Bylinky a rostliny pro krásné vlasy

Kupujete si kvalitní vlasovou kosmetiku a čekáte od ní zázrak? Ten ale najdete úplně někde jinde než v obchodním domě. V přírodě.


Bříza bělokorá a pýřitá

Kvalitní a léty prověřená vlasová kosmetika se vyrábí z domácích, tedy dostupných druhů břízy. Patří mezi ně bříza bělokorá (Betula pendula) a pýřitá (B. pubescens), které rostou skoro všude, i na haldách nebo v opuštěných průmyslových areálech. Vlasové přípravky se dělají hlavně z listů, které se strhávají z mladých větví v dubnu až květnu, kdy jsou ještě trochu lepkavé. Poté se rozloží do tenké vrstvy a suší ve stínu. Nejjednodušší je uvařit si z nich čaj, který použijete k oplachům po mytí nebo ho i vypijte. Přispívá k celkové detoxikaci organismu, která se projeví také na vylepšení vlasů a pleti.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Smíchejte dvě hrsti mladých březových listů se dvěma polévkovými lžicemi listů a kořenů kopřivy a po jedné lžíci listů lichořeřišnice a rozmarýny. Byliny nasekejte na malé kousky, zalijte půllitrem octa a půllitrem kvalitního alkoholu, například vodky. Nechte stát tři týdny, poté slijte a přefiltrujte přes plátno. Pravidelné vtírání této vody do pokožky hlavy podpoří růst vlasů.

 

Přeslička rolní

Vývojově velmi stará přeslička rolní (Equisetum arvense) je cenná v léčitelství díky svému mimořádně vysokému obsahu křemíku. Oxidu křemičitého obsahuje až deset procent, navíc má vysoký podíl kyseliny křemičité rozpustné ve vodě. Výrazně ovlivňuje celkový stav pokožky i kvalitu nehtů a vlasů, odstraňuje jejich lámavost a posiluje je. Jako léčivá se u přesličky rolní využívá mladá nať, odstřihuje se horní třetina výhonů, a to v průběhu června a července, kdy je bylina ještě měkká. Suší se rozprostřená ve stínu, netrvá to dlouho, protože nať má stejnoměrný obsah vody a prosychá rovnoměrně.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Z přesličky si snadno vyrobíte domácí šampon. Smíchejte po lžíci natě přesličky, šalvěje a rozmarýnu, přelijte malým šálkem studené vody a nechte dvě hodiny louhovat. Poté postupně zahřívejte, dvě minuty vařte a odstavte. Tři polévkové lžíce přecezeného zchladlého odvaru smíchejte se stejným množstvím běžného šamponu, přidejte lžičku mandlového oleje a pár kapek rozmarýnové esence. Vše promíchejte a používejte k ošetření mastných vlasů, neboť přeslička redukuje tvorbu kožního mazu, oživuje vzhled vlasů a dodává jim lesk. Šampon musíte spotřebovat do týdne, skladovaný v chladničce vydrží čtrnáct dnů.

 

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) – v češtině se používá i ženský tvar rozmarýna – obsahuje velké množství éterických olejů a dalších látek, které mají schopnost prokrvovat, a tedy vyživovat v místě, kde se bylina použije. Navíc stimuluje vlasové váčky, čímž pomáhá bojovat s předčasným vypadáváním vlasů. Tento účinek ještě znásobíte jemnou masáží pokožky hlavy.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Rozmarýnový šampon si připravíte z jedné hrsti nasekané rozmarýnové sušené nebo čerstvé nati, kterou přelijete čtvrt litrem vroucí vody. V přikryté nádobě nechte tři hodiny louhovat. Mezitím si připravte šamponový základ – padesát gramů mazlavého mýdla z lékárny rozpusťte ve čtvrt litru destilované nebo dešťové vody, přidejte deset gramů uhličitanu draselného, prodává se pod označením potaš, a směs nechte prudce vařit. Po půlhodině odstavte a nechte zchladnout. Do vlažné směsi metličkou zašlehejte rozmarýnový odvar. Nakonec přidejte patnáct kapek rozmarýnového oleje. Pokud se vám nechce šampon složitě připravovat, použijte ten z obchodu a jen do něj vmíchejte rozmarýnový odvar a olej. Získáte šampon, který se hodí pro ošetřování zvlášť tmavých vlasů, kdy zabrání tvorbě lupů a omezí nadměrnou produkci mazu.

 

 

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je nejběžnějším lidovým prostředkem pro ošetření vlasů. Má stahující a čisticí účinek i vysoký obsah minerálních látek, zejména draslíku. Ten omezuje množství lupů, kdy vlasovou pokožku čistí a upravuje její pH. V kyselejším prostředí se totiž nedaří kvasinkám, které jsou často příčinou těchto potíží.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Připravte si bylinnou vodu proti lupům a nadměrnému vypadávání vlasů z padesáti gramů najemno posekaných kopřivových listů a mladých kořenů, které nasypete do půl litru jablečného octa. Láhev nechte stát tři týdny na slunečném místě. Poté přípravek slijte a přefiltrujte přes plátno nebo jemné sítko a nalijte do tmavé lahvičky. Tato vlasová voda se vmasíruje do pokožky hlavy buď neředěná, nebo se ředí s vodou v poměru jedna ku pěti. Nechá se působit půl hodiny.

 

 

Přírodní barvy na vlasy

Mezi starými recepty pro krásné vlasy nechybějí ani tipy a návody na jejich barvení. Tyto přírodní prostředky odstín nemění, spíš jen posilují. Základní postup je vždy stejný – hrst nebo dvě nasušených, případně čerstvých bylin se přelijí vroucí vodou nebo se v ní nechají krátce povařit. Vody musí být tolik, aby scezeným vychladlým odvarem šly umyté vlasy spláchnout – na krátký účes potřebujete větší šálek, na dlouhé až půl litru odvaru. Heřmánek se používá pro odstíny plavé, šalvěj nebo rozmarýn pro brunetky. Odvar z cibulových slupek posílí měděný odstín rusovlásek.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Bylinky a rostliny pro krásné vlasy