Živé ploty bez námahy

Rubrika: Technika

Aby stříhání živého plotu nebylo namáhavou prací, musíte si umět vybrat vhodný plotostřih. Nabízíme pár tipů a rad, které vám s jeho volbou poradí.

Místa, které stroj nezvládne snadno zastřihnete ručními nůžkami.

  • Soustřeďte se především na to, jak vám stroj sedne do ruky a jestli je vyvážený.Při práci byste měli křovinořez jen zvedat a ne řešit jeho převažování na jednu nebo druhou stranu.
  • Dalším faktorem je, jestli se smíříte s kabelem přivádějícím elektřinu nebo máte fyzičku na manipulaci s až šestikilovým benzinovým modelem. Akumulátorový plotostřih je jen o trochu těžší než elektrický stroj, vydrží pracovat v kuse tři čtvrtě hodiny a dobíjí se obvykle tři hodiny. Bývá však o něco dražší než elektrický.
  • Na běžnou práci postačí střihací lišta dlouhá 50 centimetrů. Čím je delší, tím vícbude stroj vážit a tím větší je riziko přeseknutí přívodního kabelu nebo dokonce úrazu. Důležitější je mít lištu se zadním dorazem, který ji chrání před poškozením při nárazu do překážek, jako je například plotový kůl nebo drátěné pletivo.

    S trochou fantazie a šikovností uděláte nádherný živý plot, který se bude líbit nejen vám, ale také návštěvníkům zahrady.

  • Praktický je naviják kabelu, který se nasadí na přívodní šňůru a pomocí pružiny ji udržuje stále napnutou. Díky tomu je riziko přeseknutí kabelu sníženo na minimum. Využijete ho navíc i k jiným elektrickým zahradním strojům.
  • Řada značek nabízí stroje, které mají možnost otočit rukojeť. Při vertikálním nastavení lišty je tak možné držet plotostřih horizontálně. Jde sice o dražší modely, které ale značně usnadňují práci.
  • Ke střihu vysokých živých plotů nebo naopak půdopokryvných keřů využijete teleskopický plotostřih, který nastavíte do vodorovné polohy. Pokud chcete plot tvarovat, bude nejlepší volbou oboustranný plotostřih s naklápěcí zadní rukojetí.
  • Při volbě plotostřihu upřednostněte stroj s účinným systémem tlumení vibrací z těch částí stroje, které jsou v kontaktu s obsluhou.

FOTO: ARCHIV FIREM STIHL A FISKARS

Živé ploty bez námahy

Živé ploty bez námahy