Zelenina a květiny dovolenou nemají

Odjíždíte na týden nebo dva na dovolenou a přemýšlíte, jak to zařídit, aby muškáty byly samé poupě, rajčata krásně dozrávala a trávník zůstal zelený i když nebudete doma a nemůžete je pravidelně kropit, zalévat a sklízet? Zkuste některou z těchto rad.

foto Shutterstock

Jen málokdo si může dopřát ten luxus, že mu květiny a trávu zalije soused a za to si bude trhat dozrávající rajčata, jahody nebo salát a kedlubny. Ostatní musí zahradu postupně připravovat na to, že právě v horkých letních měsících zůstane několik dnů bez péče.

foto Shutterstock

 

Zeleninové a květinové záhony

Zabránit růstu plevelů a zajistit rostlinám dostatek vody – pokud se vám to povede, mají záhony šanci přežít dovolenou, a i po zbytek sezony plodit a kvést. Co ale dělat, když vyplejete a po třech dnech to není poznat? S obojím pomůže černá fólie nebo mulčování. Nemusíte kvůli tomu kupovat pytle kůry, klidně využijte posečenou trávu i další zbytky ze zahrady jako stájovou mrvu, slámu, rašelinu, kompost. Na čerstvě zkypřené záhony by měla přijít šesti až osmicentimetrová vrstva tohoto organického materiálu. Po dovolené ji pak můžete shrabat a zkompostovat anebo zapravit do půdy. Dobře zakořeněnou zeleninu většinou stačí důkladně zalít před dovolenou, a to dvě až tři hodiny, pak vydrží bez vody sedm až dvanáct dnů, přičemž platí, že čím je půda lehčí, tím rychleji vysychá.

V květinové zahradě a na záhonu s růžemi, které by měly vypadat pěkně i během vaší nepřítomnost, je lepší dát mulč z kůry. Aby se do půdy dostaly potřebné živiny, ještě před tím kolem rostlin nasypte rohové piliny. Pokud u růží ustřihnete poupata, podpoříte nasazení nových, které se rozvinou po vašem návratu z dovolené. Stejný postup lze zvolit i u letniček a v létě kvetoucích trvalek.

Trávník několik dnů před odjezdem přihnojte a ještě před tím naposledy posečte. foto Shutterstock

 

Rostliny v nádobách

Květiny, dřeviny i pokojovky, které máte rozmístěné na terase i jinde kolem domu nenechávejte na slunci a přeneste je do stínu, ideálně pod stromy, nebo k severní straně domu. Platí to i pro rostliny, které pěstujete v samozavlažovacích nádobách. Nebudou-li na přímém slunci voda se ze zásobníku nebo substrátu tak rychle neodpaří, čímž se zvýší jejich šance na přežití.

Zabránit vyschnutí pak lze několika způsoby:

• Zvlášť pokud k pěstování používáte klasické květináče z pálené hlíny, zakopejte je do záhonu. Tento materiál totiž částečně propouští vlhkost, rostliny tak budou moc přijímat vláhu ze svého okolí. Navíc okolní zemina působí jako izolace a zabrání přehřívání kořenů. Odborníci také doporučují nějaký čas před odjezdem omezovat množství vody na zalévání a zvykat rostliny na sušší prostředí, zvýší se tak jejich šance na přežití.

Odstřihnete-li poupata růží, objeví se nová, která vykvetou po vašem návratu. foto Shutterstock

• Vytvořte si samozavlažovací nádobu pomocí knotů, stejně dobře ale poslouží stará utěrka a další materiály, které do sebe natáhnou vodu. Jeden konec zapusťte do květináče nebo ho protáhněte drenážním otvorem a druhý vložíte do vyvýšené nádoby s vodou.

• Osvědčily se i zásobníky z PETek, kde do víčka uděláte horkou jehlou malé dírky, láhev naplníte vodou, uzavřete a zapíchnete hrdlem do květináče. Rostlina tak získá konstantní přísun vody v malých dávkách.

• Zadržet vlhkost v půdě pomůže i hydrogel. Prodává se jako prášek nebo krystaly. Po styku s vodou získá gelovou konzistenci, která v sobě vláhu udrží. Nejlepší je smíchat ho se zeminou už při výsadbě, ale jde ho vpravit do země i dodatečně. Musíte ho však zapracovat hlouběji do půdy, nejlépe až ke spodku kořenů. Nasypaný na povrchu nefunguje.

Celou zahradu důkladně zalijte, zavlažovač ponechte na jednom místě dvě až tři hodiny. foto Shutterstock

Trávník

Trávník před dovolenou posečte na tři až čtyři centimetry a důkladně zalijte. Následující den na plochu pravidelně rozhoďte hnojivu typu Travin nebo NPK, které obsahuje to správné množství dusíku, fosforu a draslíku. Dodržujte dávkování doporučené výrobcem. Pokud je obohaceno o herbicid bránící růstu plevelů, tím lépe. Ačkoli traviny koření mělce, sucho snesou lépe než jiné rostliny na zahradě. I když po vašem návratu bude žlutý a sem tam se objeví suchá místa, nic zlého se neděje. Kořeny žijí dál, proto je stačí hodně zalít a on se opět zazelená. Tyto starosti pak odpadají majitelům zahrad s automatickou závlahou. Ty moderní jsou nastavené tak, že je řídí nikoli časovač, ale čidla sledující množství vody v půdě. Spouštějí se jen když je sucho a nestane se vám, že budete zalévat, ačkoli zrovna prší.

Rostliny v nádobách přeneste na stinné místo, na slunci by byly brzy bez vody. foto Shutterstock

Pozor na choroby a škůdce

Jestliže na rostlinách objevíte místa napadená chorobami nebo škůdci, listy či celé výhony odstřihněte a zničte. I když vypadá zelenina a květiny zdravě, vyplatí se je před odjezdem preventivně ošetřit. Vyberte některý z přípravků proti mšicím, sviluškám, molicím a dalšímu savému a žravému hmyzu. Pokud se chcete vyhnout používání chemie, volte výrobky, kde jsou účinnou látkou draselné soli přírodních mastných kyselin. Anebo nad rostliny natáhněte ochranné sítě. Nejenže zabrání škůdcům, aby zničili vaše rostliny, ale chrání i proti nepříznivým vlivům počasí.

 

Po návratu

Pokud budete před dovolenou postupovat podle tohoto návodu a nepřijdou bouřky nebo týden tropických teplot, pravděpodobně najdete zahradu v celkem hezkém stavu. Pak stačí:

Posíct přerostlý trávník. Nejprve asi na poloviční výšku, za další čtyři až pět dnů pak na tři až čtyři centimetry. Poté ho ošetřujte obvyklým způsobem.

Ovocné rostliny, zeleninu a květiny zkontrolujte, zda nejsou napadené škůdci nebo chorobami. Zbavte je poškozených částí a zalijte vodou s přídavkem hnojiva. Důležité je, aby obsahovalo draslíku, který pomůže při rychlejším hojení tkání. Pokud chcete rostlinám pomoci rychleji, účinnější je hnojivo aplikované na list.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Zelenina a květiny dovolenou nemají