Dřeviny s krásnými květy i listy

Rubrika: Inspirace

Keře a stromy patří do každé zahrady. V létě, kdy kvetou letničky a trvalky, jejich krása sice trochu zanikne, ale i tady existují výjimky. Ozdobou se však stávají koncem sezony – jak ty s krásnými květy, tak druhy s barevně nebo tvarově zajímavými listy.

foto Shutterstock

Dřeviny kvetoucí o prázdninách

V červenci a srpnu sice kvete méně dřevin než v první polovině sezony, ale i tak mezi nimi najdete třeba často vysazované komule Davidovy (Buddleia davidii) nebo i hojně se objevující nejrůznější druhy hortenzií (Hydrangea sp.). Doplnit je můžete popínavými keři, především zimolezy, ze kterých nejdéle kvete dvoubarevný zimolez Heckrottův (Lonicera x heckrottii). Jako liána roste i křivouš kořenující (Campsis radicans). Zatímco tyto druhy často kryjí zdi a tvoří spíš doplněk k jiným rostlinám, pavlovnie plstnatá (Paulownia tomentosa) se sama stává ozdobou zahrady. A to díky světle fialovým květům i nezvykle velkým chloupkatým listům. Bílé zvonkovité květy s barevnými skvrnami katalpy trubačovité (Catalpa bignonioides) jsou dlouhé až pět centimetrů, celé laty přepadávající dolů mají více než čtvrt metru. Později v sezoně se rozvíjí také jemná krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinierii), ta se ale pěstuje především pro pěkné plody, které se objeví v září. Hledáte-li něco opravdu zajímavou a netradiční dřevinu, zkuste magnolii velkokvětou (Magnolia grandiflora), jejíž vůně vás potěší až do začátku podzimu. Patří mezi teplomilné, proto jí najděte chráněné místo v závětří.

Krásnoplodka Bodinierova. foto Shutterstock

Katalpa trubačovitá. foto Shutterstock

Hortenzie latnatá. foto Shutterstock

Zimolez Heckrottův. foto Shutterstock

Komule Davidova. foto Shutterstock

Pavlovnie plstnatá. foto Shutterstock

Magnólie velkokvětá. foto Shutterstock

 

Dřeviny s ozdobnými listy

V zahradních centrech a obchodech najdete i spoustu dřevin, u kterých obdivujete nejen květy, ale především barevné a také panašované listy. Pamatujte na to, že mají-li vyniknout, nemůžete z takových keřů vysadit celý záhon, působil by chaoticky. Používejte je pouze jako doplněk ke stálezeleným druhům. Mezi nejzajímavější dřeviny s purpurovými listy patří ruj vlasatá (Cotynus coggygria), jež kromě tmavě tónovaných listů nabízí i neobvyklá květenství. Podobně sytý odstín ale najdete i u lísky (Corylus avellana ´Purpurea´) nebo menší tavoly kalinolisté (Physocarpus opulifolius). Z panašovaných keřů se těší dlouhodobé oblibě obrslen Fortuneův (Euonymum fortuneii ´Emerald´n Gold´). Jeho tuhé drobné listy rostou hustě a tvoří zdánlivě jednolitou plochu. Tento druh nabízí i bílou variantu ´Silver Queen´, která není tak kontrastní. Vysadíte-li si na záhon svídu spornou (Cornus controversa ´Variegata´), kromě můžete koncem jara obdivovat i bílé květy.

Ruj vlasatá. foto Shutterstock

Tavola kalinolistá. foto Shutterstock

Brslen Fortuneův. foto Shutterstock

Tavolník japonský. foto Shutterstock

Líska obecná. foto Shutterstock

Svída sporná. foto Shutterstock

Jinan dvoulaločný. foto Shutterstock

 

Především do malých zahrádek se hodí druhy se žlutozelenými listy. Zvolit můžete třeba tavolník japonský (Spirea japonica) ´Gold Princess´, který dorůstá do půlmetrové výšky. Zlatolistou odrůdu ´Nugget´ najdete i u tavoly. Roubované jinany (Gingko biloba) s hustou korunkou jsou vysoké jen kolem dvou metrů. Světlé barvy ale mohou do zahrady vnést rovněž nejrůznější odrůdy okrasných javorů (Acer japonicum ´Aureum´, Acer palmatum ´Summer Gold´). Jsou sice žádané, ale daří se jim v místech s vyšší vlhkostí vzduchu, třeba blízko vodní plochy.


1. Čechrava

foto Shutterstock

Až tři čtvrtě metru může měřit kvetoucí čechrava zahradní. Tato trvalka se hodí i pod stromy. Nemá ráda sucho, nejlépe prospívá na kyselejší půdě chráněná vyššími dřevinami. Nejoblíbenější jsou růžové odrůdy ´Anita Pfeifer´ a ´Cattleya´, krásně vypadají krémově bílé ´Deutschland´ nebo ´Gloria´.

 

2. Violka

foto Shutterstock

Kultivary violky trojbarevné a rohaté se využívají jako letničky především do závěsných nádob. Mohou růst i na záhonech, potřebují ale stín a dost vody. Pokud nezapomenete odstraňovat založené semeníky, budou se tvořit stále nová poupata a violka pokvete přes prázdniny.

 

3. Tavolník

foto Shutterstock

Tavolník japonský patří k menším bohatě kvetoucím keřům, má jemné výhony s hustým větvením. Květy jsou nejčastěji růžové nebo karmínové a objevují se od června do září. Vysazujte ho na slunná až přistíněná místa s běžnou zahradní půdou.

 

4. Hortenzie

foto Shutterstock

Hortenzie latnatá má kulovitá nebo kuželovitá květenství v bílé, nazelenalé nebo narůžovělé barvě. Působí jemněji než známější velkolistý druh. Potřebuje kyprou, dostatečně vodou zásobenou půdu a polostinné místo chráněné před poledním horkem. 

 

5. Třapatkovka

foto Shutterstock

I s horší půdou si vystačí třapatkovka na chová. Aby nasadila hodně poupat a krásně kvetla, potřebuje hodně slunce. Velmi oblíbené jsou bílé odrůdy ´White Swan´ či ´Happy Star´, ´Magnus´ zase dorůstá do výšky přes jeden metr.

 

6. Jedle

foto Shutterstock

Okrasná jedle korejská zaujme hlavně v létě, kdy nasazuje výrazné tmavě fialové šišky – ty vydrží na stromě i řadu týdnů. Poměrně pomalu roste, proto se hodí i na trvalkové záhony nebo do předzahrádek.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Dřeviny s krásnými květy i listy