Aby zahrada fungovala… Péče o podzimní trávník

Na každém trávníku poznáte, jak intenzivně se o něj majitel stará. Mnozí zahrádkáři se jeho péči příliš nevěnují, právě nyní je ale opravdu důležitá. Pokud ji totiž provedete kvalitně, můžete předejít jarnímu výskytu chorob a škůdců, a navíc trávník připravíte na brzký nástup do vegetace.

Na každém trávníku poznáte, jak intenzivně se o něj majitel stará.

Na každém trávníku poznáte, jak intenzivně se o něj majitel stará.

Jaký přístup při údržbě travního porostu zvolíte a jak moc se budete zelenému koberci věnovat, záleží hlavně na typu trávníku a vašich požadavcích. Silně zatěžovaný rekreační trávník, na němž vám nevadí sem tam nějaký ten plevel, potřebuje jinou péči než intenzivně udržovaný okrasný trávník, u nějž převažuje okrasná funkce nad praktickou. V souvislosti s trávníkem je dobré si také uvědomit, že podzimní práce nemají jasně definovaný termín a je nutné se J praktická zahrada řídit průběhem počasí a dlouhodobým vývojem teplot. Pokud něco moc uspěcháte, dočkáte se stejných výsledků jako při pozdním provedení.

Úspěch hnojení spočívá v jeho rovnoměrnosti. Zde pomohou rozmetadla nebo speciální strojky.

Úspěch hnojení spočívá v jeho rovnoměrnosti. Zde pomohou rozmetadla nebo speciální strojky.

Potřebná péče
Na podzim přestává trávník intenzivně růst a připravuje se na zimu, která je pro něj stejně jako pro ostatní vegetační prvky poměrně náročná. Průběh zimních teplot se u nás za několik posledních let výrazně změnil a tyto změny se mnohdy podepisují na kvalitě trávníku. Hlavním problémem přitom není dlouhodobě ležící sníh, ale spíše vlhko s vyššími teplotami a snadno se rozvíjející plísňové choroby, které na jaře značně zpomalují jinak poměrně svižný nástup do nové sezony. Při podzimní údržbě berte tyto změny v úvahu a práce jim do značné míry přizpůsobte. Pro trávník je velice důležité, aby do zimy stihl zpevnit svá pletiva, která by měla být ve srovnání s jiným ročním obdobím mechanicky odolnější. Porostu prospěje i provzdušnění a odlehčení povrchu půdy pískem a již touto dobou sledujte vývoj plísní.

Důležité termíny
Termíny jednotlivých prací záleží především na průběhu počasí. Obecně platí, že se trávník seče do té doby, než listy zpomalí svůj růst. Totéž platí pro vertikutaci spojenou s hnojením – porost by měl být ještě v růstové fázi, aby vstřebal živiny z hnojiva a zpevnil pletiva. Pískovat můžete trávník až do výraznějšího poklesu teplot. Často je na podzim také nutné trávník chemicky ošetřit proti plevelům a případným chorobám. Pokud se k tomu chystáte, řiďte se příbalovými letáky na zvoleném přípravku. Použití většiny chemických prostředků ovlivňuje průběh teplot, které by neměly příliš klesat. Nyní můžete trávník rovněž dosévat. Pusťte se do toho ale už v září, aby se porost stihl ještě zapojit. Pokud by se rostlinky dostatečně nevyvinuly, byly by málo odolné vůči poklesu teplot, mechanickému zatížení a staly by se snadnou obětí plísňových chorob. Před zimou také nezapomeňte vypustit automatický závlahový systém a zakrýt jeho čidlo.

Šikovným řešením pro povrchově zhutněné trávníky jsou aerifikační nástavce na boty.

Šikovným řešením pro povrchově zhutněné
trávníky jsou aerifikační nástavce na boty.

Jak na to
Jak jsme již uvedli, trávník se seče, dokud neomezí svůj růst. Poslední seč by ale měla být o trochu vyšší než předchozí, trávník bude díky tomu odolnější vůči nízkým teplotám. Podzimní vertikutace, která se mnohdy vynechává, má na starosti prořez trávníku, likvidaci mechu a omezení dvouděložných plevelů. Ve spojení s hnojením je opravdu důležitá a oceníte ji hlavně na jaře, kdy trávník rychle nastartuje svůj růst a potěší vás vyrovnanou barvou a hustotou. K hnojení používejte podzimní trávníková hnojiva. Trávník teď potřebuje zejména draslík a přídavek hořčíku, zatímco potřeba dusíku značně klesá a fosfor může hnojivo zcela postrádat. Pokud zvolíte pomalu rozpustné, tedy dlouhodobě působící hnojivo, snížíte riziko popálení porostu a trávník bude přijímat živiny v pozvolných dávkách. V porovnání s rychle rozpustnými hnojivy se živiny navíc tak rychle nevyplaví do podloží a trávník je efektivně využije. Potřebujete-li upravit nějaké terénní nerovnosti, sáhněte po ostrohranném křemičitém písku. Tím také porost po každé vertikutaci pískujte. Postupně se tak dostane do vrchní vrstvy půdy a tím ji odlehčí. Půda obohacená pískem nepodléhá rychlému zhutnění, dobře propouští vodu a vzduch ke kořenům trávníku, který pak lépe regeneruje a rozrůstá se. Pozornost si zaslouží i úprava okrajů travnaté plochy.

Co vás na podzim nemine

  • pravidelná seč
  • vypuštění závlahového systému
  • úprava okrajů
  • hnojení
  • postřik proti plevelům

Co ještě můžete udělat

  • vertikutaci neboli prořez trávníku
  • aerifikaci neboli provzdušnění
  • pískování
  • dosev
  • postřik proti chorobám a škůdcům

FOTO: SHUTTERSTOCK

KRESBY: AUTORKA

Aby zahrada fungovala… Péče o podzimní trávník

Aby zahrada fungovala… Péče o podzimní trávník