Co vysadit do podzimních truhlíků?

Do prvních mrazů, a dokonce i po nich mohou vaše okna, balkony a terasy zdobit truhlíky s živými rostlinami. Jen je třeba letní pelargonie, petúnie nebo begónie nahradit odolnějšími druhy. Které to jsou?

 

Aby byl vidět květináč

Máte-li květináč se zajímavým tvarem vyberte do něj rostliny, které ho zcela nezakryjí. A také dovolí, aby si ho každý všiml. Dosáhnete toho třeba volbou barev květu – dvě zcela stačí – a vzpřímeným růstem. Brambořík bílý, vřes a skimii japonskou tady doplňuje ještě břečťan, jediný druh, který se pne dolů. Nádobu je dobré umístit pod stromy nebo třeba na severní stranu domu, těmto rostlinám vyhovuje více stín a polostín.

Krásné i bez květů

Truhlík na okně může být hezký i téměř bez květů. Nahradí je druhy se zajímavými plody, což je tady lilek korálový, kterému se také říká jeruzalémská třešeň. Jde o jednoletku, dorůstá do zhruba půlmetrová výšky. Vedle nich se vysazená okrasná kapusta a drátovec, ty zaujmou i bez květů, a vřes.

Vděčné macešky

Přejete-li si, aby vám rostliny v nádobách kvetly co nejdéle, zasaďte do nich macešky. Je jedno, zda zvolíte velkokvětou macešku zahradní nebo druhy s drobnými kvítky. Často se kombinují dohromady, dobře se doplňují nejen barvami. A kvetou od podzimu až do června. Hledáte-li k nim další rostliny, zkuste starček přímořský se stříbrnými laločnatými list, vřes a červené plody právě na podzim zdobí libavku polehlou.

Listopadové listopadky

Co vysadit do truhlíku v listopadu než listopadky. Do nádob se hodí především chryzantémy typu multiflora, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy vyšlechtěné v Evropě. Oblíbená je například červená odrůda ´Delaware´ nebo žlutá ´Yellow delaware´. Pokud budete suché květy pravidelně zastřihávat, pokvetou až do mrazů. Do truhlíku k nim přidejte i starček, okrasnou kapustu, vřes anebo je doplňte dýněmi různých barev a tvarů.

Kombinace

Ozdobou podzimních parapetů nemusejí být pouze rostliny. Tady růžově kvetoucí brambořík a libavku hrotitou s plody ve stejném odstínu doplňují ustřižené a do substrátu volně zapíchané květy hortenzie latnaté a dubové listy. Ty zde vydrží až do jara, zatímco brambořík musíte při poklesu teplot pod pět stupňů přenést dovnitř.


Lilek korálový

I když se květy a plody Lilku korálového vyvíjejí už od léta, nejhezčí je tento široce větvený keřík původem z Madagaskaru na podzim. To vynikne zářivá barva bobulí. Nesnáší mrazy, podobně jako všechny lilkovité, ale po přenesení dovnitř může zdobit interiér až do prosince.

 

Drátovec Brownův

Drátovec neboli krásnohlávek pochází z australské pouště, což ho předurčilo k maximální hospodárnosti s vodou. Pěstuje se především jako hrnková rostlina, pěkně vypadá i suchý. Lze jej vysadit i na záhony, na zimu ho je třeba přenést třeba do studeného skleníku.

 

Starček přímořský

Stříbrné olistění starčku přímořského se využívá v zahradě prakticky celoročně. Hodí se k časně kvetoucím dvouletkám i trvalkám, tvoří obruby letničkových záhonů. Je také vhodným do truhlíků a nádob s podzimní a vánoční výzdobou. V létě kvete žlutě.

 

Kapusta okrasná

Oblíbené jsou nejen purpurové, ale i světlé kapusty, které doplňují především ostatní bíle kvetoucí druhy rostlin. Jsou odolné, vydrží i mráz. Jejich použití záleží na především velikosti – malé mohou růst i v menších nádobách, ty vzrostlé na záhonech.

 

Brambořík břečťanolistý

Pro podzimní zahradu i terasy si vybírejte zásadně bramboříky břečťanolisté s drobnějšími květy i charakteristickou kresbou na listech, určené pro venkovní pěstování. Pozor na záměnu s pokojovým bramboříkem perským, který nepřežije ani slabý mrazík.

 

Maceška zahradní

Macešky zahradní začínají rozkvétat ještě před zimou a vydrží až do června, kdy jsou nejkrásnější. Pěstují se jako klasické dvouletky z letního výsevu. Často se zaměňují s letními violkami, na rozdíl od nich mají charakteristické velké tmavé oko ve středu květu.

 

Břečťan popínavý

Také některé pokojové rostliny se dají využít jako výborný doplněk venkovních truhlíků. Pokojový břečťan má hustě olistěné výhony, často s panašovanými listy. Snadno se množí, na jaře odštípnuté větvičky budou za několik měsíců už pěkně zakořeněné.

 

Vřes obecný

Kyselomilný vřes je poměrně náročný druh. I když jde o tuzemskou trvalku, málokdy se podaří přesazení na venkovní záhon, když už v nádobě odkvete. Je náchylný na zaschnutí, což se může v mělkém truhlíku snadno stát. Uhyne i proto, že voda vymrzne.

 

Listopadka zahradní

Drobnokvěté chryzantémy typu multiflora jsou ideální do nádob. Do další sezony vydrží málokdy, díky dlouhému a hojnému kvetení nezaloží silné kořenové pupeny, ze kterých by rostlina napřesrok vyrašila. Potřebují i větší objem půdy, což je v truhlících problém.

 

 

 

Dagmar Cvrčková a Magdaléna Krajmerová

Co vysadit do podzimních truhlíků?