Nátěry kovů. Jde to jednoduše, ale..

Rubrika: Technika

Nové typy nátěrových hmot značně zjednodušily péči o kovové předměty a prvky nejen na zahradě. Jedno však nedokážou – poradit si s volnou rzí, která se na povrchu už vytvořila. Přípravu podkladu proto nepodceňujte.

Péče o kovové předměty se dlouhá léta skládala ze tří kroků: přípravy povrchu, nanášení základního nátěru a přetření vrchní barvou. Nové typy barev tuto práci značně zjednodušily: ošetření základovou bází je možné vynechat. Nikoli však očistění povrchu. Pokud budete nanášet i sebelepší nátěr na povrch pokrytý rzí, brzy se vám oloupe.

Vše v jednom

Pokud si chcete ušetři práci, zvolte výrobky, které firmy označují jako přímo na rez, 3v1 a podobně.

Jde o nátěry, kdy vrchní nátěr zároveň obsahuje inhibitory zastavující korozi stejně jako základová barva. Nanášejí se přímo na dokonale suchý a čistý povrch, zbavený volné rzi, nečistot a prachu, Vždy si přečtěte doporučení výrobce, v kolika vrstvách a jak barvu nanášet. Zatímco některé je třeba ředit, u jiných se to naopak nesmí.

Na trhu však jsou i speciální antikorozní barvy určené k nátěrům předmětů více ohrožených korozí. Rez se chemicky váže přímo na barvu. Vyrábějí se jak v provedení základním, které se posléze přetírají vrchní krycí barvou, tak i jako jednovrstvé, u nichž se pro základní i vrchní nátěr používá stejný materiál.

Univerzální neznamená ideální

Na trhu objevíte také nátěrové hmoty univerzální, tedy takové, které můžete nanášet jak na dřevo, tak i kov a další povrchy. Vypadá to sice ideálně, že doma budete skladovat pouze jednu plechovku a touto barvou natřete vše, ale není tomu tak. V receptuře univerzálních barev musí dojít ke kompromisu tak, aby přilnuly jak třeba ke dřevu, tak kovu. Navíc v nich nejsou obsažené speciální látky, které třeba brání modrání dřeva nebo korozi kovu, ty najdete jen u speciálních nátěrových hmot. Očekáváte-li, že nátěr vydrží dlouhá léta, raději tedy sáhněte po nich.

Univerzální barvy oceníte třeba tehdy, když chcete natřít zahradní lavičku s kovovou konstrukcí a dřevěným sedákem a opěrkou do stejného odstínu. Anebo slouží i k drobným opravám, kdy se vám někde odprýskne lak. Pak stačí doma skladovat jen jednu plechovku.


Jak na nátěr okapů?

Pokud jste si k domu pořídili pozinkované okapy nebo dokonce celou střechu z tohoto materiálu, potřebujete k nim barvy reaktivní. Na nezoxidovaném pozinkovaném plechu klasické barvy na kov nedrží, reaktivní ano. Opět je máte na výběr jak v syntetickém, tak vodou ředitelném provedení. Jde vždy o kombinaci základní a vrchní barvy. Některé druhy lze použít k nátěrům zoxidovaného pozinkovaného plechu a lehkých kovů.

 

Redakce, foto: Shutterstock

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Nátěry kovů. Jde to jednoduše, ale..