Než vezmete štětec do ruky

Drátěný plot, vrata, okapy, sušáky na prádlo – každý ve své zahradě objeví několik prvků z kovu. Zpravidla si je pořizuje kvůli jejich dlouhé životnosti a nezničitelnosti. Ovšem aby byla tato očekávání splněná, je třeba materiálu věnovat pravidelnou péči a po několika letech obnovit jejich nátěr.

kov_natery

Nátěr nejen výrazně zlepšuje vzhled kovových – nejčastěji ocelových – zahradních prvků, ale hlavně až několikrát prodlužuje jeho životnost. Tedy pokud ho provádíte správně, což znamená, že dodržujete tyto tři kroky: povrch důkladně očistíte, nanesete základní barvu a na ni vrchní email. To, co vypadá jako pracný a zdlouhavý postu, lze samozřejmě zkrátit a zjednodušit. Víte, jak na to, aniž by utrpěla kvalita?

Krok 1: příprava podkladu

Odborníci tvrdí, že životnost nátěru je z poloviny ovlivněna kvalitou barvy a z druhé poloviny přípravou povrchu. U železa proto musíte odstranit rez, a to vždycky! Pokud byste už korodující předmět opatřili pouze novým vrchním nátěrem, je to zcela zbytečná práce. Dokáže se totiž šířit i pod barvou.

Proto každé natírání kovů začněte odstraněním původní vrstvy barvy a hlavně rzi. Ušetříte si tak spoustu peněz i času, když na kovové povrchy vezmete rovnou drátěný kartáč nebo ocelovou stěrku. Pokud to nejde, je nejlepší otryskání pomocí speciálních pistolí. Použít lze také různé odrezovače. Dávejte pozor zvlášť na různé spoje a těžko přístupné záhyby. Práce v nich je nejtěžší a koroze se tam šíří nejlépe. Povrch poté odmastíte a očistíte od prachu a dalších drobných nečistot. Teprve na suchý a čistý kov lze nanášet nátěr.

Krok 2: základní nátěr

Chcete-li dodržet klasický – a správný – postup péče o kov, měly ba následovat dva nátěry základní barvy. Ty obsahují takzvané inhibitor koroze, tedy látky bránící dalšímu reznutí, což platí jak pro výrobky syntetické, tak ty vodouředitelné. Pozor, vždy dodržujete potřebnou technologickou přestávku mezi první a druhou vrstvou, jak ji uvádí výrobce v návodu. První nátěr pokud možno nanášejte štětcem, váleček volte jen výjimečně. Lépe se totiž dostane do různých štěrbin, koutů, spojů.

Nanášet dvě vrstvy základního a dvě vrchního nátěru se zdá mnohým lidem pracné. Aby si práci zjednodušili, buď první ošetření vynechají, pak je ale celé natírání tak trochu zbytečné, nebo si kupují výrobky, které v sobě kombinují jak základovou, tak i vrchní barvu, a proto obsahují inhibitory zastavující korozi.

Existuje však je ještě jedno – podle odborníků nejlepší – řešení. Vrchní nátěr má hlavně estetickou funkci, pokud vám o ni tak moc nejde, můžete ho vynechat a povrch ošetřit pouze dvěma vrstvami základní barvy. Tedy pokud vám nebude vadit omezená nabídka odstínů, ale i tyto typy už dnes koupíte nejen v hnědé a bordové, ale zeleně, bílé a mnoha dalších, které se do zahrady hodí.

Krok 3: vrchní nátěr

Vrchní nátěr samozřejmě působí jako ochranná vrstva, dodává ale zahradním prvkům na kráse. Na výběr tak máte desítky barevných odstínů, vybírat si můžete mezi lesklými, matným či polomatným povrchem, záleží jen na vás. Pozor však na jednu chybu, které si můžete při nákupu dopustit. Základní a vrchní barva musejí vždy obsahovat stejný druh pojiva, tedy pokud jste volili jako základní vodouředitelný nátěr, musí být i vrchní ředitelný vodou. To samé platí pro syntetické barvy.


Nejlepší doba pro natírání je…

Pokud se chystáme na nátěry na zahradě, je lépe pracovat dopoledne nebo odpoledne, kdy není – tedy svítí-li slunce – takový žár. Jinak se nám na materiálech vytváří krusta-škraloup, který brání dokonalému vytvrdnutí nátěru. Naopak v podvečer klesá vlhkost a může nám dílo zkazit tím, že nátěr zmléční nebo zmatovatí. I ranní rosa nám pak může zkomplikovat vzhled vlhkostí. I při natírání platí, že všeho má být tak akorát.

Redakce, foto Shutterstock

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_07_2016

Než vezmete štětec do ruky