Květiny do velké zahrady

Luštěnice

Více než metrové letničce se také říká kleome nebo pavoučí rostlina. Působí exoticky, na konci trnitého stonku vyrůstá hrozen květů růžové nebo bílé barvy. Špatně snáší přesazování, potřebuje rozestup půl metru od jiných květin a hodně slunce.

 

Tabák

Tato rozvětvená letnička nasazuje krásné vonné květy většinou od července až do prvních mrazíků. Z odstínů si můžete vybrat od bílé přes růžovou, červenou, žlutou až po zelenkavou. Potřebuje kvalitní půdu s dostatkem vláhy.

 

Brambořík

Na podzim kvete růžově, výjimečně i bíle brambořík břečťanolistý, jehož listy jsou zašpičatělé se světlým mramorováním. Jde o trvalku, které se daří hlavně pod dřevinami, vyžaduje kyprý a propustný substrát. V trvalém stínu nekvete.

 

Hvězdnice

Hvězdnice Frikartova ´Monch´ je zahradní kříženec tvořící metr vysoké trsy. Na jednom stonku se může objevit i padesát světle fialových květů. Zasaďte ji na slunce do lehčí, dobře propustné, mírně zásadité nebo neutrální půdy.

 

Zimolez

Zimolez tatarský tvoří zářivě červené lesklé peckovice, které jsou uspořádány vždy po dvou. Na jaře brzy raší, květy jsou bělavě růžové a vyrůstají z úžlabí kopinatých listů. Hustě větvený keř dorůstá asi do tří metrů a je zcela nenáročný.

 

Třtina

Kultivar třtiny chloupkaté ´Summer Fountain´ má nejprve narůžovělá, později stříbrná květenství. Jde o travinu dorůstající do výšky přes jeden metr. Rostlina tvoří pěkné trsy vějířovitého tvaru, příliš se nerozrůstá do okolí. Potřebuje lehčí hlinitopísčitou půdu přiměřené vlhkosti.

 


Když máte na záhonech hodně místa…

Máte-li k dispozici prostornou zahradu s velkými záhony, přizpůsobte tomu i výběr květin. Zvolit můžete téměř všechny, ovšem právě u vás vyniknou vysoké druhy tvořící velké trsy. Které vybrat, aby místo vypadalo pěkně i po sezoně?

Oman pravý

Čemeřice černá

Kalina vrásčitolistá

 

Po sezoně

Na podzim bude na záhonech dobře vypadat rozchodník nachový (Sedum telephium, ´Matrona´), jehož výrazná barva i tvar vydrží nejméně do listopadu. Květenství zůstanou krásná i pod námrazou. Doplnit ho může plamének horský či tangutský (Clematis montana, C. tangutica), který se popíná po kovové konstrukci. Roste hodně a obejde se i bez tvarování. Trsy třtiny rákosovité (Calamagrostis acutiflora, ´Karl Foerster´) během zimy změní barvu ze žluté na bělavou. Kontrast k těmto druhům vytvoří stálezelené rostliny. Na výběr máte jak dřeviny, jako je zimostráz (Buxus sempervirens) nebo bobkovišeň (Prunus laurocerasus), tak třeba čemeřici černou (Helleborus niger), jejíž lesklé listy jsou při správném pěstování vysoké přes dvacet centimetrů. A první květy se mohou objevovat už v lednu. Netypickou stálezelenou dřevinou je kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) se zajímavými listy, které drží po celou sezonu a vyniknou zvlášť za mrazivých dní. Zjara je doplňují plochá smetanová květenství zjara, která se na podzim mění v červené plody.

Tlustonitník, jenž je známější pod latinským pojmem Pachysandra, můžete na některých místech využít i jako náhradu trávníku.

Pérovník pštrosí

Popínavá růže ‘Santana‘

Rozchodník nachový

 

Přelom jara a léta

Přelom jara a léta ozdobí velké trsy pivoněk (Paeonia lactiflora), které si můžete dopřát hned v několika barvách. V žádné zahradě by nikdy neměly chybět růže, zvolit můžete i pnoucí. Krásné jsou odrůdy ´Iceberg´, ´Claire Austin´, ´Cecile Brunner´, ´Alchymist´ či ´Santana´. Jen na opravdu velkém záhonu vynikne například žlutý oman pravý (Inula helenium), který dorůstá do výšky přes metr a půl. Pokud najdete místo s vápenitou půdou na slunci, zkuste pěstovat domácí třemdavu bílou (Dictamnus albus) s intenzivní citronovou vůní. Pochází z krasových oblastí, bude se jí tedy dařit i na skalce. Podobné nároky na pěstování má kopíčko rozkladité (Asphodeline lutea). Pro vlhčí místa se hodí tužebník červený (Filipendula rubra) s výškou až metr a půl a sytě, případně i světle růžovými až bělavými květy. Stejné podmínky vyhovují nádhernému pérovníku pštrosímu (Matteuccia struthiopteris). Do stínu pod stromy vysaďte rodgersii (Rodgersia) nebo domácí devětsil (Petasites hybridus), jejichž listy jsou i půl metru široké.

Kopíčko rozkladité

Tužebník červený

Třemdava bílá

Ostřice rákosovitá

Plamének tangutský

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Květiny do velké zahrady