedy pozorovat a pomoci vodním živočichům, raději se ryb vzdejte. A na zahradu doneste a na dno jezírka vylijte kbelík bahna z jakéhokoli rybníka, který máte poblíž. Budou v něm totiž larvy vodních brouků, vážek a drobného hmyzu, jako jsou vodoměrky, znakoplavky nebo vírníci. Čím větší je jezírko, tím více živočichů přitáhne. Často si vodu v zahradě najdou i žáby, nejhlasitější jsou skokani. Nejméně nápadné bývají ropuchy, které neskáčou, ale lezou. Můžete je najít i pod rostlinami na vlhkém místě, vodu nutně nepotřebují. Tito obojživelníci zimují ve stadiu hibernace ve vlhkém listí nebo v bahně. Pokud o nich víte, rybníček vyčistěte až na jaře, kdy vylezou. Žáby se drží svého teritoria, vracejí se, a protože patří mezi chráněné živočichy, neměli byste je nikam přenášet.

 

Hmyzí domky

Hmyz se mnozí zahradníci snaží dostat na zahradu stavbou nebo koupením domků a hotelů. Ale někdy stačí nechat někde pod keři tlející pařez či neodkorněná polena. Ta nabídnou útočiště jiným druhům než stavbičky nad úrovní půdy, které jsou vhodné hlavně pro létavý hmyz. A co dělat, když chcete mít na zahradě motýly? Dopřejte jim aspoň pět, lépe pak deset metrů čtverečních květinové louky a nekoste ji. Získají tak dost rostlin, jež jim poskytnou nejen potravu, ale hlavně se na nich mohou kuklit a uzavírat tak životní cyklus.

foto Shutterstock

Ježci

Tito živočichové se pohybují po zemi, do pevně oplocené zahrady s podezdívkou se jen tak nedostanou. Pokud tu ale žijí, zkonzumují spoustu housenek, slimáků i brouků. V sezoně potřebují vodu, proto máte-li jezírko nebo jiný vodní prvek, zajistěte jim buď pozvolný břeh, nebo šikmo položené prkno, aby se napili, ale neutopili. Samozřejmě miska s vodou jim taky stačí. Na zimu pro ně buď pořiďte speciální dřevěný domek, anebo jim na klidné místo pod větve a listí připravte obyčejnou kartonovou krabici, širokou terakotovou trubku nebo podélně zapuštěný kbelík. Východ by ale měl ústit do zarostlé části, nikoli přímo na trávník nebo k záhonu.

 


Postavte si hmyzí domek

Při podzimním úklidu zahrady najdete spoustu vhodných přírodnin, které jsou vhodné ke stavbě hmyzích domků. Je dobré, aby byl materiál různorodý, tak přilákáte různé čeledi hmyzu. Kromě navrtaných polínek a silnějších větví s kůrou by zde měly najít místo i bezové větvičky s měkkým středem, mech a lišejník, dutá stébla třeba od libečku, reveně nebo kopřiv, a všechny možné velikosti šišek. Nezapomeňte na cihly, které nabídnou prostor zemním druhům včel a čmelákům.

 

 

Dagmar Cvrčková

foto Shutterstock

Jak pomoci užitečným živočichům?